News Portal

रेडियो सुन्नुहोस्

शिक्षकका माग पुरा नभए आन्दोलन थप शसक्त हुने

बोम बहादुर परियार२०८० असोज ४
१३३ पटक
२०८० असोज ४

विद्यालय शिक्षा विधेयकका कतिपय व्यवस्थाप्रति विरोध जनाउँदै शिक्षकहरुको छाता संगठन नेपाल शिक्षक महासंघले आन्दोलनका कार्यक्रम गरिरहेको छ ।
सरकारले गत भदौ २७ गते विद्यालय शिक्षा सम्बन्धी विधेयक प्रतिनिधिसभामा दर्ता गरेपछि असन्तुष्टि जनाउँदै आजदेखि देशभरका सामुदायिक विद्यालय अनिश्चितकालका बन्द भएका छन्। आफना माग पुरा गराउनका लागि शिक्षकहरु काठमाडौं केन्द्रित आन्दोलनमा सहभागी हुन पुगेका कारण देशभरका सामुदायिक विद्यालय बन्द भएको नेपाल शिक्षक महासंघले बताएको छ ।

शिक्षा विधेयकमा शिक्षकको सरुवा, बढुवा, नियुक्ति कार्यसम्पादन, सेवा सुविधा, नियमन लगायत रेखदेखमा स्थानीय तहको भूमिका रहने व्यवस्थाप्रति महासंघले असन्तुष्टि जनाउँदै शिक्षकहरु आन्दोलनमा उत्रिएको नेपाल शिक्षक महासंघका केन्द्रिय सदस्य चक्रपाणी पौडेलले बताए । देशभरका सामुदायिक बिद्यालयका शिक्षकहरु आन्दोलनमा सहभागी भएको उनको भनाई छ ।


नेपाल शिक्षक महासंघ प्यूठानका सचिव जानका के.सीले शिक्षकहरु आन्दोलनका लागि काठमाडौँ गएकाले सम्पूर्ण सामुदायिक विद्यालयको पठनपाठन अवरुद्ध भएको बताइन् । आन्दोलनका कारण रोकिएको पढाइ पछि सार्वजनिक बिदामा पढाउने गरी व्यवस्था मिलाइएको उनको भनाई छ ।
शिक्षकका निजी माग भन्दा पनि देशको समग्र शैक्षिक क्षेत्रको सुधारका लागि आन्दोलनमा उत्रिएको नेपाल शिक्षक महासंघ प्युठान मल्लरानी गाउँपालिकाका सचिव गोविन्द राज पौडेलले बताए । अन्य क्षेत्रको ऐन नियम जस्तै शिक्षा क्षेत्रको ऐन नियम बनाउने बिषयमा सम्बन्धित क्षेत्रको प्रतिनिधित्व हुनपर्ने उनको भनाई छ । शिक्षकका माग पुरा नभएसम्म आन्दोलन जारी रहने उनले बताए ।


विधेयकले शिक्षकलाई पालिका मातहत राख्ने व्यवस्था गरेको प्रति असन्तुष्टि जनाउँदै महासंघले शिक्षकका पेसागत सुरक्षा, हकहित र सम्मानको माग राख्दै विद्यालय बन्द गरी प्रदर्शनमा उत्रिएको जनाएको छ । शिक्षकहरूको आन्दोलनका कारण आजदेखि देशभरका ७० लाख भन्दा बढी विद्यार्थीहरूको पठनपाठन प्रभावित भएको छ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

प्रथम अध्यक्ष कपको उपाधि सुनिलस्मृति रोल्पालाई

माण्डवी गाउँपालिकाले आयोजना गरेको प्रथम अध्यक्ष कप राष्ट्रव्यापी अन्तर स्थानीय तह पुरुष भलिबल प्रतियोगिताको उपाधि...

प्यूठानमा विश्व एड्स दिबसमा स्वास्थ्यकर्मी र समाजसेवी सम्मानित भए

समुदायको नेतृत्वमा एड्स अन्त्य गरौ भन्ने मुल नाराका साथ ३६ औ विश्व एड्स दिवसका अवसरमा...

प्रथम अध्यक्ष कप पुरुष भलिबल प्रतियोगिता माण्डवी गाउँपालिकामा सुरु

प्रथम अध्यक्ष कप पुरुष भलिबल प्रतियोगिता माण्डवी गाउँपालिकामा सुरु भएको छ । “स्वास्थ्यको लागि खेलकुद,...

कानुनको पालना र सरकारी आम्दानिका लागि हुलाकमार्फत ढुवानि सुनिस्चित गर्दैछौं: महानिर्देशक अधिकारी

हुलाक सेवा विभागले बिहिवार सरकारी चिठ्ठीपत्र र कागजात हुलाक मार्फत पठाउने सुनिश्चित गर्ने व्यवस्था सम्बन्धी...

“शहरी जीवन भन्दा गाँउले जीवन ठिक” बिषयक वादविवाद प्रतियोगिता सम्पन्न

लुप्लुङ्ग माध्यामिक विद्यालयमा वादविवाद प्रतियोगिता सम्पन्न भएको छ । विद्यालयमा रहेको नेपाल जुनियर तथा युवा...