News Portal

रेडियो सुन्नुहोस्

फोहोर व्यवस्थापन नहुँदा खोलानाला प्रदुषित बन्दै

झुलेनीपोष्ट२०७९माघ,१९ प्यूठान
१५९ पटक
२०७९माघ,१९ प्यूठान

जिल्लाका बजार क्षेत्र आसपासका खोलानाला प्रदुषित बन्दै गएको छ । खोलाको आसपासमा रहेका पसल, बजार, होटेल तथा अन्य ब्यापार व्यवसाय गर्दै आएका व्यापारी तथा स्थानीयवासिन्दाले जथाभावी फोहोर फ्याक्नाले खोला प्रदुषित बन्दै गएको हो । प्यूठान नगरपालिका ३ जुर्मीखोला स्थित पुलमुनी प्लास्टिकका बोतल, सिसा, कागज, कपडा लगायतका फाहोर यत्रतत्र छरिएर रहेका छन् । त्यस्तै झिमरुक खोला नजिकै किनार र नदिमा हेर्ने हो भने दिनहु जसो कागज, पलास्टिक, मरेका तथा सडेगलेका पशु बग्दै आएको देखिन्छ । जसका कारण खोलानाला दुर्गन्दित बन्दै गएको छ । यही खोलामा बजार क्षेत्र नजिकै वसोवास गर्दै आइरहेका स्थानीयवासीहरु नुहाँउन, कपडा धुन जाने गर्छन ।
प्यूठान नगरपालिकाले वार्षिक रुपमा मोटो रकम खर्च गरेर दैनिक रुपमा फोहोर संकलन गर्दै आईरहेको छ । नगरपालिकाले प्यूठान नगरभित्रको फोहोर व्यवस्थापन गर्ने भनी वार्षिक रुपमा करिब ३० लाखको हारहारीमा बजेट छुट्याउदै आएको छ । नगरपालिकाले बजार भित्रबाट निस्केको फोहोर मात्र व्यवस्थापन गर्नाले पनि सडक नजिकैको खोलानाला कुरुप देखिएको हो ।
प्यूठान नगरपालिकाका उपप्रमुख देबेन्द्र वर्माले अव नागरिकलाई अनुशासनका कुरा सिकाउनुपर्ने बताए । स्थानीयले फाहोर व्यवस्थापन नगर्नाले भित्री बजार बाहेक अन्य स्थानमा फोहोरको डङ्गुर देखिएको भन्दै फोहोरलाई तत्काल व्यवस्थापन गर्ने बिषयमा छलफल भईरहेको उनले बताए । उनले नागरिकस्तरमा सचेतनामुलक कार्यक्रम गर्ने तथा निश्चित ठाउँमा मात्र फोहोर जम्मा गर्ने विषयमा नागरिकलाई शुसुचित गराउने पनि बताए । बजार क्षेत्रको मुख्य सडक आसपासमा रहेको खोलाको नहरनै प्रदुषित बन्दा विभिन्न प्रकारका रोगव्याधी फैलिने भएकाले यसलाई समयमै व्यवस्थापन गर्नुपर्ने आवाश्यकता देखिन्छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

ढुङ्गा लागेर प्यूठानमा बालिकाको मृत्यु

प्यूठानमा भिरबाट पल्टिएको ढङ्गा लागेर एक बालिकाको मृत्यु भएको छ । जिल्लाको गौमुखी गाउँपालिका २...

७ दिनभित्र भूक्तानी नदिए निर्माण व्यवसायी संघले कडा आन्दोलनको घोषणा गर्ने

निर्माण व्यवसायी संघ प्यूठानले विगत ३ बर्षदेखि सम्पन्न गरेका विभिन्न योजनाहरुको कामको भूक्तानी नपाएको भन्दै...

गाउँपालिकाको टिमले गर्‍यो मार्सिवाङ खेलमैदान सरसफाई

माण्डवी गाउँपालिकाले मार्सिवाङ खेलमैदान सरसफाई गरेको छ । गाउँपालिकाले गत विहिबार देखि हिजो शनिबारसम्म सञ्चालन...

प्रथम अध्यक्ष कपको उपाधि सुनिलस्मृति रोल्पालाई

माण्डवी गाउँपालिकाले आयोजना गरेको प्रथम अध्यक्ष कप राष्ट्रव्यापी अन्तर स्थानीय तह पुरुष भलिबल प्रतियोगिताको उपाधि...

प्यूठानमा विश्व एड्स दिबसमा स्वास्थ्यकर्मी र समाजसेवी सम्मानित भए

समुदायको नेतृत्वमा एड्स अन्त्य गरौ भन्ने मुल नाराका साथ ३६ औ विश्व एड्स दिवसका अवसरमा...