News Portal

रेडियो सुन्नुहोस्

७० वर्षिय फेतीदेवीका दु:ख- पती र घर गुमाएपछी १२ वर्षदेखी अरुका घरमा वास, खान वृद्धभत्ताको आस

हरि भण्डारी१२ पौष, प्यूठान
८१० पटक
१२ पौष, प्यूठान

फेतीदेवी कामिका पति शेर वहादुर कामिको १३ वर्षअघी मृत्यु भयो। पतिको मृत्युपछी भारतमा रहेका छोराहरु खोज्दै खेतीदेवी भारतसम्म पुगिन। तर, छोराहरु भेटिएनन्। नभेटिएपछी उनले जिवन जिउन गाँउमा वस्दै आएको झुप्रोमा फर्किने निधो गरिन्। तर, गाँउ फर्किदा आफु वस्दै आएको घरसमेत जलेर खरानी भएको थियो। त्यसपछी फेतीदेवीको अरुकै घरमा वास छ।

७० वर्ष लागेकी फेतीदेवीले २० वर्षको उमेरमा शेरवहादुर कामीसंग प्रेमविवाह गरेकी थिईन। उनिहरुवाट ४ सन्तान पनी भए। तर, आज साथमा कोही छैनन्। पतिवियोगपछी उनी एक दशकदेखी अरुकै घरमा वास मागेर वस्नुपरेको छ। “विहे गर्दापनी उनको(पतीको) केही सम्पत्ती थिएन। उमेरमा त जिवन जसोतसो चल्यो। मरुङवाट आएका उनको सम्पत्ती नभएका कारण सकुन्जेल त दुखसास्ति गरियो।” आफ्ना जिवनका उतारचढापुर्ण दुःखका कहानी सुनाउदै फेतीदेवीले भनिन्– “आईमाईको भाग्य थाहा हुँदैन भन्थे। गाँउका वाहुनले दिएको झुप्रोमा पनी आगो लाग्यो। ४ जना सन्तान कहाँ छन् थाहा छैन्। अरुको घरमा वास माग्दै खानका लागी भत्ता पर्खिनुपर्छ।”

फेतीदेवीले पहिले वस्ने घरपनी उनको आफ्नै भने होईन। गाँउकै एकजनाको घरमा वस्दै आएकी उनि भारतमा आफ्ना सन्तान खोज्न गएकावेला त्यही घरपनी वनमा लागेको आगोले जल्यो। जंगलछेउमै रहेको उनको घर जंगलमा लागेको आगो सल्किएर खरानी भएको हो।

आफ्नो नाममा कत्तिपनी जमिन नभएकी उनलाई अरुकै घरमा वास मागेर वस्न सजिलो भएन। यसकारण उनमा आफ्नै घरमा वस्ने सपना मृत भएन। यसकारण उनले आफ्नै माईती फुर्सी सुनारसंग घर वनाउने जग्गा मागिन। उनैले दिएको जग्गामा घर वनाउन अहिले खेतीदेवीले जग्गा खारेकी छिन्। ‘आउने कुनै वाटो छैन, गाँउपालीकाले ५० हजार दिने भनेको छ तर, त्यस्ले त के घर वन्लार !’

फेतीदेवीको नाममा जग्गा नभएकाले कागजपत्र मिल्न वाँकी रहेको र कागजपत्र मिलेपछी संघिय सरकार मार्फत आएको सुरक्षित नागरिक आवास कार्यक्रमवाट आउने रकम दिने सल्लाह गरिएको वर्डा नं ३ का वडाअध्यक्ष मिन वहादुर खत्रीले वताए।

फेतीदेवीले पतिको मृत्यु र घरमा आगलागी भएपछी धेरै दुख पाएको स्थानिय दुजमान सुनारले वताए। उनका अनुसार ७० वर्षिय खेतीदेवी कहिले कस्को त कहिले कस्को घरमा वास वस्छिन्। स्थानिय प्रमोद पोख्रेलले ५० हजारले घर नवन्ने र उनको सामाजिक सुरक्षा भत्तावाहेक अन्य आयश्रोत पनि केही नभएकाले अन्य सहयोग जुटेमा फेतीदेवीलाई सहज हुने सुनाए।

मागेको जग्गामा यौटामात्र खोठाको टिनले छाएको घर वनाउने योजना छ। काठ र ढुँगा टाढावाट ल्याउनुपर्ने भएकाले केही सहयोग जुटने आशा फेतीदेवीको छ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

माग पूरा नभएको भन्दै शिक्षा शाखामा तालाबन्दी

नेपाल विद्यार्थी संघ प्यूठानले प्यूठान नगरपालिकामा तालाबन्दी गरेको छ । बुधबार नेविसंघले प्यूठान नगरपालिकाको शिक्षा...

प्यूठानमा भिरबाट लडेर एकजना पुरुषको ज्यान गयो

प्यूठानमा भिरबाट लडेर एकजना पुरुषको ज्यान गएको छ । माण्डवी गाउँपालिका २ मर्कावाङका ६० बर्षिय...

माछा मार्न खोलामा गएका एक पुरुषको डुबेर मृत्यु

प्यूठानमा माछा मार्ने क्रममा खोलामा डुबेर एक जना पुरुषको मृत्यु भएको छ । सोमवार साँझ...

पुर्नउत्पादनमुखी कृषि तथा सुरक्षित खाद्य उत्पादन सम्बन्धि अभिमुखिकरण तालिम

पुर्नउत्पादनमुखी कृषि तथा सुरक्षित खाद्य उत्पादन सम्बन्धि अभिमुखिकरण तालिम बरौलामा भएको छ । सोमबार ऐरावती...

पुर्व प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओली प्यूठान आउने कार्यक्रम स्थगित

मौसम प्रतिकुलताका कारण पुर्व प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओली प्यूठान आउने कार्यक्रम स्थगित गरिएको छ ।...