News Portal

रेडियो सुन्नुहोस्

प्यूठानमा झन्डै २ हजार वरपीपलका छहारी

झुलेनी नेटवर्क२०८० भदौ २५
२०० पटक
२०८० भदौ २५

हिजोआज प्यूूठानका विभिन्न क्षेत्रमा अवस्थित वर, पीपल र स्वामीका चौपारीमा तपाई पुग्नुभयो भने देख्नुहुने छ बोटमा रातो मसिले लेखिएको संख्या । त्यो कसैले विनाकारण लेखिएको होइन । डिभिजन कार्यालय प्यूठानले जिल्ला भरमा रहेका वर, पीपल र स्वामीका चौपारीहरुको तथ्यांक संकलन गर्नेक्रममा लेखेको संख्या हो ।

नयाँ वा पूराना पुस्ताले बर, पीपल र स्वामीका रुख लगाएर बनाएको चौपारीको गणना गर्न डिभिजन वन कार्यालय प्यूठानले गत आर्थिक वर्षमा कार्यक्रम नै बनाएको थियो । कार्यालयको आर्थिक वर्ष २०७९/०८० सम्पन्न वर,पीपलका र स्वामीका चौपारी संख्या संकलन कार्यक्रम अनुसार प्यूठान जिल्ला भरमा झन्डै २ हजार  वर,पीपल र स्वामीका छहारी रहेका छन् । डिभिजन कार्यालय प्यूठानका अधिकृत हरी पौडेलले जिल्ला भरमा वर ८ सय ३०, पीपल ९ सय ० र स्वामी १ सय २ वटा अभिलेखिकरण भएको जानकारी दिए । यी चौपारीहरु धेरैजसो वर्षौ पहिले निर्माण भएका रहेको कार्यालयले जनाएको छ । ‘हिजोआज वरपीपल लगाउने चलन हराउदै गएको छ,’पौडेले भने,‘हामीले संकलन गरेको तथ्यांकमा पनि धेरै जसो चौपारीहरु पूरानानै छन् ।’

 

छोराको सम्झनामा चौपारी

प्यूठानको नौबहिनी गाउँपालिका ६ लुङकी पुतलादेवि बस्नेतले स्थानीय पौवापोखरा क्षेत्रमा लगाइएको पिपलको बोट संरक्षण गर्दै छोराको सम्झनामा चौपारी निर्माण गरेकी छिन् । २०५६ साल असोज १६ गते नेपाल प्रहरीमा कार्यरत छोरा गिरबहादुर बस्नेतको डोल्पामा माओबादी द्धन्द्धको क्रममा मृत्यु भएपछि उनले चौपारी निर्माण गर्दिएकी हुन् । स्थानीय कमान सिह केसीले २०५२ सालमा लगाएको पिपललाई संरक्षण गरेर उनले चौपारी बनाइदिएकी छिन् । पिपल हुर्कदै गएको छ । त्यो चौपारी त्यस क्षेत्रका लागि छहारी बनेको छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

मगर दिवसको अवसरमा प्युठानका ४ स्थानीय तहले दिए बिदा

मगर दिवसको अवसरमा प्युठानका ४ स्थानीय तहले सार्वजनिक बिदा दिएका छन् । फागुन १५ गते...

दादुरा–रुवेला खोप अभियान २०८० को प्यूठानमा शुभारम्भ

दादुरा–रुवेला खोप अभियान २०८० औपचारिक रुपमा शुभारम्भ गरिएको छ । प्यूठानमा जिल्ला खोप समन्वय समिति...

किसानले मोहियानी हक नपाएपछि सडक मै सुते

प्यूठान, स्वर्गद्वारी आश्रम प्युठानको नाममा दर्ता स्रेस्ता कायम भई दाङमा रहेको ७ सय ५३ बिगाहा...

विद्युत माग्दै स्याउलीवाङबासी विद्युत प्राधिकरणमा डेलिगेशन

प्यूठानको दुर्गम मानिने नौबहिनी गाउँपालिका –१ स्याउलीवाङका स्थानीयबासीहरु सयम मै विद्युत लाइन बिस्तार नभएर समस्या...

७ करोड ऋणमा खानेपानी कार्यालय, योजनाहरु अलपत्र

जिल्ला खानेपानी तथा सरसफाई डिभिजन कार्यालय प्यूठान अन्तर्गतका योजनाहरुमा प्रयाप्त बजेट नआएका कारण भुक्तानीमा समस्या...