News Portal

रेडियो सुन्नुहोस्

बाँदरले किसान समस्यामा, बाली जोगाउनै गाह्राे

बुढा बुढी देखि केटाकेटी सम्म बाँदर धपाउन बारिमा

सिखबर संवाददाताप्यूठान,श्रावण २७ स्वर्गद्वारी
११०० पटक
प्यूठान,श्रावण २७ स्वर्गद्वारी

प्यूठान जिल्ला स्वर्गद्वारी नगरपालिका करिव आधा दर्जन साविको गाविसका किसानलाई बादर धपाउने कामले दिन वित्ने गरेको छ । नगरपालिका भित्रका साविकका वेल्वास, सारी, भिंग्री, गोठिवाङ लगायत अन्य ठाउँका जनता बिहान देखी साझ सम्म नै बारी र जंगलमै दिन कटाउन परेको बताउँछन ।

बादर हेर्न आएका स्थानीयका अनुसार जंगली जनावरको आतंक कारण दैनिकजसो दिउसोको समयमा बाँदर धपाउनको लागि समुदायका अधिंकाश कृषकहरु बारिको ढिकमा बसेर दिन कटाउने गरेको स्थानीय ७५ वर्षिय मोहनलाल कालाथोकीले बताउनुभयो ।
यहाँका बादर पिडित कृषकहरु भन्छन बादरले सास्ती दिएर हैरान पारेको बताउछन वर्षभरी दुख गरेर केहि हुन्छकी भनेर खेती ग¥यो कहिले हावाहुरीले विनास गर्छ त कहिले जंगली जनावरले हैरानी पार्छ’ ‘गरिवलाई कहिल्यै राम्रोसंग खान पुग्दैन, लागाएको वालीनै बादरले सखाप पारे पछि केही उपाए छैन भन्नुहुन्छ स्थानीय कृषक धनिराम जैसी ।

बादर आतंकले हैरानी बनाएको स्थानीयको जनगुनासो आएपछी निरिक्षणका लागि सम्बन्धीत स्थानमा जादै गर्नुभएका वडा नं ७ का वडा अध्यक्ष टेक बहादुर भट्टराइले यसक्षेत्रमा बादर आतंकको वर्षेनी समस्या हुने भएकाले नै अहिलेको नयाँ आर्थिक वर्षमा नगरपालिकाले बादर नियन्त्रको लागि भन्दै रु १० लाख रुपैया विनियोजन गरेको जानकारी दिनुभयो ।

नगरापलिकाले दश लाख रुपैया वजेट बादर नियन्त्रणको लागि भन्दै विनियोजन गरेको पैसा त्यहाँका जनताले हामीलाई कुनै जानकारी छैन हाम्रो समस्या र दुख जस्ताका तस्तै छन भन्छननी केहो ? भन्ने हाम्रो प्रश्नमा वडा अध्यक्ष भट्टराइले बादर नियन्त्रणको लागि तालिम प्राप्त व्यक्तिहरुको आवश्क पर्ने हुँदा बादर नियन्त्र गर्ने व्यक्तिहरु सँग समन्वय र पहकदमी भैरहेको हुदाँ जनताले यो समस्यावाट तत्कालै छुटकरा पाउने उहाँले बताउनुभयो ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

आगलागी सम्बन्धी कृतिम अभ्यास कार्यक्रम बिजयनगरमा सम्पन्न

“समुदायको अगुवाईमा विपद जोखिम न्यूनीकरण परियोजना” अन्तर्गत आगलागी सम्बन्धी कृतिम अभ्यास कार्यक्रम बिजयनगरमा सम्पन्न भएको...

आजदेखि नयाँ शैक्षिक सत्रको भर्ना अभियान सुरु

नयाँ शैक्षिक सत्र २०८१ को विद्यालय भर्ना अभियान आजदेखि सुरु भएको छ । ‘सबै बालबालिकाको...

२०८२ मा उज्यालो प्यूठान घोषणा हुने

२०८२ सालसम्म प्यूठान जिल्ला पूर्ण विद्युतिकरण हुने नेपाल विद्युत प्राधिकरण वितरण केन्द्र प्यूठानले जनाएको छ...

मल्लरानीमा दोस्रो (फूडफेस्टिवल) खाना महोत्सव सुरु

मल्लरानीमा आजदेखि खाना महोत्सव सुरु भएको छ । नयाँ बर्षमा मल्लरानी जाऔं, प्राकृतिक रमणीय दृश्यवलोकनका...

अहिलेको शैक्षिक अवस्था, एक चिन्तन

आजभोली विद्यालय शिक्षाको बार्षिक नतिजा प्रकाशनको समय भएकोले नतिजा प्रकाशन र यसका सन्दर्भमा विभिन्न कोणबाट...