News Portal

रेडियो सुन्नुहोस्

झिंमरुक फाँटमा रोपाई सुरु

झुलेनी नेटवर्क२०७९ जेठ १९, प्यूठान
४३३ पटक
२०७९ जेठ १९, प्यूठान

जिल्लाको अन्न भण्डारको रुपमा रहेको झिंमरुक फाँटमा रोपाई सुरु भएको छ । बाह्रै महिना झिंमरुक नदिको पानीले सिँचाई हुने भएकाले हरेक वर्ष जेठको पहिलो साताबाट फाँटमा रोपाई गर्न सुरु हुन्छ । जेठभरमा रोपाइ सकिन्छ । किसानले आलोपालो गरि रोपाइ गर्ने गर्छन ।

पहेलपुर धान फल्ने झिंमरुक फाँटमा हिजोआज रोपाई सुरु भएकाले रोपाइको रौनकले झिंमरुक उपत्यका क्षेत्र निकै रमाइलो छ । फाँटको क्षेत्रफल घट्दै गए पनि आधुनी प्रविधि प्रयोग गरेकाले उत्पादन घटेको छैन । फाँटमा उब्जाएको अन्नले जिल्लाको खाद्यन्न आपूर्ति धान्न सक्ने क्षमता राख्छ । किसानले शावित्री, रामधान, राधा १४, राधा १३ र मकनवानपुर १ लगायतका जातको धानको बिउ राखेर रोप्ने गर्दछन् ।

कृषिमा लगानी बढाउँदै सिंचाइ, रासायनिक मल, किटनाशक औषधी, बीउ विजन प्रविधिमा सहयोग गरि युवा पुस्तालाई कृषिमा आकर्षित गर्ने योजना रहेपनि युवा पुस्ता विदेश जान रोकिएर कृषि पेसामा लागेका भने छैनन् । कृषिजन्य उत्पादनको हिसाबले अत्यन्तै महत्वपूर्ण झिंमरुक फाँटलाई मानिन्छ । धान, गहँु लगाउने उर्वरभूमि वर्सेनी घटिरहेको विषयमा नगरपालिका गम्भिर बनेको देखिदैन ।

दाङको भालुवाङबाट पहाडै पहाडको बाटो भएर प्यूठान आउने जो कोहिको पनि पहिलो नजर भिंmमरुक फाँटमै पर्छ । चेरनेटाबाट खैरा र बिजुवार तर्फको फाँट हेर्दा, कलकलाउँदै बग्ने झिंमरुक नदि र यसको दायाँ बायाँ बनेका फाँटको हरीयाली देख्दा आगन्तुक सबै लोभिन्छन् । हिजोआज रोपाई गर्ने किसानको चहल पहलले फाँटमा मेला लागेझै रमाइलो छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

आगलागी सम्बन्धी कृतिम अभ्यास कार्यक्रम बिजयनगरमा सम्पन्न

“समुदायको अगुवाईमा विपद जोखिम न्यूनीकरण परियोजना” अन्तर्गत आगलागी सम्बन्धी कृतिम अभ्यास कार्यक्रम बिजयनगरमा सम्पन्न भएको...

आजदेखि नयाँ शैक्षिक सत्रको भर्ना अभियान सुरु

नयाँ शैक्षिक सत्र २०८१ को विद्यालय भर्ना अभियान आजदेखि सुरु भएको छ । ‘सबै बालबालिकाको...

२०८२ मा उज्यालो प्यूठान घोषणा हुने

२०८२ सालसम्म प्यूठान जिल्ला पूर्ण विद्युतिकरण हुने नेपाल विद्युत प्राधिकरण वितरण केन्द्र प्यूठानले जनाएको छ...

मल्लरानीमा दोस्रो (फूडफेस्टिवल) खाना महोत्सव सुरु

मल्लरानीमा आजदेखि खाना महोत्सव सुरु भएको छ । नयाँ बर्षमा मल्लरानी जाऔं, प्राकृतिक रमणीय दृश्यवलोकनका...

अहिलेको शैक्षिक अवस्था, एक चिन्तन

आजभोली विद्यालय शिक्षाको बार्षिक नतिजा प्रकाशनको समय भएकोले नतिजा प्रकाशन र यसका सन्दर्भमा विभिन्न कोणबाट...