News Portal

रेडियो सुन्नुहोस्

प्यूठानमा झन्डै २ हजार वरपीपलका छहारी

झुलेनी नेटवर्क२०८० भदौ २५
६९ पटक
२०८० भदौ २५

हिजोआज प्यूूठानका विभिन्न क्षेत्रमा अवस्थित वर, पीपल र स्वामीका चौपारीमा तपाई पुग्नुभयो भने देख्नुहुने छ बोटमा रातो मसिले लेखिएको संख्या । त्यो कसैले विनाकारण लेखिएको होइन । डिभिजन कार्यालय प्यूठानले जिल्ला भरमा रहेका वर, पीपल र स्वामीका चौपारीहरुको तथ्यांक संकलन गर्नेक्रममा लेखेको संख्या हो ।

नयाँ वा पूराना पुस्ताले बर, पीपल र स्वामीका रुख लगाएर बनाएको चौपारीको गणना गर्न डिभिजन वन कार्यालय प्यूठानले गत आर्थिक वर्षमा कार्यक्रम नै बनाएको थियो । कार्यालयको आर्थिक वर्ष २०७९/०८० सम्पन्न वर,पीपलका र स्वामीका चौपारी संख्या संकलन कार्यक्रम अनुसार प्यूठान जिल्ला भरमा झन्डै २ हजार  वर,पीपल र स्वामीका छहारी रहेका छन् । डिभिजन कार्यालय प्यूठानका अधिकृत हरी पौडेलले जिल्ला भरमा वर ८ सय ३०, पीपल ९ सय ० र स्वामी १ सय २ वटा अभिलेखिकरण भएको जानकारी दिए । यी चौपारीहरु धेरैजसो वर्षौ पहिले निर्माण भएका रहेको कार्यालयले जनाएको छ । ‘हिजोआज वरपीपल लगाउने चलन हराउदै गएको छ,’पौडेले भने,‘हामीले संकलन गरेको तथ्यांकमा पनि धेरै जसो चौपारीहरु पूरानानै छन् ।’

 

छोराको सम्झनामा चौपारी

प्यूठानको नौबहिनी गाउँपालिका ६ लुङकी पुतलादेवि बस्नेतले स्थानीय पौवापोखरा क्षेत्रमा लगाइएको पिपलको बोट संरक्षण गर्दै छोराको सम्झनामा चौपारी निर्माण गरेकी छिन् । २०५६ साल असोज १६ गते नेपाल प्रहरीमा कार्यरत छोरा गिरबहादुर बस्नेतको डोल्पामा माओबादी द्धन्द्धको क्रममा मृत्यु भएपछि उनले चौपारी निर्माण गर्दिएकी हुन् । स्थानीय कमान सिह केसीले २०५२ सालमा लगाएको पिपललाई संरक्षण गरेर उनले चौपारी बनाइदिएकी छिन् । पिपल हुर्कदै गएको छ । त्यो चौपारी त्यस क्षेत्रका लागि छहारी बनेको छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

नेपाल विद्यार्थी संघ प्युठानले नगरपालिकालाइ ज्ञापनपत्र बुझायो

नेपाल विद्यार्थी संघ प्युठानले प्युठान नगरपालिकालाइ आइतबार ज्ञापन पत्र बुजाएको छ । नगरपालिका भित्रका विद्यालय...

प्यूठान अस्पतालको बाटो मर्मतका लागि अनुगमन

प्यूठान अस्पतालको सडक मर्मतको लागि अनुगमन गरिएको छ । आइतबार सडक पूर्वाधार विकास कार्यालय प्यूठानका...

कालिका भगवती र भैरव मन्दिर परिसरमा सरसफाइ

४४ औं सामाजिक सेवा दिवसको अवसर पारी विजुवार बजार स्थित कालिका भगवती र भैरव मन्दिर...

झुलेनी पोष्ट अनलाईनका सम्पादक भण्डारी पुरस्कृत

झुलेनी यूनाईटेड नेटवर्क प्रा.लिद्वारा सञ्चालित झुलेनी पोष्ट अनलाईनका सम्पादक हरि प्रसाद भण्डारी पुरस्कृत भएका छन्...

सरकार र शिक्षकहरूबीच सहमति भएपछि आन्दोलनका कार्यक्रम फिर्ता

काठामाडौं, सरकार र आन्दोलनरत शिक्षकबीच सहमति भएको छ । गृह मन्त्रालयमा आज शुक्रवार बसेको बैठकमा...