News Portal

रेडियो सुन्नुहोस्

कसरी चल्यो अप्रिल फूलको चलन ?

६८० पटक

 

हरेक वर्ष अप्रिल १ गते अप्रिल फूल दिवस मनाएर मानिसहरु अरुलाई मुर्ख बनाउने प्रयत्न गर्दछन् । एक अर्कालाई मुर्ख बनाएर मजाक गर्नेहरु धेरै हुन्छन्, यस दिनमा । आखिर अप्रिल १ तारेखलाई किन मुर्ख दिवस भनिन्छ त ?

योसँग जोडिएका केही रोचक किस्सा छन् । अप्रिल फूल डेको सुरुवात फ्रान्सबाट भएको विश्वास गरिन्छ । सन् १५८२ मा पोप ग्रेगरी १३ ले हरेक युरोपेली देशहरुलाई जुलियन क्यालेन्डर छाडी ग्रेगोरियन क्यालेन्डर अनुसार चल्न आव्हान गरे ।

ग्रेगोरियन क्यालेन्डरमा नयाँ वर्ष १ अप्रिल होइन कि १ जनवरीदेखि सुरु हुन्छ । उक्त परिवर्तनपछि पनि युरोपमा धेरै मानिसहरु जुलियन क्यालेन्डर अनुसार नै नयाँ वर्ष मनाइरहेका थिए किनकि धेरैले पात्रो फेरिएको थाहा थिएन वा ग्रेगोरियन क्यालेन्डरप्रति रुचि थिएन ।

जो मानिसहरुले नयाँ पात्रो अपनाए उनीहरुले पुरानो पात्रो अनुसार १ अप्रिलमा नयाँ वर्ष मनाइरहेका मानिसहरुलाई मुर्ख भन्न सुरु गरे । विस्तारै विस्तारै पुरानो पात्रोको त्यो नयाँ वर्ष त मानिसहरुले एक अर्कालाई बेवकुफ र मुर्ख मनाउने दिनकै रुपमा स्थापित भयो । दुनियाँका धेरै देशका मानिसहरुले यसलाई अपनाउन थाले ।

एउटा अर्को कहानी अनुसार सन् १८६० को अप्रिल १ तारेखकादिन बेलायतको लण्डनमा हजारौँ मानिसहरुको घरमा पोष्टकार्ड प्रेषित गरी सोही दिन बेलुका टावर अफ लण्डनमा सेतो रंगका गधालाई स्नान गराइने जानकारी दिइयो । गधाको दर्शनका लागि पोष्टकार्ड बोकेर आउनका लागि पनि निम्तो दिइएको थियो । तर त्यस दिन कुनै खास कारणले टावर अफ लण्डन बन्द थियो । जति मानिसहरु गधा हेर्न भन्दै आए उनीहरु मुर्ख बन्दै फर्किए । त्यसपछि नै अप्रिल १ लाई मुर्ख दिवसको रुपमा मनाउन थालिएको विश्वास गर्छन् कतिपयले ।

copy:- onlinekhabar

प्रतिकृया दिनुहोस्

हामीस‌ग जोडिनुहोस।

शुरविर पण्डित (दारी बा)को टोली प्यूठान आउदै

राष्ट्रिय कलाकार शुरविर पण्डित (दारी बा)को टिम प्यूठान आउने भएको छ । जिल्लाको माण्डवी गाउँपालिका...

प्यूठान डान्स आईडल हुँदै

जिल्लामा प्यूठान डान्स आईडल प्रतियोगिता सञ्चालन हुने भएको छ । फागुन ४ गतेदेखि १४ गतेसम्म...

हाम्रो नजर : संघारकै फोहोर देख्दैन प्यूठान नगरपालिका

जिल्लाकै मध्यभागमा रहेको गणतान्त्रिक खेलकुद मैदानको स्टेजमा निर्माण गरिएको शौचालयमा फोहोरको डंगुर थुप्रिदा नजिकै रहेको...

एउटा खेलले मात्र उपलब्धि हासिल गर्न सकिन्न – प्रतिनिधि सभा सदस्य थापा

प्रतिनिधि सभा सदस्य सुर्य थापाले एकपटकको खेलले मात्र उपलब्धि हासिल गर्न नसकिने बताएका छन ।...

सहिदहरुको सम्झानामा कविता वाचन एवम् रक्तदान कार्यक्रम गरी दिवस मनाइयो

प्यूठानमा सहिद दिवसको अवसरमा कविता वाचन एवम् रक्तदान कार्यक्रम भएको छ । सोमबार ६७ औ...

हामिस‌ग जोडिनुहोस।

समाचार सुचना र मनोरञ्जनका लागी