News Portal

रेडियो सुन्नुहोस्

आर्थिक अभावमा नवजात शिशुको उपचार हुन सकेन परिवार चिन्तीत

बोम बहादुर परियार२०७८ चैत ०६ प्यूठान
९२४ पटक
२०७८ चैत ०६ प्यूठान

प्युठान , मल्लरानी गाउँपालिका १ सोल्हाल्ना ठुलाचौर माइतिघर भएकी २२ वर्षिया पुजाँ राहु मगरलाई सुत्केरी व्यथा लागेर आईतबार विहान प्यूठान अस्पतालमा ल्याईयो । उनलाई भिडियो एक्स–रे गरी हेर्दा पेटमा बच्चाको टाउको ठुलो देखियो । प्युठान अस्पतालका बाल रोग विशेषज्ञ डाक्टर सौरव श्रेष्ठले बच्चाको दिमागमा पानी जमेको (हाईड्रोकिफ्यालस) रोग देखिए पछि बच्चालाई शल्यक्रिया मार्फत निकाल्नु पर्ने बताए ।
गर्भमा रहेको बच्चालाई आइतबार दिउसो सल्यक्रिया मार्फत बाहिर निकालिएको थियो ।

सफल सल्यक्रिया भए पनि बच्चाको स्वास्थ्य अवस्था कमजोर भएको हुँदा बच्चालाई बाहिर लग्नु पर्ने उपचारमा संलग्न डाक्टर सन्तोस केसीले बताएका छन । बच्चाको टाउकोको नसामा पानी जमेको हुदा टाउको फुल्लीएको छ जसको उपचार काठमाण्डौ स्थित शिक्षण अस्पताल महाराजगञ्जमा हुँने डाक्टर केसीले बताए ।

परिवारको आर्थिक अवस्था निकै कमजोर भएको हुदाँ बच्चालाई अहिले प्यूठान अस्पतालमा राखिएको छ । बच्चा दुइमहिनाको गर्भमा हँुदा बुबाको मृत्यु भएको थियो । श्रीमानको मृत्यु भए पछी पुजा माइति घरमा आमासंगै बस्दै आएकी छिन् । विवाह गरेको ३ महिना नवित्दै पुजाले श्रीमान गुमाउन परेको थियो । आलो घाउ सेलाउन नपाउदै जन्मीएको बच्चामा यस्तो समस्या देखा परेपछि परिवारनै चिन्तीत बनेको छ ।

अहिले हामीसंग एक रुपैया छैन बच्चाकी मावलकी हजुरआमा जीपा राहुँले आसु पुछ्दै भनिन “ डाक्डरले काठ्माण्डौ लैजाने भन्नु भएको छ हामी संग पैसा छैन गुल्मीमा घर परिवारलाई जानकारी गराएको तर कुनै वास्ता गरेका छैनन् छोरीको पीडा सहनै गाह्रो भएको छ । ” आर्थिक अवस्था निकै कमजोर हुँदा बाहिर जानको लागि समस्या भएको बताउदै राहुँले बच्चाको उपचारका लागि सहयोग अपिल गरेकी छिन् । सल्यक्रियामा संलग्न डाक्टर केसीले बच्चाको उपचारका लागि २ लाख खर्च लाग्ने अनुमान गरिएको बताए ।
कसैले सहयोग गर्न चाहेमा बच्चाको मावलकी हजुर आमा जिपा राहँु को सम्पर्क नम्बर ९८६७५०७६६१ मा सम्पर्क गरि सहयोग गरिदिनु हुन अनुरोध छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

आगलागी सम्बन्धी कृतिम अभ्यास कार्यक्रम बिजयनगरमा सम्पन्न

“समुदायको अगुवाईमा विपद जोखिम न्यूनीकरण परियोजना” अन्तर्गत आगलागी सम्बन्धी कृतिम अभ्यास कार्यक्रम बिजयनगरमा सम्पन्न भएको...

आजदेखि नयाँ शैक्षिक सत्रको भर्ना अभियान सुरु

नयाँ शैक्षिक सत्र २०८१ को विद्यालय भर्ना अभियान आजदेखि सुरु भएको छ । ‘सबै बालबालिकाको...

२०८२ मा उज्यालो प्यूठान घोषणा हुने

२०८२ सालसम्म प्यूठान जिल्ला पूर्ण विद्युतिकरण हुने नेपाल विद्युत प्राधिकरण वितरण केन्द्र प्यूठानले जनाएको छ...

मल्लरानीमा दोस्रो (फूडफेस्टिवल) खाना महोत्सव सुरु

मल्लरानीमा आजदेखि खाना महोत्सव सुरु भएको छ । नयाँ बर्षमा मल्लरानी जाऔं, प्राकृतिक रमणीय दृश्यवलोकनका...

अहिलेको शैक्षिक अवस्था, एक चिन्तन

आजभोली विद्यालय शिक्षाको बार्षिक नतिजा प्रकाशनको समय भएकोले नतिजा प्रकाशन र यसका सन्दर्भमा विभिन्न कोणबाट...