News Portal

रेडियो सुन्नुहोस्

कृषि यान्त्रिकरण मर्मत सम्भार एवं संचालन सम्बन्धी तालिमले कृषक उत्साहित

तेजेन्द्र बि. एम.२०७८ चैत १६ प्यूठान
८६९ पटक
२०७८ चैत १६ प्यूठान

प्रधानमन्त्री कृषि आधुनिकीकरण परियोजना, परियोजना कार्यान्वयन इकाई, प्युठानले संचालन गरेको कृषि यान्त्रिकरण मर्मत, सम्भार एवं संचालन सम्बन्धी ३ दिने तालिम सप्पन्न भएको छ । तालिममा सहभागी कृषकहरु सीप सिक्न पाएकोमा उत्साहित भएका छन् ।

चैत १३ गतेदेखि संचालन गरिएको तालिम आज मङ्गलबार समापन गरिएको हो । तालिममा जिल्लामा उपयुक्त कृषि मेसिनरी यन्त्रहरु प्रयोग गर्दै आएका प्युठान नगरपालिका, स्वर्गद्वारी नगरपालिका, ऐरावती गाउँपालिका, मल्लरानी गाउँपालिका, झिमरुक गाउँपालिका र माण्डवी गाउँपालिकाका कृषकहरुको सहभागीता थियो । तालिममा मुख्य प्रशिक्षकको रुपमा चितवनका लेखनाथ सुवेदी र सहायक प्रशिक्षककको रुपमा प्युठान नगरपालिका १० का राम बहादुर के. सी. रहेका थिए ।

समापन सत्रको को कार्यक्रममा बोल्दै प्रशिक्षक सुवेदीले तालिममा सहभागी कृषकहरुले अत्यन्तै चासो दिएर सिकेको कुरामा खुसी व्यक्त गर्दै अब यो सीपलाई व्यवहारमा उतार्न आग्रह समेत गरेका थिए । ’तपाइहरुले बनाउन नसक्ने खालको कुनैपनी मेसिनरी समस्याहरु भए मलाई सम्झिनुस सधै तपाईहरुको साथमा रहने छु,’ उनले भने । यस्तै धान जोन संचालन समिति संयोजक श्याम थापाले नेपाल कृषि प्रधान देश भएकोले कृषकहरुले नै कृषिलाई आधुनिकीकरण गर्न आवाज उठाउन, उत्पादन बढाउन र बाहिर बाट आउने रसायनजन्य उत्पादनमा कमि ल्याउन पनि कृषकहरुले मेहनत गर्नुपर्ने बताएका छन् ।

तालीममा प्रशिक्षार्थीका रुपमा रहेका बिपना भण्डारीले आफैले ट्याक्टरले खेत जोतेको थिए अब बनाउन सक्ने भए भनेर खुशी व्यक्त गर्दै यो तालिम फलदायी भएको बताएका छन् । पहिले पुरुषहरुले मात्र यस्तो काम गरेको देखिन्थ्यो त्यही पनि चितवन, नेपालगन्ज गएर तालिम लिएर तर अहिले जिल्लामा यो तालिम संचालन हुदा मैले सम्म अवसर पाए अब यसलाई व्यवहारिक रुपमा काम गरेर देखाउछु,’ उनले भने ।

कार्यक्रमको समापन गर्दै कृषि अधिकृत चुमान सिंह गिरिले बजेत कम भएकाले ३ दिने तालिम संचालन गरेको र यहाँका कृषकहरुले यो तालिमबाट आधारभूत कुराहरु सिकेको हुनाले आगामी वर्षहरुमा अझै धेरैदिनको तालिम संचालन गर्ने बताएका छन् । साथै यो तालिमले कृषकहरुमा थप उत्साह र हौसला मिलेको बताउदै कार्यालय र आफू सदैव कृषकहरुकै साथमा रहने समेत बताएका छन् ।

सहभागी २२ जना कृषकहरुलाई प्रमाणपत्र र एक–एक वटा पिलास समेत दिइएको थियो । समापन कार्यक्रमको प्रमुख अतिथी जिल्ला समन्वय समिति, प्युठानका प्रमुख केशवराज आचार्य रहनुभएको थियो । परियोजना इकाई प्युठानका प्रमुख चुमान सिंह गिरिको अध्यक्षतामा भएको कार्यक्रमको संचालन भने बिपिन खड्काले गरेका थिए ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

नौबहिनीले गर्‍यो विषयगत समितिका प्रमुखहरुसँग छलफल

नौबहिनी गाउँपालिकामा विषयगत समितिको बैठक सकिएको छ । आज सोमबार बसेको विभिन्न शाखाका शाखा प्रमुखहरुको...

लामो खडेरीले मकैबाली सुक्न थाले, किसान चिन्तित

लामोसमय सम्म पानी नपरेर मकैबाली धमाधम सुक्न थालेपछि जिल्लाभरका किसान प्रभावित भएका छन् । मुख्यबालीको...

प्यूठान नगरपालिका ३ मा भएको पशु स्वास्थ्य शिविरबाट ८४ जनाले सेवा लिए

प्यूठान नगरपालिका ३ मा पशु स्वास्थ्य शिविर सम्पन्न भएको छ । आइतबार प्यूठान नगरपाकिलाको पशु...

रक्तदाता दिवसको अवसरमा प्यूठानमा १५ जनाले गरे रक्तदान

विश्व रक्तदाता दिवस प्यूठानमा पनि मनाईएको छ । नेपाल रेडक्रस सोसाईटी जिल्ला शाखा प्यूठानको आयोजना...

प्यूठानको ऐरावतीमा भिरबाट लडेर एक पुरुषको मृत्यु

प्यूठानको ऐरावती गाउँपालिकामा एक पुरुषको भिरबाट लडेर मृत्यु भएको छ । शुक्रबार विहान साढे ११...