News Portal

रेडियो सुन्नुहोस्

पिपिई जुटाउँदै दिनरात खटिन्छन् प्यूठान अस्पतालका स्वास्थ्यकर्मी

सिखबर संवाददाता३ वैशाख प्यूठान
६५६ पटक
३ वैशाख प्यूठान

प्यूठान जिल्ला अस्पताल बिजुवारमा कार्यरत चिकित्सक तथा स्वास्थ्यकर्मीहरु अहिले बिरामी हेरचाहका लागि रातदिन खटिएर काम गरेका छन्।
कोरोना संक्रमणको विश्वब्यापी सन्त्रासका बिच पनि उनीहरु सेवाका लागि रातदिन खटिएका छन्। उनीहरुले सुरक्षाका लागि स्थानिय स्तरमा आफैले बनाएको पिपिईको प्रयोग गरेर अहिले सेवा दिईरहेका छन्।ब्यक्तिगत सुरक्षा सामग्री (पिपिई) नहुँदा डर लाग्ने हुन्थ्यो तर अहिले पिपिई छन् ओपिडिमा रहेका मेडिकल अधिकृत डा. क्षितिज नेपालीले भने–“ सुरक्षा सामग्रीको प्रयोग गरेर हामीले सेवा दिईरहेका छौ अहिले हामीले आफैले निर्माण गरेका पिपिई प्रयोग गरेका छौंं,यो हाम्रो धर्म र दायित्व पनि हो , गुणस्तरिय पिपिईको अभाव छ।”
ओपिडिमा बिरामीहरुको चेकजाँच गरिरहेका डा. नेपालीले जिल्लामा आजसम्म प्रभावकारी ब्यक्तिगत सुरक्षा सामग्री (पिपिई) नभएको गुनासो समेत गरे।
अस्पतालमा कार्यरत नर्सिङ अधिकृत राधा के.सीले अन्य समयमा भन्दा बढि डेलिभेरीका बिरामीहरु आउने गरेको भन्दै ब्यक्तिगत सुरक्षा सामग्री( पिपिई) को अभावले गर्दाले आफुहरुलाई सेवा दिदा त्रास महसुस हुने बताईन्। यस्तो संकटमा राज्यले स्वास्थ्यकर्मीका लागि सुरक्षा सामग्री प्रर्याप्त मात्रामा उपलब्ध गराउनुपर्ने भन्दै अस्पतालको नर्सिङ इन्चार्ज समेत रहेकी के.सीले भनिन्–“ स्थानिय रुपमा सिलाएका सामग्री भन्दा पनि राम्रो गुणस्तरिय पिपिई भएको भए अझ सहजिलो हुन्थ्यो।” उनले सेवा नै धर्म हो भन्ने मनोभावनाले काम गरिरहेको बताउनुभयो। आफुहरुको सुरक्षामा पनि सरकारले ध्यान दिएमा रातदिन खटेर भएपनि ढुक्कका साथ काम गर्ने वातावरण सिर्जना हुने के.सीको भनाई छ। के.सीका अनुसार शल्यक्रिया सेवा समेत प्रदान हुने जिल्ला अस्पताल बिजुवारमा अहिले दैनिक जसो ५ देखि ७ जना सुत्केरी हुने गरेका छन्।
लकडाउनको समयमा जिल्ला अस्पताल बिजुवारमा अहिले दैनिकजसो ४०÷४५ जना बिरामीहरु आउने गर्छन् भने ति मध्ये २ देखि ४ जनासम्म मात्र रुघाखोकी तथा ज्वरोका बिरामी आउने गरेको अस्पतालका सुचना अधिकृत राजन घिमिरेले जानकारी दिए।
श्रोत र साधनको अभावको बीचमा सेवा दिने प्रयास गरिरहेको जिल्ल्ला अस्पताल प्यूठानका प्रमुख डा. अमृत पन्थी बताउँछन्। डा. पन्थीले रुघाखोकी र ज्वरोका बिरामीको उपचारको लागि छुट्टै कक्ष बनाएर सेवा दिइरहेको भन्दै यस्ता बिरामीको चेकजाँच र औषधी समेत निशुल्क उपलब्ध गराईएको जानकारी दिए । कोेरोना भाइरससंग मिल्ने लक्षण देखिए र आशंका लागेमा उपचारको लागि चार वटा आइसोलेसन बेड तयार गरिएको उनको भनाई छ ।
दिर्घरोगीहरुका लागि घरबाटै सिधै डाक्टरहरुसंग परामर्श गर्नका लागि जिल्ला अस्पताल प्यूठानले १६६०८६४२६४३ नम्बर रहेको टोल फ्रि को व्यवस्था समेत गरेको छ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

आगलागी सम्बन्धी कृतिम अभ्यास कार्यक्रम बिजयनगरमा सम्पन्न

“समुदायको अगुवाईमा विपद जोखिम न्यूनीकरण परियोजना” अन्तर्गत आगलागी सम्बन्धी कृतिम अभ्यास कार्यक्रम बिजयनगरमा सम्पन्न भएको...

आजदेखि नयाँ शैक्षिक सत्रको भर्ना अभियान सुरु

नयाँ शैक्षिक सत्र २०८१ को विद्यालय भर्ना अभियान आजदेखि सुरु भएको छ । ‘सबै बालबालिकाको...

२०८२ मा उज्यालो प्यूठान घोषणा हुने

२०८२ सालसम्म प्यूठान जिल्ला पूर्ण विद्युतिकरण हुने नेपाल विद्युत प्राधिकरण वितरण केन्द्र प्यूठानले जनाएको छ...

मल्लरानीमा दोस्रो (फूडफेस्टिवल) खाना महोत्सव सुरु

मल्लरानीमा आजदेखि खाना महोत्सव सुरु भएको छ । नयाँ बर्षमा मल्लरानी जाऔं, प्राकृतिक रमणीय दृश्यवलोकनका...

अहिलेको शैक्षिक अवस्था, एक चिन्तन

आजभोली विद्यालय शिक्षाको बार्षिक नतिजा प्रकाशनको समय भएकोले नतिजा प्रकाशन र यसका सन्दर्भमा विभिन्न कोणबाट...