News Portal

रेडियो सुन्नुहोस्

जोखिमै छ जुम्री बजार क्षेत्र

‘स्थानीय भन्छन्,‘पहिलेको स्थानमा जुम्री खोलो फर्केयो भने जुम्री बजार बच्दैन’

सुजता थापा क्षत्री/तेजेन्द्र बिएम२०७८ साउन १५
१०७८ पटक
२०७८ साउन १५

प्यूठान । जुम्री खोलाकै बहाव अवरुद्ध हुने गरी प्यूठान नगरपालिका २, ३ र ४ वडाको सींमाना पर्ने जुम्री बजार क्षेत्रको बगरमा धमाधम घर घडेरी निर्माण भइरहेका छन् । यो क्षेत्रमा केहि वर्षयता नयाँ बजार बनेको छ । खोलाले विस्तार गरेको बहाव क्षेत्रमै आफ्नो निजी जमिन भन्दै स्थानीयले प्लटीङ गर्नेहरुलाई जग्गा बिक्रिगरेपछि पक्की संरचना निर्माण हुन थालेको हो योत्र क्रम रोकिएको छैन ।

सरकारले भवन निर्माणसंहितामा खोलाले बनाएको बगरमा भवन निर्माण गर्न नहुने गरी मापदण्ड बनाएको छ । तर, यहा“ यो नियम कार्यान्वयन छैन । विपद् व्यवस्थापनको दृष्टिले जोखिम रहेको क्षेत्रमै धमाधम घरहरु निर्माण भइरहँदा स्थानीय प्रशासन र नगरपालिका मुखदर्शक छन् । हिउँदमा खोलो सानो देखेर घडेरी किनेकाहरु बर्खा लागेपछि झस्किन्छन्, रातभरी निदाउदैनन् ।

जुम्री खोला आसपासका वस्ती तथा बजार क्षेत्रनै जोखिममा रहेको स्थानीय हेमन्त पाठकले बताउनुभयो । २०४४ सालमा नापिनक्सा हुँदा खोलको भाग कुनै स्थानमा १८ मिटर र साँघुरो भएको स्थानमा ४ मिटरचौडा सम्म नापी रहेको नापी कार्यालयको रेकर्डमा छ । हाल जुम्रीको पक्कि पुल भन्दा माथि खयरघारीसम्म खोलाको भागलाई सडक मानेर वरीपरि घरहरु निर्माण भएका छन् ।

 

स्थानीय अग्रज टंकबहादुर खड्काले जानकारी गराउनुभयो । ‘अहिले बगिरहेको खोला पुल देखि माथिको भाग निजि जग्गामा पर्दछ,’ पक्कि पुल भन्दा तल्लो क्षेत्रमा खोलो आफ्नै भागमा बगेको छ उहाले भन्नुभयो ।’ पहिले जुम्रीखोलोमा बाढी आउदा न्यूनतम ५० मिटर चौडा बगर बनाइ बग्ने गरेको स्थानीय बताउँछन् । ‘बाह्रवर्षमा खोलो फर्कन्छ भनिन्छ,’ जुम्री खोला किनार क्षेत्रमा घर भएका एक स्थानीयले भन्नुभयो,‘साच्चिकै पहिलेको स्थानमा जुम्री खोलो फर्केयो भने जुम्री बजार बच्दैन ।,’

भिडियो

प्रतिकृया दिनुहोस्

गौमुखीमा भएको मानसिक स्वास्थ्य शिविरबाट ९५ जनाले सेवा लिए

निःशुल्क विशेषज्ञ मानसिक रोग सम्बन्धि स्वास्थ्य शिविर गौमुखी गाउँपालिकामा सम्पन्न भएको छ । गौमुखी गाउँपालिकाको...

गणतन्त्र आएपनि जनताको समस्या जस्ताको त्यस्तै

१७ औं गणतन्त्र दिवस प्यूठानमा विभिन्न कार्यक्रम गरी मनाईएको छ । दिवसको अवसरमा प्यूठानको खलंगामा...

पौडेल बंश महासंघ लुम्बिनी प्रदेशको पहिलो बैठक स्वर्गद्धारीमा सम्पन्न

प्यूठान, पौडेल बंश महासंघ लुम्विनी प्रदेश कमिटीको पहिलो बैठक प्यूठानको प्रमुख धार्मिक तथा पर्यटकिय स्थल...

कालिबहादुर के.सि. को स्मृतिमा श्रद्धाञ्जली कार्यक्रम सम्पन्न

सामाजिक अगुवा तथा बौद्धिक ब्यक्तित्व काली बहादुर के.सी.को स्मृतिमा श्रद्धाञ्जली कार्यक्रम सम्पन्न भएको छ ।...

माण्डवी ३ मा निशुल्क कम्प्यूटर तालिम सञ्चालन

माण्डवी गाउँपालिका ३ मा ३ महिने निशुल्क कम्प्यूटर तालिम सञ्चालन भएको छ । वडामा गठन...