News Portal

रेडियो सुन्नुहोस्

फोहोर व्यवस्थापन नहुँदा खोलानाला प्रदुषित बन्दै

झुलेनीपोष्ट२०७९माघ,१९ प्यूठान
७६ पटक
२०७९माघ,१९ प्यूठान

जिल्लाका बजार क्षेत्र आसपासका खोलानाला प्रदुषित बन्दै गएको छ । खोलाको आसपासमा रहेका पसल, बजार, होटेल तथा अन्य ब्यापार व्यवसाय गर्दै आएका व्यापारी तथा स्थानीयवासिन्दाले जथाभावी फोहोर फ्याक्नाले खोला प्रदुषित बन्दै गएको हो । प्यूठान नगरपालिका ३ जुर्मीखोला स्थित पुलमुनी प्लास्टिकका बोतल, सिसा, कागज, कपडा लगायतका फाहोर यत्रतत्र छरिएर रहेका छन् । त्यस्तै झिमरुक खोला नजिकै किनार र नदिमा हेर्ने हो भने दिनहु जसो कागज, पलास्टिक, मरेका तथा सडेगलेका पशु बग्दै आएको देखिन्छ । जसका कारण खोलानाला दुर्गन्दित बन्दै गएको छ । यही खोलामा बजार क्षेत्र नजिकै वसोवास गर्दै आइरहेका स्थानीयवासीहरु नुहाँउन, कपडा धुन जाने गर्छन ।
प्यूठान नगरपालिकाले वार्षिक रुपमा मोटो रकम खर्च गरेर दैनिक रुपमा फोहोर संकलन गर्दै आईरहेको छ । नगरपालिकाले प्यूठान नगरभित्रको फोहोर व्यवस्थापन गर्ने भनी वार्षिक रुपमा करिब ३० लाखको हारहारीमा बजेट छुट्याउदै आएको छ । नगरपालिकाले बजार भित्रबाट निस्केको फोहोर मात्र व्यवस्थापन गर्नाले पनि सडक नजिकैको खोलानाला कुरुप देखिएको हो ।
प्यूठान नगरपालिकाका उपप्रमुख देबेन्द्र वर्माले अव नागरिकलाई अनुशासनका कुरा सिकाउनुपर्ने बताए । स्थानीयले फाहोर व्यवस्थापन नगर्नाले भित्री बजार बाहेक अन्य स्थानमा फोहोरको डङ्गुर देखिएको भन्दै फोहोरलाई तत्काल व्यवस्थापन गर्ने बिषयमा छलफल भईरहेको उनले बताए । उनले नागरिकस्तरमा सचेतनामुलक कार्यक्रम गर्ने तथा निश्चित ठाउँमा मात्र फोहोर जम्मा गर्ने विषयमा नागरिकलाई शुसुचित गराउने पनि बताए । बजार क्षेत्रको मुख्य सडक आसपासमा रहेको खोलाको नहरनै प्रदुषित बन्दा विभिन्न प्रकारका रोगव्याधी फैलिने भएकाले यसलाई समयमै व्यवस्थापन गर्नुपर्ने आवाश्यकता देखिन्छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

हामीस‌ग जोडिनुहोस।

नेपालमा वर्सेनि १७ हजारको ज्यान क्षयरोगले लिन्छ

विश्व क्षयरोग दिवसको अवसर पारेर जिल्ला स्वास्थ्य कार्यालय प्यूठानले जिल्लाका सञ्चारमर्कीहरुसंग अन्तरक्रिया कार्यक्रम गरेको छ...

क्रिकेट खेलाडी जीसीलाई झिमरुकले गर्यो सम्मान

नेपाली राष्ट्रिय क्रिकेट टिमका खेलाडी प्रतिश जिसीलाई प्यूठानको झिमरुक गाउपालिकाले सम्मान गरेको छ । झिमरुक...

जीवनोपयोगी शिक्षण विधि नै गुणस्तरीय शिक्षाको आधार हो

आजका दिनमा जताततै गुणस्तरीय शिक्षा भएन भन्ने गुनासो सुन्न पाइन्छ । गुणस्तरीय शिक्षा भनेको के...

जातीय विभेद हटाउन साेँच परिवर्तन गर्नु पर्ने तर्क

प्यूठान पछिल्लो समय जातीय मुद्धाका विषयमा सम्वन्धीत क्षेत्रमा खासै प्रभाव नदेखीयता पनि सरोकारवाला भने सकारात्मक...

हामिस‌ग जोडिनुहोस।

समाचार सुचना र मनोरञ्जनका लागी