News Portal

रेडियो सुन्नुहोस्

पार्टी एकतासंग जोडिएका जन अपेक्षाहरु

कृष्ण घिमिरे
१५३६ पटक

गत जेठ्मा तत्कालिन नेकपा एमाले र माओवादी केन्द्र बिच भएको पार्टी एकताले ढिलै भएपनी तल्लो तह सम्म पुर्णता पाउने क्रम जारी छ । पार्टी एकताले पुर्णता नपाउदा अहिले बिरोधिहरुलाइ मैदान खाली भएजस्तो छ । यो सबै नेता,कार्यकर्ता र जनताको लागि चिन्ताको बिसय बनेको छ । अहिले केन्द्र,प्रदेश र स्थानीय तहमा नेकपाको बहुमत छ । फेरि पनि किन सरकार प्रति जनगुनासो बढ्दै छ ? यसका कारणहरु धेरै भए पनि मुख्य कारण माथी देखि तल सम्म पार्टी सङग्ठ्न बन्न नसक्नु नै हो ।जब एउटा बिचार ,विधि र प्रक्रिया मा चल्ने मजबुत अनि अनुसासित पार्टी बन्दैन तब सम्म समस्याको सहि समाधान हुन सक्दैन ।

अहिले नेपाल मा इतिहास को यो परिबर्तनका लागि महत्त्वपूर्ण र निर्णायक भुमिका खेलेका दुई ठुला कम्युनिस्ट पार्टीहरु बिच एकता भै नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी निर्माण हुनु,ताजा जनमत का आधार मा त्यसले झन्डै दुइतिहाइ मत प्राप्त गर्नु र समृद्ध नेपाल र सुखी नेपाली को नारा सहित देशलाई समाजबादि बाटोमा अघि कसरी बढाउन सकिन्छ भन्ने तिर जान खोज्नु आफैमा रास्ट्रिय हिसाबले मात्र होइन अन्तरास्ट्रिय कम्युनिस्ट आन्दोलन को हिसाबले पनि निकै नया र महत्वपूर्ण परिघटना हो । आज एकातिर नेपाल सहित बिस्वभरिका आम श्रम जिबि जनसमुदाय ले नेपाल को यो ऐतिहासिक परिघटनालाइ निकै आसा र भरोसाको रुपमा हेरिरहेका छन भने परिवर्तन बिरोधी एबम नेपाल लाई सधै अस्थिरता मा राखेर फाइदा लिन पल्केका तत्वहरु हतास मनस्थिति मा देखिन्छन् । यस अर्थमा आज घोषणा भएको तर बन्दै गरेको नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी इतिहास को महान अबसर र गम्भीर चुनौतीको बिचमा छ । महान अबसर यस मानेमा छ कि अब नेपाल कम्युनिस्ट पार्टीले स्पस्ट बैज्ञानिक समाजबादी दृस्टिकोण सहित समाजबाद निर्माण को महान र ऐतिहासिक अभियान मार्फत आम नेपाली श्रमजीवी जनसमुदाय को जिबनस्तरमा कायापलट हुने गरि परिबर्तन गर्न सक्छ र देश लाई समृद्धि को दिशामा छलाङ मार्ने गरि हुइकाउन सक्छ जसबाट नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी नेपाली जनताको मुक्ती गर्ने पार्टी हो भन्ने कुरा प्रमाणित हुनेछ र दसकौ सम्म यसलाइ जनता बाट अलग गर्ने तागत कसैसँग हुने छैन । यो भन्दा ठूलो महान अबसर इतिहासमा कहिल्यै प्राप्त भएको थिएन । न त फेरि हुनेछ ।यो ऐतिहासिक अबसरलाइ प्राप्त गर्नु चानचुने कुरा छैन ।यसकालागी गम्भीर चुनौतीहरुको सामना गर्ने हिम्मत हुनै पर्दछ ।

चुनौती आन्तरिक र बाहिय दुबैतिर छ्न ।कुनै पनि बस्तु,समाज या ब्याक्ती को बिकास वा बिनासमा मुख्य तया आन्तरिक कारण नै प्रधान हुन्छ । अथवा नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी ले काम गर्न सक्छ कि सक्दैन भन्ने कुरा बिरोधि हरुले बाहिर के हल्ला गर्छन् भन्नेमा होइन कम्युनिस्ट पार्टी कस्तो बन्छ भन्नेमा भर पर्छ । यदि लेनिन बादी सङगठनात्मक सिद्धान्त मा आधारित ,एकताबद्ध ,पुर्वाग्रह रहित,गुटबन्दी रहित जनबाद र केन्द्रीयताको उचित र बैज्ञानिक अभ्यास भएको,सामुहिक स्वार्थ केन्द्रित ,निश्चित विधि,प्रक्रिया र पद्धति को आधार मा संचालित ,ब्यक्तिगत पुजिकोलागी मरिहत्ते गर्ने परिपाटिबाट मुक्त ,सामुहिक निर्णय र ब्यक्तिगत जिम्मेवारी को तरिका अपनाउने,छल्फलमा स्वतन्त्रता र कामकारबाही मा एकरुपताको विधि अपनाउने ,हिजो पुर्व पार्टी का सोच भन्दा माथि उठेको लगाएत का अन्य थुप्रै कम्युनिस्ट मुल्यमान्यता सहितको कम्युनिस्ट पार्टी र त्यस्तो पार्टीका जिम्मेवार ब्यक्ति हरुले नेतृत्व गर्ने सरकार बन्न सकेमा मात्र हर चुनौती हरुको सामना गर्न सकिन्छ ।अब त्यस्तो कम्युनिस्ट पार्टी बनाउन र आफू त्यस्तो पार्टी को सदस्य को हैसियत राख्दै जिम्मेवारी पूरा गर्न तत्पर हुने बाताबरणको निर्माण गरिनु पर्दछ । त्यो काम माथिबाट सुरु गरि तल सङगठित जनता सम्म पुराउनु पर्दछ ।

अहिले नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी (नेकपा) को निर्माण प्रक्रिया सङग लाखौं नेताकार्यकर्ता र आम नेपाली श्रमजीवी जनसमुदाय को यहि अपेक्षा छकी पार्टी सहि बनोस । पार्टीले माथी देखि तल सम्म व्यापक बहस छलफल पश्चात बैज्ञानिक र समाजबादी नीति,योजना र कार्यक्रम तय गरोस अनि तिनै तहका सरकारहरुले सिर्जनात्मक ढङ्गले निकै गतिका साथ उक्त निति योजना र कार्यक्रम लाई सानदार रुपमा लागू गरून । अहिले दुइतिहाइ बहुमत को कम्युनिस्ट सरकार ले सरकार संचालन प्रक्रिया को पुरानो मुल्यमान्यता र कार्यसैलिको निरंतरता मा क्रमभङ्ग गर्दै जसरी नया गति पकड्नु पर्ने हो त्यो देखिएको छैन । यत्रो ऐतिहासिक सघर्स त्याग र बलिदान बाट प्राप्त उपलब्धि को जगमा उभिएको यो सरकार सङग जन अपेक्षा धेरै हुनाले अहिले सरकार प्रति जुन आलोचना र जनगुनासो छ । त्यसलाई प्रतिबाद गर्नु भन्दा स्वभाविक रुपमा लिनु उपयुक्त हुन्छ । बरु बुझ्न र बुझाउन पर्ने कुरा के हो भने एकातिर सरकार बन्यो अर्कोतिर सरकार मा सामेल दुई पार्टी का माउ पार्टीहरु भत्किए । केन्द्र मा एउटै पार्टी घोषणा भए पनि तल अझै सम्म जिल्ला को फर्मेसन बनेको छैन ।जसका कारण पार्टी र सरकार भन्नु एउटै कुरा जस्तो हुन गएको छ । पार्टी सरकार को चालक शक्ति हो कम्युनिस्ट पार्टीमा ।हो यहि चालक शक्ती बन्न ढिलाइ भएको कारण सरकार ले सोछे अनुसार गति लिन नसकेको हो भन्ने कुरा बाहिर बुझाउनु पर्यो र भित्र समाजबादी मुलुक निर्माण गर्न लाएक कम्युनिस्ट पार्टी र त्यसको हेड्क्वाटर वरिपरि पिरामिड आकार मा तल जनता सम्म पार्टी सङगठन संजाल निर्माण गरि पार्टी र सरकार को सम्पुर्ण तागत बैज्ञानिक समाजबाद निर्माण को अभियानमा परिचालन गर्ने गरि काम हुनुपर्यो । इतिहास मा अबसरहरु आउछन र जान्छन । आफ्नो आन्तरिक अबस्था मजबुत भएको बखत पनि अबसर गुम्यो भने त्यो भन्दा ठूलो दुर्भाग्य अरु के होला ? यसर्थ पार्टी भित्र बहस सिद्धान्त बिचार,विधि र प्रक्रिया मा होस,जुँगा को लडाइ मा होइन,सामुहिक स्वार्थमा केन्द्रित होस किनकि समाजवादको सामान्य अर्थ सामुहिकता हो ।अहिले देखापरेका गुट ,आग्रह,असन्तोस,पदलोलुपता,धूपौरे प्रवृत्ति,सङ्किर्णता,अरजकता जस्ता याबत खराब प्रवृत्तिहरुको मुल कारण ब्यक्तिगत स्वार्थ हो । यदि मान्छे ब्यक्तिगत स्वार्थ बाट माथी उठ्छ भने उसलाई कुनै अमुक नेताको फेरो समाउन किन पर्छ र ?अनि नेता जि पनि यदि कुनै निजि स्वार्थ र निजि सम्पत्ति मोहबाट मुक्त हुन्छ भने उसलाइ पार्टी भित्र र बाहिर छुट्टै धुपौरेहरु किन चाहिन्छ र?अनि त गुटबन्दी स्वत समाप्त हुन्छ ।अहिले ब्याप्त भ्रष्टाचार ,अनियमितता ,चाकडी,दलालि जे पनि हुने गरेको छ त्यो सबैको मुल कारण निजि स्वार्थ हो । यस्ता हरेक समस्या बाट मुक्ति पाउन नै हामिलाइ समाजबाद चाहिएको हो । सुकुम्बासी र भुकम्प पिडित जनताको बस्ने बाँस बनाउने भन्दा रास्ट्र प्रमुख र मन्त्री बाँस बनाउने कुरा प्राथमिकतामा पर्यो भने त्यो समाजबाद मुखी हुन सक्दैन । समाजबाद त जनतामुखी हुनुपर्छ गास,बाँस,कपास शिक्षा ,स्वास्थ र रोजगारी जस्ता आधारभुत सवाल मा राज्यले ग्यारेन्टी नगरी समाजबाद बन्न कसरी सक्छ ?निजि सम्पत्तिलाइ प्रस्रय दिएर बिकास हुने त आखिर दलाल तथा नोकरशाही पुजीँवाद न हो । पार्टी र सरकार को शीर्ष तहमा रहेर नेतृत्व गर्ने लिडरहरुको टिम बाटै अब पुरानो निरन्तरतामा क्रम भङ्ग गर्दै एउटा नयाँ छलाङ मा जानू र त्यो बिधि लाई तल सम्म लागू गर्नु नेकपा को लागि अहिलेको आबस्यकता हो । यहि आबस्यकता पुरा गर्ने पार्टी निर्माण होस जन अपेक्षा पनि यहि हो ।

लेखक नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी (नेकपा) ५ नं प्रदेश कमिटिका सदस्य हुनुहुन्छ ।
प्रतिकृया दिनुहोस्

आगलागी सम्बन्धी कृतिम अभ्यास कार्यक्रम बिजयनगरमा सम्पन्न

“समुदायको अगुवाईमा विपद जोखिम न्यूनीकरण परियोजना” अन्तर्गत आगलागी सम्बन्धी कृतिम अभ्यास कार्यक्रम बिजयनगरमा सम्पन्न भएको...

आजदेखि नयाँ शैक्षिक सत्रको भर्ना अभियान सुरु

नयाँ शैक्षिक सत्र २०८१ को विद्यालय भर्ना अभियान आजदेखि सुरु भएको छ । ‘सबै बालबालिकाको...

२०८२ मा उज्यालो प्यूठान घोषणा हुने

२०८२ सालसम्म प्यूठान जिल्ला पूर्ण विद्युतिकरण हुने नेपाल विद्युत प्राधिकरण वितरण केन्द्र प्यूठानले जनाएको छ...

मल्लरानीमा दोस्रो (फूडफेस्टिवल) खाना महोत्सव सुरु

मल्लरानीमा आजदेखि खाना महोत्सव सुरु भएको छ । नयाँ बर्षमा मल्लरानी जाऔं, प्राकृतिक रमणीय दृश्यवलोकनका...

अहिलेको शैक्षिक अवस्था, एक चिन्तन

आजभोली विद्यालय शिक्षाको बार्षिक नतिजा प्रकाशनको समय भएकोले नतिजा प्रकाशन र यसका सन्दर्भमा विभिन्न कोणबाट...