News Portal

रेडियो सुन्नुहोस्

पैदल हिड्छन वडाअध्यक्ष!

 सागर रिजाल६ पुष, प्यूठान
१३३२ पटक
६ पुष, प्यूठान

हुम बहादुर रासकोटी स्थानिय तहको निर्वाचनमा ऐरावती गाउँपालिका‐२ को वडा सदस्यमा निर्वाचित भएका थिए । २ नंम्बर वडामा राष्ट्रिय जनमोर्चा निकट केशव राज आचार्य वडा अध्यक्षमा निर्वाचित भएका हुन् । निर्वाचित भएका आचार्य २ महिना वडा अध्यक्षको जिम्मेवारी पछि जिल्ला समन्वय समितिको प्रमुख बने । आचार्य जिल्ला समन्वय समितिको प्रमुख भएपछि वडा सदस्य मध्य जेष्ठ सदस्यको हैसिएतले वडाको कार्यवाहक अध्यक्षको पद समाल्न रासकोटीलाई पार्टीले आग्रह ग¥यो ।

उनी वडाअध्यक्ष भए । दुरीको हिसाबले गाउँपालिकाकै सबैभन्दा टाढा ऐरावती‐२ मसिना (साविकको बरौला गाविसमा उनको घर हो । रासकोटि अहिले ६९ वर्ष पुगे । यो बुड्यौलीमा पनि उनी पैदलै हिडेर वडा कार्यालय पुग्छन् । मसिना बाट गाउँपालिका आउन पैदल ६ घण्टा र २ नंम्बर वडा कार्यालय आउन ३ घण्टा लाग्दछ । ३ घण्टा पैदल हिनेर उनी वडा कार्यालयमा सेवा दिन आउने बताए।

कार्यवाहक अध्यक्षको काम सम्हाले पछि सुरुसुरुमा घरबाट आए । उनले भने,‐‘घर टाढा, गाडी हिड्ने सड्क थिएन, अनि होटलमा भाडा लिएर बसे ।’ घर टाढा प¥यो,सेवा ग्राहीले अत्ताउथे । उनले भने, ‐‘हाँल वडामा काम पर्दा वडा कार्यालयमै र गाउँपालिकाको काम गर्दा बरौला बजारमा कोठा भाडा लिएर काम गरिरहेको बताए ।’ उनले भने,‐‘सबै वडा अध्यक्षहरु घर जानुहुन्छ मेरो घर दुर्गममा भएकाले वडा कार्यालयमै बसेको छु ।’

उनी शुक्रबार पैदल घर जान्छन् । रासकोटीको श्रीमती , १ छोरी र ३ छोरा रहेका छन् । वडा अध्यक्षको घर जाने सड्क छैन । वडा अध्यक्ष घर जाने सड्क छैन् वडा अध्यक्ष घर जाने सड्क छैन् । वडा अध्यक्ष घर जादाँ पैदल हिडनुपर्छ । गाउँपालिकाबाट विकटमा मानिने गाउँ मसिना दुरीका हिसाबले पनि टाढा छ । गाउँपालिकाले वडा अध्यक्षलाई मोटरसाईकल दिएको छ । उनले भने,‐‘हिड्ने सड्कनै नभएपछि मोटरसाईकलको के काम ?’ गाउँपालिकाका वडा अध्यक्ष मध्ये ३,४,५,र ६ वडाका वडा अध्यक्षको घरमै सड्क पुगेको छ तर १ वडामा २ घण्टा पैदल हिड्नुपर्छ भने २ वडामा पुग्नको लागि ३ घण्टा पैदल हिडनुपर्ने उनको भनाई छ ।

वडा नंम्बर १ का वडा अध्यक्ष आचार्यको घरमा सड्कले छोएपनि आफ्नोमा नछोएको गुनासो गरे । जिल्लाकै ९ वटा स्थानिय तह मध्ये पैदल हिड्ने उनी एक हुन् ।

गाउँपालिका संग सडकको माग

रासकोटीले गाउँपालिका संग सड्क माग गरेको बताए । थोरधेरै रकम गाउँपालिकाले छुट्टाईएको पनि छ । सडकको पहँच नहुँदा गाउबासिले सास्ती ब्यहोर्नुपरेको उनले सुनाए । गाउँपालिकाबाट पुरनठाटी‐नेपाने‐चितिबास‐दरवान जोड्ने सड्कको लागि रु १२ लाख रुपिँया रकम विनियोेजन भएको छ । तर यति रकमले पनि उनको घर सम्म सड्क नपुग्ने उनले बताए । उनले भने,‐‘स्थानियले वडा अध्यक्ष भएर पनि सड्क लिउन सकिनस् भनि गुनासो गर्छन् । ’

प्रतिकृया दिनुहोस्

गणतन्त्र आएपनि जनताको समस्या जस्ताको त्यस्तै

१७ औं गणतन्त्र दिवस प्यूठानमा विभिन्न कार्यक्रम गरी मनाईएको छ । दिवसको अवसरमा प्यूठानको खलंगामा...

पौडेल बंश महासंघ लुम्बिनी प्रदेशको पहिलो बैठक स्वर्गद्धारीमा सम्पन्न

प्यूठान, पौडेल बंश महासंघ लुम्विनी प्रदेश कमिटीको पहिलो बैठक प्यूठानको प्रमुख धार्मिक तथा पर्यटकिय स्थल...

कालिबहादुर के.सि. को स्मृतिमा श्रद्धाञ्जली कार्यक्रम सम्पन्न

सामाजिक अगुवा तथा बौद्धिक ब्यक्तित्व काली बहादुर के.सी.को स्मृतिमा श्रद्धाञ्जली कार्यक्रम सम्पन्न भएको छ ।...

माण्डवी ३ मा निशुल्क कम्प्यूटर तालिम सञ्चालन

माण्डवी गाउँपालिका ३ मा ३ महिने निशुल्क कम्प्यूटर तालिम सञ्चालन भएको छ । वडामा गठन...

चितवन बस दुर्घटना : थप एक पुरुषको मृत्यु

नारायणगढ–मुग्लिन सडकमा चारवटा गाडी ठोक्किएर भएको दुर्घटनामा थप एक जना पुरुषको मृत्यु भएको छ ।...