News Portal

रेडियो सुन्नुहोस्

यूवा जनवादी गायक नवीन बस्यालकाे प्रगतिशिल तीज गीत सार्वजनिक

गाेविन्द विश्‍वकर्माभाद्र ०३ स्वर्गद्वारी, प्यूठान
९५२ पटक
भाद्र ०३ स्वर्गद्वारी, प्यूठान

नेपाली महिलाहरुकाे महान चाड हरितालिका तीजलार्इ लक्ष्यित उत्श्रृखल छाडा गीतहरु बजारमा सार्वजनिक भएकै समयमा एउटा शन्देशमूलक दरिलाे जनवादी तीज गीत बजारमा सार्वजनिक भएकाे छ । यूवा जनवादी गायक नवीन वस्याल र सिता थापा मगरकाे सुमधुर अावाजमा रहेकाे यस गीतका गीतकार टुकाराम दास रहनु भएकाे छ ।

हेमराज अाश्रमकाे संगीत एवम् संगीत संयाेजनमा तयार पारिएकाे यस गीतले नारि अधिकारकाे बारेमा खुलेर बाेलेकाे छ । समाजमा हुने नारि माथिकाे दुर्व्यवहार, शाेषण, दमन र भिवेदकाे चर्काे रुपले यस गीतमा विराेध र खण्ड शब्द मार्फत गीतकार दासले गर्नुभएकाे छ । तीज गीत मार्फत नै चेतनाका शब्दहरु प्रस्तुत गर्ने गीतहरु विरलै पाइन्छन । त्यसैले संस्कृतिलार्इ कुल्चेर पहिचानलाइ लत्याएर बनाइएका तीज गीत हैन, यस्ता प्रगतिशिल गीतहरु सुनाैं अनि परिर्वतनकाे निम्ती सबै जागरुग भएर अगाडी बढाै‌ ।

गीत सार्वजनिक भएपछी सिखवर सँग कुरा गर्दै यूवा जनवादी गायक नवीन बस्यालले अाफू जनवादी गायक भएकाे हैसियतले अहिले सम्म अाफूले गायका अनि सृजना गरेका सबै गीतहरु सन्देशमूलक, चेतनामूलक र प्रगतिशिल भएकाे बताउनुभयाे । त्यसैले तीज गीत पनि अन्य गीतहरुलार्इ जाे विकृतजन्य शब्दहरु प्रयाेग गरेर निर्माण गरिएकाे हुन्छ त्यस्ता गीतलार्इ चुनाैती दिनकाे लागि अाफूले प्रगतिशिल तीज गीत बजारमा लिएर अाएकाे बताउनुभयाे । गीतले सबै खाले दर्शक श्राेताकाे मन जिताेस् शुभकामना ।

भिडियाे :

प्रतिकृया दिनुहोस्

आगलागी सम्बन्धी कृतिम अभ्यास कार्यक्रम बिजयनगरमा सम्पन्न

“समुदायको अगुवाईमा विपद जोखिम न्यूनीकरण परियोजना” अन्तर्गत आगलागी सम्बन्धी कृतिम अभ्यास कार्यक्रम बिजयनगरमा सम्पन्न भएको...

आजदेखि नयाँ शैक्षिक सत्रको भर्ना अभियान सुरु

नयाँ शैक्षिक सत्र २०८१ को विद्यालय भर्ना अभियान आजदेखि सुरु भएको छ । ‘सबै बालबालिकाको...

२०८२ मा उज्यालो प्यूठान घोषणा हुने

२०८२ सालसम्म प्यूठान जिल्ला पूर्ण विद्युतिकरण हुने नेपाल विद्युत प्राधिकरण वितरण केन्द्र प्यूठानले जनाएको छ...

मल्लरानीमा दोस्रो (फूडफेस्टिवल) खाना महोत्सव सुरु

मल्लरानीमा आजदेखि खाना महोत्सव सुरु भएको छ । नयाँ बर्षमा मल्लरानी जाऔं, प्राकृतिक रमणीय दृश्यवलोकनका...

अहिलेको शैक्षिक अवस्था, एक चिन्तन

आजभोली विद्यालय शिक्षाको बार्षिक नतिजा प्रकाशनको समय भएकोले नतिजा प्रकाशन र यसका सन्दर्भमा विभिन्न कोणबाट...