News Portal

रेडियो सुन्नुहोस्

बाँदरले किसान समस्यामा, बाली जोगाउनै गाह्राे

बुढा बुढी देखि केटाकेटी सम्म बाँदर धपाउन बारिमा

सिखबर संवाददाताप्यूठान,श्रावण २७ स्वर्गद्वारी
८७६ पटक
प्यूठान,श्रावण २७ स्वर्गद्वारी

प्यूठान जिल्ला स्वर्गद्वारी नगरपालिका करिव आधा दर्जन साविको गाविसका किसानलाई बादर धपाउने कामले दिन वित्ने गरेको छ । नगरपालिका भित्रका साविकका वेल्वास, सारी, भिंग्री, गोठिवाङ लगायत अन्य ठाउँका जनता बिहान देखी साझ सम्म नै बारी र जंगलमै दिन कटाउन परेको बताउँछन ।

बादर हेर्न आएका स्थानीयका अनुसार जंगली जनावरको आतंक कारण दैनिकजसो दिउसोको समयमा बाँदर धपाउनको लागि समुदायका अधिंकाश कृषकहरु बारिको ढिकमा बसेर दिन कटाउने गरेको स्थानीय ७५ वर्षिय मोहनलाल कालाथोकीले बताउनुभयो ।
यहाँका बादर पिडित कृषकहरु भन्छन बादरले सास्ती दिएर हैरान पारेको बताउछन वर्षभरी दुख गरेर केहि हुन्छकी भनेर खेती ग¥यो कहिले हावाहुरीले विनास गर्छ त कहिले जंगली जनावरले हैरानी पार्छ’ ‘गरिवलाई कहिल्यै राम्रोसंग खान पुग्दैन, लागाएको वालीनै बादरले सखाप पारे पछि केही उपाए छैन भन्नुहुन्छ स्थानीय कृषक धनिराम जैसी ।

बादर आतंकले हैरानी बनाएको स्थानीयको जनगुनासो आएपछी निरिक्षणका लागि सम्बन्धीत स्थानमा जादै गर्नुभएका वडा नं ७ का वडा अध्यक्ष टेक बहादुर भट्टराइले यसक्षेत्रमा बादर आतंकको वर्षेनी समस्या हुने भएकाले नै अहिलेको नयाँ आर्थिक वर्षमा नगरपालिकाले बादर नियन्त्रको लागि भन्दै रु १० लाख रुपैया विनियोजन गरेको जानकारी दिनुभयो ।

नगरापलिकाले दश लाख रुपैया वजेट बादर नियन्त्रणको लागि भन्दै विनियोजन गरेको पैसा त्यहाँका जनताले हामीलाई कुनै जानकारी छैन हाम्रो समस्या र दुख जस्ताका तस्तै छन भन्छननी केहो ? भन्ने हाम्रो प्रश्नमा वडा अध्यक्ष भट्टराइले बादर नियन्त्रणको लागि तालिम प्राप्त व्यक्तिहरुको आवश्क पर्ने हुँदा बादर नियन्त्र गर्ने व्यक्तिहरु सँग समन्वय र पहकदमी भैरहेको हुदाँ जनताले यो समस्यावाट तत्कालै छुटकरा पाउने उहाँले बताउनुभयो ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

हामीस‌ग जोडिनुहोस।

स्वर्गद्वारी महाप्रभु बिल्डर्स प्रालि सहित १२ कम्पनी कालोसुचीमा

सार्वजनिक खरिद अनुगमन कार्यालयले प्यूठानको श्री स्वर्गद्वारी महाप्रभु बिल्डर्स प्रालि भिङ्ग्री सहित विभिन्न १२ वटा...

जनताप्रति सरकार उत्तरदायी नभएको राष्ट्रिय जनमोर्चा प्यूठानको गुनासो

राष्ट्रिय जनमोर्चा प्यूठानले सरकार जनताप्रति कहिल्यै उत्तरदायी नभएको गुनासो गरेको छ । आईतबार राष्ट्रिय जनमोर्चा...

आँखाका रोगीहरुको उपचार खर्च झिमरुक गाउँपालिकाले वेहोर्ने

६० वर्ष भन्दा माथिका जेष्ठ नागरीकको आँखा उपचार खर्च झिमरुक गाउँपालिकाले वेर्होन भएको छ ।...

ग्रामिण क्षेत्रमा पहिलो पटक निःशुल्क अल्ट्रासाउण्ड सुरु

ग्रामीण क्षेत्रमा पहिलोपटक निशुल्क अल्ट्रासाउन्ड सेवा सुरु भएको छ । जिल्लाको माण्डवी गाउँपालिका वडा न.१...

७० औ विश्व कुष्ठरोग दिवस वाल विद्या माद्यामिक विद्यालय मरन्ठानामा मनाईयो, कुष्ठरोग के हो ?

७० औ विश्व कुष्ठरोग दिवस प्यूठानमा पनि मनाइएको छ । “कुष्ठरोग अन्त्यका लागि आजैबाट पहल...

हामिस‌ग जोडिनुहोस।

समाचार सुचना र मनोरञ्जनका लागी