News Portal

रेडियो सुन्नुहोस्

सिधैं ‘तँ’ भनिदिन्छु’ ‘जात सोधेर कसैले ‘तिमी’ भनेपछि

सिखबर संवाददाताकार्तिक ५ काठमाण्डाैं
१४१५ पटक
कार्तिक ५ काठमाण्डाैं

दलित आन्दोलनकी अगुवा तथा अधिकारकर्मी सुरु सुनेरले तल्लो जाति भनेर कसैल तिमी भनेर सम्बोधन गरेमा आफूले पनि ‘तँ’ भन्ने गरेकी बताएकी छन् । उनले जात सोधेर सम्बोधन गर्नु अहंकार भएको बताउँन् । आफ्नो अनुभव सुनाउँदै सुरुमा तपाईँ, हजुर जस्ता शब्द प्रयोग गर्ने तर जात सोधेपछि तिमी र तँ मा झर्ने गरेको बताएकी छन् ।

“कसैले आफ्नो बैनी भनी ‘तिमी’ भन्नु र आफ्नो नितान्त परिवार, आफन्त र एकदम नजिकको साथी–संगी बाहेक कसैले पनि हिजोको दिनमाजस्तो पहिला हजुर, तपाईं भन्ने अनि पछि जात सोध्ने अनि बिक, परियार, मिझार भनेपछि तपाईंबाट तिमी र तँ भन्ने रु अझ तँ त पल्लो गाउँकी कामी माईला, दमाई साइलाको छोरा–छोरी पो होस् त रु” फेसबुकमा लेखेकी छन् ।

सरुले यसलाई अहंकार–अहमता र दलित समुदायलाई दासी नै सम्झने उनलाई सम्मान गरि बोल्दा आफुलाइ सानो भए भनी सम्झिनेलाई आफूले पनि आफूले सिधैं ‘तँ’ भनेर सम्बोधन गर्ने बताउँछन् । “हजुर तपाईं भनी इज्जत गर्दागर्दै मलाई ‘तिमी’ भनी सम्बोधन गर्छ भने उसलाई मैले सिधैं ‘तँ’ भनी सम्बोधन गर्नेछु ।”

प्रतिकृया दिनुहोस्

हामीस‌ग जोडिनुहोस।

कहॉ रोकियो पर्यटकीय पदमार्ग ?

प्यूठानको स्वर्गद्रारीबाट गौमुखी पुग्ने पर्यटकीय पदमार्ग वर्षौ देखि अलपत्र परेको छ । पछिल्ला वर्षहरुमा केन्द्रिय,...

प्यूठानको गौँमुखीमा अरिङगालले टोकेर एक जनाको मृत्यु ,५ घाइते

प्यूठानको गौंमुखी गाउँपालिका ५ खुङमा अरिङगालले टोकेर एक जनाको मृत्यु भएको छ । पाँच जना...

शिक्षा पहिलो प्राथमिकतामा किन पर्दैन?

विषय प्रवेश : हरेक राजनीतिकर्मी, अधिकारकर्मी, समाजसेवी, बौद्धिककर्मीले विकास र समृद्धिका कुरा गर्दा, भाषण गर्दा...

जीवनकाे रङ्ग : बुटिक कलामा रम्दै मनि

फेशन डिजाइन र बुटिकले नङ र मासुको जस्तो सम्बन्ध कायम गरेको छ । फेसन डिजाइनिङ...

    हामिस‌ग जोडिनुहोस।

    समाचार सुचना र मनोरञ्जनका लागी