News Portal

रेडियो सुन्नुहोस्

जुत्ता सिलाइबाटै हिमालले कमाउछन दैनिक स्रोह हजार

झुलेनी पोष्ट२०७९ भाद्र ९, प्यूठान
४८४ पटक
२०७९ भाद्र ९, प्यूठान

साँघुरो सडक, साँघुरो कोठाको बसाई, मानिसहरुको भिडभाड उत्तीकै देखिन्छ, उनको पसलमा । प्यूठान नगरपालिका ४ बिजुवार स्थित हस्पिटल लाईनको गल्लीको एक साँघुरो कोठामा जुत्ता चप्पल सिलाउदै गरेका हिमाल भन्छन,‘जुत्ता चप्पल सिलाई हाम्रो पुर्ख्याैली पेशा हो, काम गर्न किन लाज मान्नु ।’ आज भोली उनी जुत्ता चप्पल सिलाउनमा निकै व्यस्त देखिन्छन् ।

प्यूठान नगरपालिका ४ बिजुवार स्थित खमाल्दीका हिमाल नेपालीले विगत ४ वर्ष देखि जुत्ता चप्पल सिलाउदै आएका छन् । बिजुवार हस्पिटल लाईन जाने बाटोको गल्लीको साँघुरो कोठामा दैनिक रुपमा उनले जुत्ता चप्पल सिलाउँदै आएका छन् । ४० वर्ष पुगेका हिमालले जुत्ता चप्पल सिलाएर र बिक्री गरेर सिजनको समयमा दैनिक १६/१७ हजारसम्म कमाइ हुने बताउँछन् । उनले बिजुवारमा हिमाल शु–सेन्टर चलाउदै आएका छन् । सिलाउने पसलको मासिक १० हजार भाडा तिर्दै आएका छन् ।

आजभोली हिन्दु नेपाली महिलाहरुको महान पर्व तिज नजिकिनाले पनि जुत्ता चप्पल सिलाउन आउने महिलाहरु बढी हुने गरेको उनी बताउँछन् । अन्य समयमा पनि जुत्ता चप्पल सिलाएर दैनिक ३ हजार सम्म कमाइ हुने उनले बताए । ‘बाबु, बाजेले गर्दै आएको पुर्ख्याैली पेशालाई जीवन्त राख्नका लागि यो पेशा थालेका हुँ,’ उनले भने । करिब १२ वर्ष विदेशमा जीवन बिताएका हिमालले अर्काको देशमा काम गर्न साह्रै गाह्रो हुने अनुभव सुनाए । ‘काम गर्न लाजमान्नु हुँदैन,’ उनले भने, ‘अर्काको देशमा पसिना चुहाउनु भन्दा आफ्नै देशमा केही काम गरि परिवारसगैँ बस्न यो पेशामा लागेको हुँ ।’ उनको परिवारमा श्रीमती, आमा, बुवा र एक छोरा र छोरी छन् । भिडभाडको समयमा श्रीमतीले सिलाउने काममा सहयोग गर्दै आएकी छिन् ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

भानुभक्त मा वि बर्वाेटको अन्तीम मत परिणाम

प्युठानको मल्लरानी गाँउपालिका ३ वर्वोट स्थित भानुभक्त माध्यमिक विद्यालयमा वि व्य स गठन गर्दा जम्मा...

गाैतम बुद्धको २५६८ औं जयन्ती आज मनाइँदै, लुम्बिनीमा बिशेष समाराेह हुने

गाैतम बुद्धको २५६८ औं जयन्ती आज मनाइँदै छ । प्रत्येक वर्ष वैशाख शुक्ल पूर्णिमाका दिन...

जेष्ठ १३ गतेदेखि आई.पि.भी खोप अभियान सञ्चालन हुँदै

जेष्ठ १३ गतेदेखि प्यूठान सहित देशभर एकसाथ आई.पि.भी खोप अभियान सञ्चालन हुने भएको छ ।...

सुस्त श्रवण शक्ति भएका विद्यार्थीहरुलाई शैक्षिक सामग्री

पेशागत महासंघ जिल्ला कमिटी प्यूठानले सुस्त श्रवण शक्ति भएका विद्यार्थीहरुलाई शैक्षिक सामग्री वितरण गरेको छ...

भानुभक्त मा.बि बर्बोटको वि.व्य.स. गठन निर्वाचनद्धारा गरीने

प्यूठानको चुजाठाटी स्थित भानुभक्त मा.बि बर्बोटको विद्यालय व्यवस्थापन समिती सदस्य गठन चुनाबी प्रकृयामा पुगेको छ...