News Portal

रेडियो सुन्नुहोस्

जीवनकाे रङ्ग : मेहनत गरे गाउँमै सम्भव छ रोजगारी

सुजता थापा क्षेत्री (भण्डारी)२०७९ श्रावण १०, प्यूठान
३७९ पटक
२०७९ श्रावण १०, प्यूठान

नौबहिनी गाउँपालिकाका एक यूवा बंगुरपालन व्यवसायबाट मनग्य आर्थिक लाभ लिन सफल भएका छन । नौबहिनी गाउँपालिका ४ खवाङका किसान अर्जुन केसीले बंगुर फर्म सञ्चालनमा गरेको ६ वर्षमै राम्रो आम्दानी गर्न सफल भएका छन् । ‘गाउँमै १ रोपनी जग्गा भाडामा लिएर बंगुर फर्म खोलेको छु,’ उनले भने,‘ मेहनत गरे गाउँमा बसेरै सबै थोक सम्भव छ ।’ ८ कक्षमा पढ्दा पढ्दै अजुृन विदेश गएका थिए । २ वर्ष बिदेश बसेर घर फर्केपछि विदेश नजाने निर्णय गरेर उनले गाउमै व्यवसाय गर्न थालेका हुन् । २७ वर्षका अर्जुन परिवारसंगै बसेर बंगुर पालन गरेर भएको आम्दानीले निकै हौसीएका छन् ।

आमाको नाममा कला बहुदेश्य कृषि तथा पशुपंक्षी फर्म दर्ता गरि फर्म सञ्चालनमा ल्याएका हुन । ऋण गरेर ४ लाख लगानीमा गाउँमै जग्गा भाडामा लिएर ११ वटा बंगुरबाट बंगुर पालन सुरु गरेका थिए । उनले २१ कोठाको बंगुर खोर बनाएका छन । भाडामा लिएको १ रोपनी जग्गाको वार्षिक रुपमा ६० हजार रुयौयाँ भाडा तिर्दै आएका छन । हाल उनको फर्ममा ३४ वटा बंगुर छन । मासु तथा पाठापाठी बिक्री भइरहने भएकोले गाउँमै मासु र पाठापाठीको माग निकै राम्रो छ । उनको फर्ममा ल्यान्डेस, हेमसार र कालो धराने जस्ता उन्नत जातका बेलायती बंगुरहरु छन । यस्ता उन्नत जातका बेलायती बंगुर पालन गर्दा प्रसस्त लाभ भइरहेको उनले बताए ।

फर्मबाट गाउँबाहेक बाहाने, विजुवार, दम्तीसम्मका मान्छेले पनि बंगुरका पाठापाठी खरिद गर्न जाने गरेको उनले बताए । अझैसम्म कुनै अनुदान नपाएको उनले सुनाए । ६ वर्षमा बंगुरको दाना, उपचार तथा पारिवारीक खर्च बाहेक ५ लाख आम्दानी गरेको केसी बताउँछन् । श्रीमती, आमा र भाउजुले बंगुर स्याहारमासहयोग गर्ने गरेको उनले बताए । अर्जुनले पछिल्लो समय वैदेशिक रोजगारीमा जान लागेका युवालाई सकेसम्म विदेश नगई गाउँमै कुनै व्यवसाय गरेर जीवन चलाउन सहज हुने सल्लाहसमेत दिने गरेका छन् ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

गौमुखीमा भएको मानसिक स्वास्थ्य शिविरबाट ९५ जनाले सेवा लिए

निःशुल्क विशेषज्ञ मानसिक रोग सम्बन्धि स्वास्थ्य शिविर गौमुखी गाउँपालिकामा सम्पन्न भएको छ । गौमुखी गाउँपालिकाको...

गणतन्त्र आएपनि जनताको समस्या जस्ताको त्यस्तै

१७ औं गणतन्त्र दिवस प्यूठानमा विभिन्न कार्यक्रम गरी मनाईएको छ । दिवसको अवसरमा प्यूठानको खलंगामा...

पौडेल बंश महासंघ लुम्बिनी प्रदेशको पहिलो बैठक स्वर्गद्धारीमा सम्पन्न

प्यूठान, पौडेल बंश महासंघ लुम्विनी प्रदेश कमिटीको पहिलो बैठक प्यूठानको प्रमुख धार्मिक तथा पर्यटकिय स्थल...

कालिबहादुर के.सि. को स्मृतिमा श्रद्धाञ्जली कार्यक्रम सम्पन्न

सामाजिक अगुवा तथा बौद्धिक ब्यक्तित्व काली बहादुर के.सी.को स्मृतिमा श्रद्धाञ्जली कार्यक्रम सम्पन्न भएको छ ।...

माण्डवी ३ मा निशुल्क कम्प्यूटर तालिम सञ्चालन

माण्डवी गाउँपालिका ३ मा ३ महिने निशुल्क कम्प्यूटर तालिम सञ्चालन भएको छ । वडामा गठन...