News Portal

रेडियो सुन्नुहोस्

प्यूठानको जेठो विद्यालयको कम्यूटर ल्याव बेहाल !

झुलेनी पोष्ट२०८० जेठ १५
४०४ पटक
२०८० जेठ १५

तस्बिर हेर्दा सबैलाई लाग्छ यो कुनै भग्नावशेष भएको भवन हो । त्यहाँ बर्षौदेखि रेखदेख गर्ने मानिसको पहुँच छैन । त्यसैले लाखौ रुपैयाँ पर्ने सम्पत्ति बेहाल अवस्थामा छन् । तर, तस्बिरले झल्काउने कथा भन्दा यथार्थ बेग्लै छ । यो प्यूठान नगरपालिका–३, स्थित जिल्लाको सबैभन्दा जेठो विद्यालय मुक्ति माध्यामिक विद्यालय राटामाटाको कम्यूटर ल्याव हो ।

जुन विद्यालयमा प्राविधिक, साधारण र अन्य कर्मचारी गरि ४५ जनाभन्दा बढि कर्मचारी छन् । राज्यको लाखांंै रुपैयां खर्च गरेर निर्माण गरिएको कम्प्युटर ल्याव जोगाउनमा उनिहरुको नजर परेको देखिदैन । मुख्य त विद्यालय प्रशासनको चरम लापर्बाहिले गर्दा लाखौ रुपैयाँ खर्चेको सामाग्री काम नलाग्ने अवस्थमा पुगेका छन् ।

प्राविधिक धारका विद्यार्थीलाइ प्रयोगशाला बनाउन भनेर विभिन्न चरणमा गरि भण्डै ६८ लाख रुपैयाँ खर्च गरिएको विद्यालयको कागजातबाट खुल्छ । लाखौं रुपैया खर्चेर बनाएको ल्याव विद्यालय प्रशासनको लापर्बाहिले गर्र्दा बेहाल अवस्थमा पुगेको हो । ल्यावमा रहेका २४ वटा कम्प्युटर, स्मार्टबोर्ड लगायत सामाग्री बेवारिसे बनेका छन् ।

कम्प्युटर टेवलहरु धमिराले सत्यानास बनाएको छ । तारहरु मुसाले चुडालेर टुक्रा टुक्रा बनेका छन् । झण्डै एक वर्षदेखि ढोकै नखोलिएका कारणले ढुँसि लागेर कार्पेट थाङ्ग्रो बनेको छ । कोठा ठुसठुस्ति गनाउने भएको छ । विद्यालयमा प्राविधिक धारको कक्षा सञ्चालन गर्न भनेर २०७३ सालमा तत्कालीन जिल्ला शिक्षा कार्यालय मार्फत बजेट आएको थियो ।

त्यसपछि तत्कालीन प्रधानाक्यापक योगेन्द्रबहादुर जि.सी. संयोजक बनेको खरिद समितिले ल्याव निर्माण गरेको थियो । खरिद समितिका सदस्यहरु दधिराम सुबेदी र विष्णु पुन थिए । भर्खरै २०७९ चैत्र २४ गते अवकास भएका प्र.अ. योगेन्द्रबहादुर जिसीले आफै खरिद समितिको संयोजक बनेर निर्माण गरिएको ल्यावको अवस्थमा हेर्दा बेखबर जस्तै भएको छ ।

हिजोआज विद्यालयको प्रध्यानाध्यक दामोदर विष्ट छन् । आफूले प्र.अ.को जिम्मेवारी प्राप्तपछि कम्यूटर ल्यावको अवलोका गर्दा बेवारिसे अवस्थमा रहेको देख्दा दुःख लागेको बताए । हिजोआज प्राविधिक धारका विद्यार्थीलाई एनसेल कम्पनीले सहयोग गरेर निर्माण गरिएको कम्यूटर ल्यावमा प्राविधिक धारका विद्यार्थीलाई पठन–पाठन गराइदै आएको बताए ।

विद्यालय प्रशासनले उपलब्ध गराएको सूचना अनुसार कम्यूटर पठन–पाठन गराउने भनेर विद्यार्थी बाट समेत शुल्क लिइदै आएको छ । प्रति विद्यार्थी कक्षा ६ लाई ६०, कक्षा ७ लाई ७०, कक्षा ८ लाइ ८०, कक्षा ९ लाइ ९० र कक्षा १० लाई १०० रुपैयाँ मासिक शुल्क लिने गरिएको छ । तर विद्यार्थीलाई कम्यूटर कक्षामा लगेर सिकाउने गरिएको छैन ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

भानुभक्त मा वि बर्वाेटको अन्तीम मत परिणाम

प्युठानको मल्लरानी गाँउपालिका ३ वर्वोट स्थित भानुभक्त माध्यमिक विद्यालयमा वि व्य स गठन गर्दा जम्मा...

गाैतम बुद्धको २५६८ औं जयन्ती आज मनाइँदै, लुम्बिनीमा बिशेष समाराेह हुने

गाैतम बुद्धको २५६८ औं जयन्ती आज मनाइँदै छ । प्रत्येक वर्ष वैशाख शुक्ल पूर्णिमाका दिन...

जेष्ठ १३ गतेदेखि आई.पि.भी खोप अभियान सञ्चालन हुँदै

जेष्ठ १३ गतेदेखि प्यूठान सहित देशभर एकसाथ आई.पि.भी खोप अभियान सञ्चालन हुने भएको छ ।...

सुस्त श्रवण शक्ति भएका विद्यार्थीहरुलाई शैक्षिक सामग्री

पेशागत महासंघ जिल्ला कमिटी प्यूठानले सुस्त श्रवण शक्ति भएका विद्यार्थीहरुलाई शैक्षिक सामग्री वितरण गरेको छ...

भानुभक्त मा.बि बर्बोटको वि.व्य.स. गठन निर्वाचनद्धारा गरीने

प्यूठानको चुजाठाटी स्थित भानुभक्त मा.बि बर्बोटको विद्यालय व्यवस्थापन समिती सदस्य गठन चुनाबी प्रकृयामा पुगेको छ...