News Portal

रेडियो सुन्नुहोस्

च्याउ खेतिमा सकृय वन्दै प्यूठानी महिला नमा

सिता वि क/प्यूठान
६९९ पटक

त्यतिकै घर समय खेर फालेर के मिल्छ बरु आफनै मेहनत र परिश्रम गरी केही उत्पादनमुलक क्षेत्रमा लागी सबै पाउन सकिन्छ यो भनाई हो प्यू न पा ९ मजुवा निबासी ३७ बर्षिय नमा के सि को हो ।

च्याउ उत्पादन गरी राम्रो मुल्यमा बिक्रि हुन थालेपछि के सि यही पेशामा हाम फालेकी छिन हिजो आज स्थानीय स्तरमै च्याउको माग बढेपछि ग्राहकलाई च्याउ पुरयाउन निकै हम्मे हम्मे परेको छ ।

सुरुमा १५ वटा च्याउ फल्ने डल्ला बाट सुरु गरीएपनि अहिले ७५ वटा डल्ला बाट मासिक २० हजार सम्म कमाउछिन ।

सुरुमा जिल्ला लघु उद्यमी समुह संघको सहयोगमा तालिम पदान भयो उनले भनिन पछि व्यबसाय नै च्याउ उत्पादन गर्ने भयको छ । उनले च्याउ उत्पादन गरी बिक्रि वितरण गर्न थालेको ७ बर्ष भैसक्यो ।सुरुमा ड्रम,स्प्रे,ओदान, पराल काटने मेशिन तालिम प्रदान गर्ने संस्थाले उपलब्ध गरायपनि पराल,विउ लगायत च्याउ उत्पादन गर्न लाग्ने सरसामान जिल्ला भित्र बाट लिने गरेको के सि ले सुनाईन । व्यबसाय फैलदै गएपछि कमाई राम्रो हुदा छोराछोरी लाई काठमाण्डौ मा पढाउन सफल भएको उनले बताईन ।श्रीमान प्रा.बी शिक्षक हुनुहुन्छ ,उहाले कमाएको रकमले पारीबारीक गुजारा गर्न निकै धौ धौ हुने थियो । उनले भनिन च्याउ उत्पादन गर्न थालेपछि महिना महिनामा केटाकेटी ले पढने कोठा भाडा तिर्न धेरै सहज भएको बताइन । च्याउ उत्पादन गर्न थालेपछि निकै राम्रो भइरहेको छ, के सि ले भनिन सानो काम भएपनि आम्दानी ठिकै हुन्छ । च्याउ बिक्रि गरेको कमाइले काठमाण्डौमा छोराछोरीलाई कोठाभाडा तिर्न सहयोग भएको उनले बताइन । उत्पादन गरिएको च्याउ खोज्दै घरमै आउछन भने कहिलेकाही बा लिन आउछन् । कहिलेकाहि माग भयो भने बाग्दुला बजार सम्म पुर्याउछु । उनले भनिन् किनेर लैजाने भन्दा माग्ने उत्तिकै हुन्छन ।तर सिप सिक म सिकाउछु भन्छु भने पनि कसैले सिक्ने मन गर्दैनन ।

गत बर्ष जिल्ला कृषि बिकास कार्यालयमा अनुदान का लागि फारम भरेको थिय तर व्यबसाय नगर्ने लाइ सिफारीस गरीयो तर मलाई कुनै सहयोग प्राप्त नभएकोमा उनको सुनाइन । पहुच र भनसुनको आधारमा सहयोग पाउने परीपाटी नभई व्यबसाय गर्दै आएको लाई सहगोग हुन सकेमा आफु मात्र नभइ सबैलाइ राहत हुनेथियोकी के.सि ले बताईन । कहिलेकाही अनुकुल मौषमले गर्दा च्याउ कुहिने हुन्छ गत बर्ष २० हजार बराबरको च्याउ कुहिएपछि आधा बराबरको रकम वडा कार्यालय बाट सहयोग मिलेको के.सि ले खुसि व्यक्त गरीन । उत्पादन हुने च्याउ छिटो खराब हुने भएकाले केहि समय टिकाई राखि पछि सम्म बेच्न नसकिने भएकाले त्यस्तो खालको औजार भएमा धेरै संख्यामा च्याउ उमार्ने डल्ला बनाउने आशा रहेको छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

हामीस‌ग जोडिनुहोस।

शुरविर पण्डित (दारी बा)को टोली प्यूठान आउदै

राष्ट्रिय कलाकार शुरविर पण्डित (दारी बा)को टिम प्यूठान आउने भएको छ । जिल्लाको माण्डवी गाउँपालिका...

प्यूठान डान्स आईडल हुँदै

जिल्लामा प्यूठान डान्स आईडल प्रतियोगिता सञ्चालन हुने भएको छ । फागुन ४ गतेदेखि १४ गतेसम्म...

हाम्रो नजर : संघारकै फोहोर देख्दैन प्यूठान नगरपालिका

जिल्लाकै मध्यभागमा रहेको गणतान्त्रिक खेलकुद मैदानको स्टेजमा निर्माण गरिएको शौचालयमा फोहोरको डंगुर थुप्रिदा नजिकै रहेको...

एउटा खेलले मात्र उपलब्धि हासिल गर्न सकिन्न – प्रतिनिधि सभा सदस्य थापा

प्रतिनिधि सभा सदस्य सुर्य थापाले एकपटकको खेलले मात्र उपलब्धि हासिल गर्न नसकिने बताएका छन ।...

सहिदहरुको सम्झानामा कविता वाचन एवम् रक्तदान कार्यक्रम गरी दिवस मनाइयो

प्यूठानमा सहिद दिवसको अवसरमा कविता वाचन एवम् रक्तदान कार्यक्रम भएको छ । सोमबार ६७ औ...

हामिस‌ग जोडिनुहोस।

समाचार सुचना र मनोरञ्जनका लागी