News Portal

रेडियो सुन्नुहोस्

बाग्दुला-बाग्लुङ भिमगिठे सडक ‘हात्तिआयो-हात्ति आयो फूस्सा’

तेजेन्द्र बिएम/बिमल पोख्रेल२०७८ साउन १९
१८७७ पटक
२०७८ साउन १९

प्यूठान । सडक सुधार तथा विकास आयोजना मार्फत निर्माण हुने भनिएको बाग्दुला-भिमगिठे सडक प्यूठानी जनताको लागि हात्तिआयो-हात्तिआयो फूर्सा भएको छ । यो सडकस“गै ठेक्का भएका लमही­घोराहि तुल्सिपुर,चडौटा­कृष्णनगर सडक काम सम्पन्न हु“दा प्यूठानमा काम अझै थालिएको छैन् । जिल्लाका नेताहरुले काम सुरु हुने भनेर प्रचार गर्न थालेको चार वर्ष भएपनि काम अझै सुरु नहुँदा प्यूठान जनता निराश छन् ।

 

यस क्षेत्रका स्थानीय बर्खामा हिलो र हिउ“दमा धुलोले हैरान व्यहोर्न परेको छ । सडक निर्माण हुने भनेर नेताले हल्लाखल्ला गरेपनि योजनाको काम सुरु नहुँदा जनता निराश भएको प्यूठान उदद्योग बाणिज्य संघ प्यूठानका महासचिब भक्तु गिरीले बताए । उनले सडक निर्माणले उत्तरीपूर्वी प्यूठानको मुहार फेर्ने आसा गरीएको बताए । वर्षौ पहिले खुलेको बाग्दुला­मच्छि­ठूलाबेसी सडक यसै क्षेत्रमा पर्छ ।

सडक सुधार विकास आयोजना मार्फत बजेट परेपछि स्थानीय तह, प्रदेश सरकाले समेत सडकमा बजेट बिनियोजन नगर्दा सडक जिणर् हु“दै गएको उनले बताए । एक्जिम बैंक’ मार्फत भारत सरकारको ऋण सहयोगमा प्यूठानको बाग्दुला देखि बाग्लुङको भिमगिठेसम्म ७३ दशमलभ ६ किलोमिटर दूरी कालोपत्रे गर्ने भनिएको थियो । २ करोड ६ लाख ७ हजार ५ सय ६५ रुपैया“ अमेरीकी डलर लागतमा योजना निर्माण हुन भनिएको सडक आयोजना लमहीका प्रमुख पारशमणी हमालले बताए ।

 

डिजाइन स्टिमेट सकेर निर्माणको प्रक्रियाका लागि टेन्डर भएर ठेक्का भएको सडक ठेकेदार कम्पनी कालो सूचीमा परेकाले पहिले रोकीएको पूनःस्टीमेट गरेर अर्को ठेक्का गर्ने प्रक्रियामा रहेको उनले झुलेनी पोष्टलाइ बताए । हाल ट्याक खोलिएको सडकलाई ९ मिटर चौडा बनाएर ७ मिटर कालोपत्रे गरिने भनिएको छ । २०४२ सालमा बाग्दुलादेखि मच्छिसम्म ट्याक खोलिएको सडक हाल गौमुख २ अर्खासम्म खुलेको छ । सडकको सन २०१६ मा डिटेल सर्बे गरिएको थियो ।

सडक निर्माण भएपछि सडक क्षेत्रका १० हजार ९ सय १० घरधुरीका ५१ हजार ९ सय जनाले प्रत्यक्ष फाइदा लिने भनिएको छ । सडक निर्माणमा भएको ढिलाइबारे पटक पटक सडक आयोजना कार्यलयमा ताकेता गरेको गौमुखी गाउ“पालिकाका अध्यक्ष विष्णुकुमार गिरीले बताए । यो सडक निर्माण पूरा भए प्यूठान, रोल्पा, गुल्मी,अर्घाखा“ची,बाग्लुङका जनतालाई केन्द्रीय राजधानी काठमाडौं जाले बैकल्पिक मार्ग समेत हुने छ ।

 

म्याग्दी, बाग्लुङ क्षेत्रका स्थानीयलाई पूर्व-पश्चिम राजमार्ग भेटएर पश्चिम यात्रा गर्न सहज हुन्छ । सडक निर्माण भएपछि यस क्षेत्रको समग्र आर्थिक विकासले फड्को मार्ने प्यूठानीले आशा गरेका छन् ।

 

प्रतिकृया दिनुहोस्

हामीस‌ग जोडिनुहोस।

प्यूठान महोत्सवमा निःशुल्क स्वास्थ्य शिविर हुने

यहि फागुन ४ गतेदेखि हुन गइरहेको स्वर्गद्धारी प्यूठान पाँचौं महोत्सव २०७९ मा विशेषज्ञ सहितको निःशुल्क...

वर्तमान समाज विकास भन्दा वितृष्णा फैलाउन तर्फ केन्द्रित छः–अध्यक्ष रोसन

माण्डवी गाउँपालिका अध्यक्ष नमराज अधिकारी रोसनले वर्तमान समाज विकास भन्दा वितृष्णा फैलाउन तर्फ केन्द्रित बनिरहेको...

शुस्त मनस्थितिका बालबालिकालाई न्यानो कम्बलहरू हस्तान्तरण

नेपाल रेडक्रस सोसाइटी जिल्ला शाखा प्यूठानले विहिबार जनता मा वि बाग्दुलामा अध्ययनरत शुस्त मनस्थितिका बालबालिकालाई...

 माण्डवीको विपद कोषमा लाखौ रुपैया संकलन

माण्डवी गाउँपालिकाको विपद कोषमा २९ लाख ६९ हजार ८ सय ३ रुपैया सहयोग रकम संकलन...

सुर्यज्योति लाइफ इन्स्योरेन्सद्वारा मृत्यु दाबि भुक्तानी

सुर्यज्योति लाइफ इन्स्योरेन्स कम्पनि लि. प्यूठानले मृत्यु दाबि भुक्तानी गरेको छ । बिमितको परिवार झिमरुक...

हामिस‌ग जोडिनुहोस।

समाचार सुचना र मनोरञ्जनका लागी