News Portal

रेडियो सुन्नुहोस्

७० वर्षिय फेतीदेवीका दु:ख- पती र घर गुमाएपछी १२ वर्षदेखी अरुका घरमा वास, खान वृद्धभत्ताको आस

हरि भण्डारी१२ पौष, प्यूठान
७२२ पटक
१२ पौष, प्यूठान

फेतीदेवी कामिका पति शेर वहादुर कामिको १३ वर्षअघी मृत्यु भयो। पतिको मृत्युपछी भारतमा रहेका छोराहरु खोज्दै खेतीदेवी भारतसम्म पुगिन। तर, छोराहरु भेटिएनन्। नभेटिएपछी उनले जिवन जिउन गाँउमा वस्दै आएको झुप्रोमा फर्किने निधो गरिन्। तर, गाँउ फर्किदा आफु वस्दै आएको घरसमेत जलेर खरानी भएको थियो। त्यसपछी फेतीदेवीको अरुकै घरमा वास छ।

७० वर्ष लागेकी फेतीदेवीले २० वर्षको उमेरमा शेरवहादुर कामीसंग प्रेमविवाह गरेकी थिईन। उनिहरुवाट ४ सन्तान पनी भए। तर, आज साथमा कोही छैनन्। पतिवियोगपछी उनी एक दशकदेखी अरुकै घरमा वास मागेर वस्नुपरेको छ। “विहे गर्दापनी उनको(पतीको) केही सम्पत्ती थिएन। उमेरमा त जिवन जसोतसो चल्यो। मरुङवाट आएका उनको सम्पत्ती नभएका कारण सकुन्जेल त दुखसास्ति गरियो।” आफ्ना जिवनका उतारचढापुर्ण दुःखका कहानी सुनाउदै फेतीदेवीले भनिन्– “आईमाईको भाग्य थाहा हुँदैन भन्थे। गाँउका वाहुनले दिएको झुप्रोमा पनी आगो लाग्यो। ४ जना सन्तान कहाँ छन् थाहा छैन्। अरुको घरमा वास माग्दै खानका लागी भत्ता पर्खिनुपर्छ।”

फेतीदेवीले पहिले वस्ने घरपनी उनको आफ्नै भने होईन। गाँउकै एकजनाको घरमा वस्दै आएकी उनि भारतमा आफ्ना सन्तान खोज्न गएकावेला त्यही घरपनी वनमा लागेको आगोले जल्यो। जंगलछेउमै रहेको उनको घर जंगलमा लागेको आगो सल्किएर खरानी भएको हो।

आफ्नो नाममा कत्तिपनी जमिन नभएकी उनलाई अरुकै घरमा वास मागेर वस्न सजिलो भएन। यसकारण उनमा आफ्नै घरमा वस्ने सपना मृत भएन। यसकारण उनले आफ्नै माईती फुर्सी सुनारसंग घर वनाउने जग्गा मागिन। उनैले दिएको जग्गामा घर वनाउन अहिले खेतीदेवीले जग्गा खारेकी छिन्। ‘आउने कुनै वाटो छैन, गाँउपालीकाले ५० हजार दिने भनेको छ तर, त्यस्ले त के घर वन्लार !’

फेतीदेवीको नाममा जग्गा नभएकाले कागजपत्र मिल्न वाँकी रहेको र कागजपत्र मिलेपछी संघिय सरकार मार्फत आएको सुरक्षित नागरिक आवास कार्यक्रमवाट आउने रकम दिने सल्लाह गरिएको वर्डा नं ३ का वडाअध्यक्ष मिन वहादुर खत्रीले वताए।

फेतीदेवीले पतिको मृत्यु र घरमा आगलागी भएपछी धेरै दुख पाएको स्थानिय दुजमान सुनारले वताए। उनका अनुसार ७० वर्षिय खेतीदेवी कहिले कस्को त कहिले कस्को घरमा वास वस्छिन्। स्थानिय प्रमोद पोख्रेलले ५० हजारले घर नवन्ने र उनको सामाजिक सुरक्षा भत्तावाहेक अन्य आयश्रोत पनि केही नभएकाले अन्य सहयोग जुटेमा फेतीदेवीलाई सहज हुने सुनाए।

मागेको जग्गामा यौटामात्र खोठाको टिनले छाएको घर वनाउने योजना छ। काठ र ढुँगा टाढावाट ल्याउनुपर्ने भएकाले केही सहयोग जुटने आशा फेतीदेवीको छ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

हामीस‌ग जोडिनुहोस।

अनाथ बालबालिकालाई सहयोग

हिजो आइतबार मल्लरानी गाउँपालिका वडा नं ३ का २ जना अनाथ बालबालिकालाई आर्थिक सहयोग गरिएको...

चौतारीको स्थापना दिवसमा सम्मान सहित विविध कार्यक्रमको आयोजना

प्रेस चौतारी नेपाल जिल्ला शाखा प्यूठानले २५ औं स्थापना दिवसको अवसरमा विविध कार्यक्रमको आयोजना गरी...

प्रेस चौतारी नेपालको २५ औं स्थापना दिवस प्युठानमा पनि मनाउने

प्रेस चौतारी नेपालको २५ औं स्थापना दिवसको अवसरमा प्युठान शाखाले विविध कार्यक्रम गरि मनाउने तयारी...

मान्डवि गाउँपालिका ३ का विभिन्न स्थानमा सम्पन्न एक हजार मिटर पक्कि कुलो तथा सार्वजनिक धारो निर्माणको अनुगमन

प्रधानमन्त्री स्वरोजगार कार्यक्रम अन्तरगत मान्डवि गाउँपालिका ३ मा सम्पन्न भएका एक हजार मिटर पक्कि कुलो...

एक दिने बाख्रा पालन कार्यक्रम बिजयनगरमा सम्पन्न

एक दिने बाख्रा पालन कार्यक्रम शनिबार प्यूठान नगरपालिका ३ बिजयनगरमा सम्पन्न भएको छ । एकिकृत...

हामिस‌ग जोडिनुहोस।

समाचार सुचना र मनोरञ्जनका लागी