News Portal

रेडियो सुन्नुहोस्

बाग्दुला-बाग्लुङ भिमगिठे सडक ‘हात्तिआयो-हात्ति आयो फूस्सा’

तेजेन्द्र बिएम/बिमल पोख्रेल२०७८ साउन १९
२४२५ पटक
२०७८ साउन १९

प्यूठान । सडक सुधार तथा विकास आयोजना मार्फत निर्माण हुने भनिएको बाग्दुला-भिमगिठे सडक प्यूठानी जनताको लागि हात्तिआयो-हात्तिआयो फूर्सा भएको छ । यो सडकस“गै ठेक्का भएका लमही­घोराहि तुल्सिपुर,चडौटा­कृष्णनगर सडक काम सम्पन्न हु“दा प्यूठानमा काम अझै थालिएको छैन् । जिल्लाका नेताहरुले काम सुरु हुने भनेर प्रचार गर्न थालेको चार वर्ष भएपनि काम अझै सुरु नहुँदा प्यूठान जनता निराश छन् ।

 

यस क्षेत्रका स्थानीय बर्खामा हिलो र हिउ“दमा धुलोले हैरान व्यहोर्न परेको छ । सडक निर्माण हुने भनेर नेताले हल्लाखल्ला गरेपनि योजनाको काम सुरु नहुँदा जनता निराश भएको प्यूठान उदद्योग बाणिज्य संघ प्यूठानका महासचिब भक्तु गिरीले बताए । उनले सडक निर्माणले उत्तरीपूर्वी प्यूठानको मुहार फेर्ने आसा गरीएको बताए । वर्षौ पहिले खुलेको बाग्दुला­मच्छि­ठूलाबेसी सडक यसै क्षेत्रमा पर्छ ।

सडक सुधार विकास आयोजना मार्फत बजेट परेपछि स्थानीय तह, प्रदेश सरकाले समेत सडकमा बजेट बिनियोजन नगर्दा सडक जिणर् हु“दै गएको उनले बताए । एक्जिम बैंक’ मार्फत भारत सरकारको ऋण सहयोगमा प्यूठानको बाग्दुला देखि बाग्लुङको भिमगिठेसम्म ७३ दशमलभ ६ किलोमिटर दूरी कालोपत्रे गर्ने भनिएको थियो । २ करोड ६ लाख ७ हजार ५ सय ६५ रुपैया“ अमेरीकी डलर लागतमा योजना निर्माण हुन भनिएको सडक आयोजना लमहीका प्रमुख पारशमणी हमालले बताए ।

 

डिजाइन स्टिमेट सकेर निर्माणको प्रक्रियाका लागि टेन्डर भएर ठेक्का भएको सडक ठेकेदार कम्पनी कालो सूचीमा परेकाले पहिले रोकीएको पूनःस्टीमेट गरेर अर्को ठेक्का गर्ने प्रक्रियामा रहेको उनले झुलेनी पोष्टलाइ बताए । हाल ट्याक खोलिएको सडकलाई ९ मिटर चौडा बनाएर ७ मिटर कालोपत्रे गरिने भनिएको छ । २०४२ सालमा बाग्दुलादेखि मच्छिसम्म ट्याक खोलिएको सडक हाल गौमुख २ अर्खासम्म खुलेको छ । सडकको सन २०१६ मा डिटेल सर्बे गरिएको थियो ।

सडक निर्माण भएपछि सडक क्षेत्रका १० हजार ९ सय १० घरधुरीका ५१ हजार ९ सय जनाले प्रत्यक्ष फाइदा लिने भनिएको छ । सडक निर्माणमा भएको ढिलाइबारे पटक पटक सडक आयोजना कार्यलयमा ताकेता गरेको गौमुखी गाउ“पालिकाका अध्यक्ष विष्णुकुमार गिरीले बताए । यो सडक निर्माण पूरा भए प्यूठान, रोल्पा, गुल्मी,अर्घाखा“ची,बाग्लुङका जनतालाई केन्द्रीय राजधानी काठमाडौं जाले बैकल्पिक मार्ग समेत हुने छ ।

 

म्याग्दी, बाग्लुङ क्षेत्रका स्थानीयलाई पूर्व-पश्चिम राजमार्ग भेटएर पश्चिम यात्रा गर्न सहज हुन्छ । सडक निर्माण भएपछि यस क्षेत्रको समग्र आर्थिक विकासले फड्को मार्ने प्यूठानीले आशा गरेका छन् ।

 

प्रतिकृया दिनुहोस्

आजको राशिफल २०८१ श्रावण ६ आइतवार

 मेष विद्या र बुद्धिको विकास हुनेछ । नयाँनयाँ ज्ञान सिक्ने मौका मिल्नेछ । कार्यसिद्धि हुने...

कांग्रेसको संसदीय दलको बैठक आइतबार बस्ने

नेपाली कांग्रेसले संसदीय दलको बैठक आइतबारका लागि बोलाएको छ । बैठक आइतबार मध्याह्न १२ बजे...

आगामी निर्वाचनमा माओवादीसंग दुवै दलले गठबन्धन नगर्ने  सर्तमा नयाँ गठबन्धन बन्यो: पोखरेल

नेकपा एमालेका वरिष्ठ उपाध्यक्ष ईश्वर पोखरेलले आगामी निर्वाचनमा माओवादीलाई साथ नलिने सर्तमा कांग्रेस-एमालेको गठबन्धन बनेको...

त्रिशूली दुर्घटनामा बेपत्ता बस र शव खोज्न यन्त्रसहित भारतिय टोलि खटाइयो

सिमलतालमा असार २८ गते पहिरोले बगाएर त्रिशूलीमा बेपत्ता भएका बस र शव खोजीका लागि भारतीय...

आजको राशिफल: २०८१ श्रावण ०५ शनिवार

मेष : आज रमाइलो यात्राको सम्भावना छ र त्यसबाट दीर्घकालिक फाइदा पुग्नेछ । लामो समयदेखि...