News Portal

रेडियो सुन्नुहोस्

संस्कृतिको संरक्षणमा सारीः २०८० को उत्कृष्ट देउसी भैलोलाई सम्मान

बिबश जि.एम२०८० मंसिर ८
४५० पटक
२०८० मंसिर ८

आधुनिकता भित्रिएपछि पछिल्लो समय देउसी भैलोको नाममा स्पिकर लगायतका साधनहरुमा गितहरु बजाएर मनोरञ्जन गर्ने प्रचलन बढ्दै गएको छ । जसले गर्दा हाम्रा परम्परागत मौलिक देउसी भैलोहरु ओझेलमा पर्न थालेका छन् भने पुराना संस्कृति नयाँ पुस्तामा हस्तान्तरण हुन सकेका छैनन् ।

पुराना कला संस्कृतिलाई जगेर्ना गर्न स्वर्गद्धारी नगरपालिका ५ सारीेले देउसी भैलोलाई शुक्रबार सम्मान गरेको हो । सारीले आफ्नो वडामा मौलिक देउसी भैलोलाई जागाउन भैलो समूहहरुलाई प्रोत्साहन गरेको वडाध्यक्ष गिर बहादुर घर्ति मगरले जानकारी दिए । यस बर्ष तिहारमा खेलिएको देउसी भैलोमा स्थानिय कला, संस्कृति र मौलिकता झल्कालाई प्रस्तुत गरेको भन्दै उत्कृष्ट २ समुहलाई वडाले नगद सहित प्रमाणपत्रले सम्मान गरेको अध्यक्ष घर्तिले बताए ।

वडा समितीको बैठकले पुराना मौलिक कला, संस्कृति सहितका देउसी भैलो कार्यक्रमहरु लोप हुँदै जादा देउसी भैलोको मर्म नै मेटिन सक्ने भन्दै सो निर्णय गरेको थियो । वडाको यो निर्णयले नागरीक उत्साहित हुने र नयाँ पुस्तामा पनि पुराना पुस्ताको कला, संस्कृति प्रति आकर्षण बढ्दा यसलाई जोगाउन मद्दत मिल्ने अध्यक्ष घर्तिको विश्वास छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

सुत्लावाङ जिप दुर्घटना अपडेटः एक जनाको मृत्यु

नौबहिनी गाउँपालिका–४ सुत्लावाङमा आइतबार भएको जिप दुर्घटनामा घाइते भएका एक पुरुषको मृत्यु भएको छ ।...

सुत्लावाङ जिप दुर्घटना अपडेटः चालक सहित नौ जना घाइते, चार जना बुटवल रिफर

प्यूठानको सुत्लावाङमा भएको गाडी दुर्घटनामा चालक सहित नौ जना घाइते भएका छन् । बहानेबाट सुत्लावाङको...

प्यूठानमा गाडी दुर्घटना, आठ जना घाइते

प्यूठानमा गाडी दुर्घटना हुँदा आठ जना घाइते भएका छन् । बहानेबाट सुत्लावाङको लागि छुटेको लु...

नेकपा (एमाले) प्यूठान नगर कमिटीले बुझायो नगरपालिकालाई १६ बुँदे ध्यानाकर्षण पत्र

नेकपा एमाले प्यूठान नगरकमिटीले प्यूठान नगरपालिकालाई ध्यानाकर्षण पत्र बुझाएको छ । नगरकमिटी अध्यक्ष गिरुप्रसाद भण्डारी...

गौमुखीमा एक पुरुष मृत अवस्थामा भेटिए

प्यूठानमा एक जना पुरुष मृत अवस्थामा फेला परेका छन् । शनिबार विहान प्यूठानको गौमुखी गाउँपालिका...