News Portal

रेडियो सुन्नुहोस्

पिपिई जुटाउँदै दिनरात खटिन्छन् प्यूठान अस्पतालका स्वास्थ्यकर्मी

सिखबर संवाददाता३ वैशाख प्यूठान
५१३ पटक
३ वैशाख प्यूठान

प्यूठान जिल्ला अस्पताल बिजुवारमा कार्यरत चिकित्सक तथा स्वास्थ्यकर्मीहरु अहिले बिरामी हेरचाहका लागि रातदिन खटिएर काम गरेका छन्।
कोरोना संक्रमणको विश्वब्यापी सन्त्रासका बिच पनि उनीहरु सेवाका लागि रातदिन खटिएका छन्। उनीहरुले सुरक्षाका लागि स्थानिय स्तरमा आफैले बनाएको पिपिईको प्रयोग गरेर अहिले सेवा दिईरहेका छन्।ब्यक्तिगत सुरक्षा सामग्री (पिपिई) नहुँदा डर लाग्ने हुन्थ्यो तर अहिले पिपिई छन् ओपिडिमा रहेका मेडिकल अधिकृत डा. क्षितिज नेपालीले भने–“ सुरक्षा सामग्रीको प्रयोग गरेर हामीले सेवा दिईरहेका छौ अहिले हामीले आफैले निर्माण गरेका पिपिई प्रयोग गरेका छौंं,यो हाम्रो धर्म र दायित्व पनि हो , गुणस्तरिय पिपिईको अभाव छ।”
ओपिडिमा बिरामीहरुको चेकजाँच गरिरहेका डा. नेपालीले जिल्लामा आजसम्म प्रभावकारी ब्यक्तिगत सुरक्षा सामग्री (पिपिई) नभएको गुनासो समेत गरे।
अस्पतालमा कार्यरत नर्सिङ अधिकृत राधा के.सीले अन्य समयमा भन्दा बढि डेलिभेरीका बिरामीहरु आउने गरेको भन्दै ब्यक्तिगत सुरक्षा सामग्री( पिपिई) को अभावले गर्दाले आफुहरुलाई सेवा दिदा त्रास महसुस हुने बताईन्। यस्तो संकटमा राज्यले स्वास्थ्यकर्मीका लागि सुरक्षा सामग्री प्रर्याप्त मात्रामा उपलब्ध गराउनुपर्ने भन्दै अस्पतालको नर्सिङ इन्चार्ज समेत रहेकी के.सीले भनिन्–“ स्थानिय रुपमा सिलाएका सामग्री भन्दा पनि राम्रो गुणस्तरिय पिपिई भएको भए अझ सहजिलो हुन्थ्यो।” उनले सेवा नै धर्म हो भन्ने मनोभावनाले काम गरिरहेको बताउनुभयो। आफुहरुको सुरक्षामा पनि सरकारले ध्यान दिएमा रातदिन खटेर भएपनि ढुक्कका साथ काम गर्ने वातावरण सिर्जना हुने के.सीको भनाई छ। के.सीका अनुसार शल्यक्रिया सेवा समेत प्रदान हुने जिल्ला अस्पताल बिजुवारमा अहिले दैनिक जसो ५ देखि ७ जना सुत्केरी हुने गरेका छन्।
लकडाउनको समयमा जिल्ला अस्पताल बिजुवारमा अहिले दैनिकजसो ४०÷४५ जना बिरामीहरु आउने गर्छन् भने ति मध्ये २ देखि ४ जनासम्म मात्र रुघाखोकी तथा ज्वरोका बिरामी आउने गरेको अस्पतालका सुचना अधिकृत राजन घिमिरेले जानकारी दिए।
श्रोत र साधनको अभावको बीचमा सेवा दिने प्रयास गरिरहेको जिल्ल्ला अस्पताल प्यूठानका प्रमुख डा. अमृत पन्थी बताउँछन्। डा. पन्थीले रुघाखोकी र ज्वरोका बिरामीको उपचारको लागि छुट्टै कक्ष बनाएर सेवा दिइरहेको भन्दै यस्ता बिरामीको चेकजाँच र औषधी समेत निशुल्क उपलब्ध गराईएको जानकारी दिए । कोेरोना भाइरससंग मिल्ने लक्षण देखिए र आशंका लागेमा उपचारको लागि चार वटा आइसोलेसन बेड तयार गरिएको उनको भनाई छ ।
दिर्घरोगीहरुका लागि घरबाटै सिधै डाक्टरहरुसंग परामर्श गर्नका लागि जिल्ला अस्पताल प्यूठानले १६६०८६४२६४३ नम्बर रहेको टोल फ्रि को व्यवस्था समेत गरेको छ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

हामीस‌ग जोडिनुहोस।

जनताप्रति सरकार उत्तरदायी नभएको राष्ट्रिय जनमोर्चा प्यूठानको गुनासो

राष्ट्रिय जनमोर्चा प्यूठानले सरकार जनताप्रति कहिल्यै उत्तरदायी नभएको गुनासो गरेको छ । आईतबार राष्ट्रिय जनमोर्चा...

आँखाका रोगीहरुको उपचार खर्च झिमरुक गाउँपालिकाले वेहोर्ने

६० वर्ष भन्दा माथिका जेष्ठ नागरीकको आँखा उपचार खर्च झिमरुक गाउँपालिकाले वेर्होन भएको छ ।...

ग्रामिण क्षेत्रमा पहिलो पटक निःशुल्क अल्ट्रासाउण्ड सुरु

ग्रामीण क्षेत्रमा पहिलोपटक निशुल्क अल्ट्रासाउन्ड सेवा सुरु भएको छ । जिल्लाको माण्डवी गाउँपालिका वडा न.१...

७० औ विश्व कुष्ठरोग दिवस वाल विद्या माद्यामिक विद्यालय मरन्ठानामा मनाईयो, कुष्ठरोग के हो ?

७० औ विश्व कुष्ठरोग दिवस प्यूठानमा पनि मनाइएको छ । “कुष्ठरोग अन्त्यका लागि आजैबाट पहल...

शिक्षकहरुको व्यक्तित्व विकास हुन आवश्यक – नगरप्रमुख योगी

प्यूठान नगरपालिका नगरप्रमुख बिष्णु बहादुर योगीले शिक्षकहरुको व्यक्तित्व विकास गर्न तालिमको आवश्यकता रहेको बताएका छन्...

हामिस‌ग जोडिनुहोस।

समाचार सुचना र मनोरञ्जनका लागी