News Portal

रेडियो सुन्नुहोस्

कसरी चल्यो अप्रिल फूलको चलन ?

८२२ पटक

 

हरेक वर्ष अप्रिल १ गते अप्रिल फूल दिवस मनाएर मानिसहरु अरुलाई मुर्ख बनाउने प्रयत्न गर्दछन् । एक अर्कालाई मुर्ख बनाएर मजाक गर्नेहरु धेरै हुन्छन्, यस दिनमा । आखिर अप्रिल १ तारेखलाई किन मुर्ख दिवस भनिन्छ त ?

योसँग जोडिएका केही रोचक किस्सा छन् । अप्रिल फूल डेको सुरुवात फ्रान्सबाट भएको विश्वास गरिन्छ । सन् १५८२ मा पोप ग्रेगरी १३ ले हरेक युरोपेली देशहरुलाई जुलियन क्यालेन्डर छाडी ग्रेगोरियन क्यालेन्डर अनुसार चल्न आव्हान गरे ।

ग्रेगोरियन क्यालेन्डरमा नयाँ वर्ष १ अप्रिल होइन कि १ जनवरीदेखि सुरु हुन्छ । उक्त परिवर्तनपछि पनि युरोपमा धेरै मानिसहरु जुलियन क्यालेन्डर अनुसार नै नयाँ वर्ष मनाइरहेका थिए किनकि धेरैले पात्रो फेरिएको थाहा थिएन वा ग्रेगोरियन क्यालेन्डरप्रति रुचि थिएन ।

जो मानिसहरुले नयाँ पात्रो अपनाए उनीहरुले पुरानो पात्रो अनुसार १ अप्रिलमा नयाँ वर्ष मनाइरहेका मानिसहरुलाई मुर्ख भन्न सुरु गरे । विस्तारै विस्तारै पुरानो पात्रोको त्यो नयाँ वर्ष त मानिसहरुले एक अर्कालाई बेवकुफ र मुर्ख मनाउने दिनकै रुपमा स्थापित भयो । दुनियाँका धेरै देशका मानिसहरुले यसलाई अपनाउन थाले ।

एउटा अर्को कहानी अनुसार सन् १८६० को अप्रिल १ तारेखकादिन बेलायतको लण्डनमा हजारौँ मानिसहरुको घरमा पोष्टकार्ड प्रेषित गरी सोही दिन बेलुका टावर अफ लण्डनमा सेतो रंगका गधालाई स्नान गराइने जानकारी दिइयो । गधाको दर्शनका लागि पोष्टकार्ड बोकेर आउनका लागि पनि निम्तो दिइएको थियो । तर त्यस दिन कुनै खास कारणले टावर अफ लण्डन बन्द थियो । जति मानिसहरु गधा हेर्न भन्दै आए उनीहरु मुर्ख बन्दै फर्किए । त्यसपछि नै अप्रिल १ लाई मुर्ख दिवसको रुपमा मनाउन थालिएको विश्वास गर्छन् कतिपयले ।

copy:- onlinekhabar

प्रतिकृया दिनुहोस्

गाउँपालिकाको टिमले गर्‍यो मार्सिवाङ खेलमैदान सरसफाई

माण्डवी गाउँपालिकाले मार्सिवाङ खेलमैदान सरसफाई गरेको छ । गाउँपालिकाले गत विहिबार देखि हिजो शनिबारसम्म सञ्चालन...

प्रथम अध्यक्ष कपको उपाधि सुनिलस्मृति रोल्पालाई

माण्डवी गाउँपालिकाले आयोजना गरेको प्रथम अध्यक्ष कप राष्ट्रव्यापी अन्तर स्थानीय तह पुरुष भलिबल प्रतियोगिताको उपाधि...

प्यूठानमा विश्व एड्स दिबसमा स्वास्थ्यकर्मी र समाजसेवी सम्मानित भए

समुदायको नेतृत्वमा एड्स अन्त्य गरौ भन्ने मुल नाराका साथ ३६ औ विश्व एड्स दिवसका अवसरमा...

प्रथम अध्यक्ष कप पुरुष भलिबल प्रतियोगिता माण्डवी गाउँपालिकामा सुरु

प्रथम अध्यक्ष कप पुरुष भलिबल प्रतियोगिता माण्डवी गाउँपालिकामा सुरु भएको छ । “स्वास्थ्यको लागि खेलकुद,...

कानुनको पालना र सरकारी आम्दानिका लागि हुलाकमार्फत ढुवानि सुनिस्चित गर्दैछौं: महानिर्देशक अधिकारी

हुलाक सेवा विभागले बिहिवार सरकारी चिठ्ठीपत्र र कागजात हुलाक मार्फत पठाउने सुनिश्चित गर्ने व्यवस्था सम्बन्धी...