News Portal

रेडियो सुन्नुहोस्

न्युनतम पारिश्रमिक समितिद्वारा अर्घाखाँचीमा अन्तरक्रिया

एलबी थापा२०७८ पुस २
८५९ पटक
२०७८ पुस २

नेपाल सरकार न्युनतम पारिश्रमिक निर्धारण समितिले अर्घाखाँची जिल्लाका पत्रकारहरुसँग अन्तरक्रिया कार्यक्रम गरेको छ । नेपाल पत्रकार महासंघ जिल्ला शाखा अर्घाखाँचीको संयोजनमा समितिले शुक्रवार सन्धिखर्कमा जिल्ला स्तरीय अन्तरक्रिया कार्यक्रम गरेको हो । समितिका सदस्य गिरु प्रसाद भण्डारीले सञ्चारकर्मिहरुले न्युनतम पारिश्रमिक निर्धारण समितिले तय गरे अनुरुप पाए नपाएको र जिल्लाको सञ्चार क्षेत्रको विषयमा जानकारी लिएका थिए ।

जिल्ला जिल्लामा पुगेर कार्यक्रम आयोजना गरिएको बताउँदै सदस्य भण्डारीले कोभिड–१९, का कारण प्रभावित भएका सञ्चारमाध्यम, सञ्चार गृह र सञ्चारकर्मिहरुलाई परेका गुनासाहरु लिएर सम्बन्धित निकायमा पेश गरी कार्यान्वयनमा लैजाने जानकारी दिए । सदस्य भण्डारीका अनुसार जिल्ला जिल्लामा पुगेर सञ्चारगृह र सञ्चारकर्मि सहभागी गराएर उनीहरुको समस्याको बारेमा बुझ्ने कार्य भइरहेको छ । सञ्चार क्षेत्र स्थापना गर्दा राज्यले आवस्यक मापदण्ड कायम नगरेका आम सञ्चारकर्मिहरु मारमा परेको उनको भनाई थियो ।

कार्यक्रममा सहभागीहरुको मिडिया स्थापनामा होडबाजी गर्ने प्रचलन बढ्दो रहेकोले ब्यवस्थापनमा जोड दिन आग्रह थियो । ऐनले सबैलाई तलब दिएको भएपनि खास पत्रकारले तलव नपाएको सहभागीहरुले गुनासो गरेका छन् ।

राज्यबाट पनि मिडिया प्रवद्र्धनमा लगानी नरहेको जनाउँदै उनीहरुले पुर्वाधार निर्माणलाई विकास ठान्ने तर मिडिया ब्यवस्थापन र प्रवद्र्धन विकास नठान्ने प्रवृत्तिले सञ्चार क्षेत्र कमजोर बन्दै गएको उल्लेख गरेका छन् ।
नेपाल पत्रकार महासंघ अर्घाखाँचीका पुर्व अध्यक्ष शोभाकर पन्थीले मिडिया सञ्चालक र मिडियाकर्मि विकृत हुँदा पत्रकारिताको धर्म मासिएको उल्लेख गरेका छन् ।

विचार बिनाको पत्रकारिता संभव नरहेको उल्लेख गर्दै उनले समानुपातिक विज्ञापन निति लागु हुने हो भने अहिलेका समस्या सबै समाधान हुने उल्लेख पन्थीले बताएका छन् । पत्रकारिता धर्म हो र कर्म हो भन्ने ठानेर ब्यक्ति भन्दा संस्थालाई जोगाउने कार्यक्रम मिडिया कर्मि लाग्ने हो भने न्युनतम पारिश्रमिक कार्यान्वयनमा समस्या नरहेको बताए ।

कार्यक्रममा सहभागी पत्रकार मुक्तिनाथ भुसालले प्रेस परिचय पत्र पाउनका लागि कुनै पनि मिडिया आफै खातामा पैसा राखिदिएर उनीहरुले तलव स्वरुप त्यहि पैसा बैंकमा जम्मा गरिदिने समेत प्रचलन रहेको बताए ।
जिल्लामा पत्रिका र रेडियोलाई मात्र विज्ञापन दिने तर अनलाइन सञ्चार माध्यमलाई विज्ञापन नदिने प्रचलनले आफूहरु मिडिया सञ्चालन गर्न कठिनाई भएको पत्रकार सन्तोष केसीले बताए । उनका अनुसार स्थानीय तहले आग्रह पुर्वाग्रह राखेर अनलाई सञ्चार माध्यमहरुलाई विभेद गरीएको छ ।

हरेक वर्ष यस्ताखाले अन्तरक्रिया कार्यक्रम सञ्चालन हुने गरेपनि कार्यान्वयनमा नआउनु दुखको विषय रहेको पत्रकार श्याम घिमिरेले जनाए । विद्युत महसुल तिर्न नसकेर समस्यामा गाँजिएका रेडियोले न्युनतम पारिश्रमिक उपलब्ध गराउनु सञ्चारहगृहलाई चुनौती रहेको बताए ।
राजनीतिले मिडिया गाँजेको उल्लेख गर्दै गोपाल प्रसाद भट्टराइले सुरुमा जसरी स्थापना गरीन्छ त्यसैगरी निरन्तरता नहुँदा मिडियाकर्मि समस्यमा रहेको उल्लेख गरे ।

कार्यक्रममा सहभागी जितेन्द्र खत्रीले जिल्लामा एकैखालको विज्ञापन निति नहुँदा आमसञ्चार माध्यम सञ्चालनमा समस्या रहेको उल्लेख गर्दै उनले मिडिया र मिडियाकर्मि दुबै चुनौतीका साथ समय गुजार्नुपरेको धाराणा राखेका छन् ।
कार्यक्रममा महासंघ अर्घाखाँचीका अध्यक्ष अशोक खनालको अध्यक्षता, सन्धिखर्क नगरपालिका नगर प्रमुख कमल प्रसाद भुषालको प्रमुख आतित्थ्यता, न्युनतम पारिश्रमिक निर्धारण समितिका सदस्य गिरु प्रसाद भण्डारीको विशेष आतिथ्यता रहेको थियो ।

कार्यक्रममा नेपाल पत्रकार महासंघ केन्द्रिय सदस्य राधा नेपाली, प्रमुख जिल्ला अधिकारी हरी प्रसाद घिमिरे, सन्धिखर्क न.पा.का उपप्रमुख ठाकुर कुमार बि.क., प्रमुख प्रशासकिय अधिकृत नारायण अ¥याल लगायतले शुभकामना मन्तब्य राखेका थिए भने महासंघका सह सचिव ह्यदय भुषालले स्वागत मन्तव्य राखेका थिए ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

गठबन्धन पछि नवनियुक्त ३ मन्त्रीले लिए शपथ

नवनियुक्त ३ जना मन्त्रीले सोमबार पद तथा गोपनीयताको शपथ लिएका छन् । नेकपा माओवादी केन्द्रबाट...

नयाँ गठबन्धनमा मन्त्रालय र सिट बाँडफाँटको टुङ्गो लगाउन चार सदस्यीय कार्यदल बन्यो

नयाँ गठबन्धनले मन्त्रालय र सिट बाँडफाँटको टुङ्गो लगाउन चार सदस्यीय कार्यदल बनाएको छ । जसमा...

सरुमारानीमा मुल्यांकन कार्यविधिहरुको अभिमुखिकरण कार्यक्रम सुरु

सरुमारानी गाउँपालिकामा स्थानीय तहमा लागु भएका विभिन्न मुल्यांकन कार्यविधिहरुको अभिमुखिकरण कार्यक्रम सुरु भएको छ ।...

तरकारी खेतीमा रमाउँदै शारदा

प्युठान नगरपालिका ४ ढाँडखोलाकी शारदा सापकोटाले कृषि खेती गर्न थालेको करिब ३ बर्ष भयो ।...

व्यवसाय प्रवद्र्धन, नेतृत्व विकास र उत्पे्ररणा सम्बन्धी २ दिने तालिम जुम्रीमा सुरु

व्यवसाय प्रवद्र्धन, नेतृत्व विकास र उत्पे्ररणा सम्बन्धी २ दिने तालिम प्यूठानमा सुरु भएको छ ।...