News Portal

रेडियो सुन्नुहोस्

प्यूठानमा पहिलो पटक एम्बुलेन्सको मापदण्ड परिक्षण सुरु

झुलेनी नेटवर्क२०८० माघ ११
९८ पटक
२०८० माघ ११

प्यूठान, प्यूठानमा पहिलो पटक एम्बुलेन्सको मापदण्ड परिक्षण सुरु गरिएको छ । विहिबार स्वास्थ्य कार्यालय प्यूठानले जिल्लामा चल्ने सबै “ख”वर्गका एम्बुलेन्सहरुको मापदण्ड परिक्षण थालेको हो । जिल्ला एम्बुलेन्स सञ्चालन तथा व्यवस्थापन समितिको २०८० जेठ ३० गते बसेको बैठकको निर्णय अनुसार एम्बुलेन्स सञ्चालन सम्बन्धी मापदण्ड परिक्षणका लागि स्वास्थ्य कार्यालय प्यूठानका प्रशासन शाखा प्रमुख ओमभक्त थापाको संयोजकत्वमा ३ सदस्यीय उपसमिति बनेको थियो । सो उपसमितिले राष्ट्रिय एम्बुलेन्स निर्देशिका २०७८ अनुसार पहिलो पटक मापदण्ड परिक्षण थालेको हो ।

स्वास्थ्य कार्यालय प्यूठानमा  आवेदन पेस गरेका  १८ वटा एम्बुलेन्सको मापदण्ड परिक्षण गरिने स्वास्थ्य कार्यालय प्यूठानका कोल्ड चेन निरिक्षक कोशल राज वैद्यले जानकारी दिए । उनका अनुसार मापदण्ड परिक्षणका लागि सूचना आव्हान गर्दा सम्पर्कमा नआएका एम्बुलेन्सलाई जिल्ला एम्बुलेन्स व्यवस्थापन समितिले निर्णय गर्नेछ । एम्बुलेन्स सञ्चालनका लागि मापदण्ड पुरा नभएमा स्वास्थ्य संस्थामा उपचार गरी निको भएका बिरामी बाेक्ने प्रयाेजनका लागि सिफारिस गरिने छ ।

परिक्षणको क्रममा प्राय जसो एम्बुलेन्समा ७५ प्रतिशत मापदण्ड पुरा गरेको पाईएको स्वास्थ्य कार्यालय प्यूठानका प्रशासन शाखा प्रमुख तथा एम्बुलेन्स सञ्चालन सम्बन्धी मापदण्ड परिक्षण उपसमितिका संयोजक ओमभक्त थापाले जानकारी दिए । उनका अनुसार एम्बुलेन्स सञ्चालनमा आएको १० बर्ष भन्दा बढी भएको/नभएको, १ हजार सी.सी भन्दा बढी क्षमता भए/नभएको ,जि.पि.एस जडान भए/नभएको , निर्देशिकाले तोके बमोजिमको रङ्गको प्रयोग गरे/नगरेको,स्वास्थ्य सम्बन्धी औजार/उपकरणहरु प्रयोग भए/नभएको लगायतका सुचकहरुको परिक्षण गरिएको थियो।

प्यूठान अस्पतालका बायोमेडिकल टेक्निसियन तिलक प्रसाद शर्माका अनुसार कतिपय एम्बुलेन्सहरुमा राष्ट्रिय प्रदुषण मापदण्ड पालना गरिएको छैन । कतिपय एम्बुलेन्सहरुमा निर्देशिका बमोजिमको रङ्ग प्रयोग नगरेको पाईएको जिल्ला ट्राफिक कार्यालय प्यूठानका प्रतिनिधि शरद के.सी ले बताए । उनका अनुसार तोके बमोजिमको रङ्ग प्रयोग गरेमा एम्बुलेन्सको पहिचान गर्न सहज हुन्छ । राष्ट्रिय एम्बुलेन्स निर्देशिका २०७८ मा “ख” वर्गको एम्बुलेन्समा बाहिर देखिने भागको कम्तिमा दुई तिहाई भाग पँहेलो,त्यसबाहेक दायाँ बाँयाकोे भाग हरियो र पहेँलो रङ्गको व्याटन वर्ग शैली (६००मि.मि*३००मि.मि) भएको र पछाडि भागमा ६ इन्च चौडाई भएको CHEVRON शैली न्युनतम तीन धर्का हुनुपर्ने उल्लेख गरिएको छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

गठबन्धन पछि नवनियुक्त ३ मन्त्रीले लिए शपथ

नवनियुक्त ३ जना मन्त्रीले सोमबार पद तथा गोपनीयताको शपथ लिएका छन् । नेकपा माओवादी केन्द्रबाट...

नयाँ गठबन्धनमा मन्त्रालय र सिट बाँडफाँटको टुङ्गो लगाउन चार सदस्यीय कार्यदल बन्यो

नयाँ गठबन्धनले मन्त्रालय र सिट बाँडफाँटको टुङ्गो लगाउन चार सदस्यीय कार्यदल बनाएको छ । जसमा...

सरुमारानीमा मुल्यांकन कार्यविधिहरुको अभिमुखिकरण कार्यक्रम सुरु

सरुमारानी गाउँपालिकामा स्थानीय तहमा लागु भएका विभिन्न मुल्यांकन कार्यविधिहरुको अभिमुखिकरण कार्यक्रम सुरु भएको छ ।...

तरकारी खेतीमा रमाउँदै शारदा

प्युठान नगरपालिका ४ ढाँडखोलाकी शारदा सापकोटाले कृषि खेती गर्न थालेको करिब ३ बर्ष भयो ।...

व्यवसाय प्रवद्र्धन, नेतृत्व विकास र उत्पे्ररणा सम्बन्धी २ दिने तालिम जुम्रीमा सुरु

व्यवसाय प्रवद्र्धन, नेतृत्व विकास र उत्पे्ररणा सम्बन्धी २ दिने तालिम प्यूठानमा सुरु भएको छ ।...