News Portal

रेडियो सुन्नुहोस्

विश्व औलो दिवस प्यूठानमा पनि मनाईयो

झुलेनी पोष्ट२०७८ बैशाख १२
३३४ पटक
२०७८ बैशाख १२

आज विश्व औलो दिवस । प्यूठानमा विविध कार्यक्रमको आयोजना गरि यो दिवस मनाइएको छ । प्रदेश सरकार लुम्विनी प्रदेश निर्देशनालय स्वास्थ्य कार्यालय प्यूठानको आयोजना र स्वर्गद्धारी नगरपालिकाको समन्वयमा दिवस कार्यक्रम गरिएको हो ।

प्यूठानमा २०७६, देखि ०७८ सम्म गरी ३ वर्षको समयावधीमा १६ जना व्यक्तिमा औलो रोग देखा परेको स्वास्थ्य कार्यालय प्यूठानले जनाएको छ । विश्व स्वास्थ्य संगठन (डब्लुएचओ)ले सन् २००८ मा अप्रिल २५ लाई विश्व औलो दिवस घोषणा गरेको थियो । सोही दिनको स्मरणमा स्वास्थ्य कार्यलय प्यूठानले पनि विश्व औलो दिवस मनाएको हो ।

यो वर्ष औलोको भार कम गर्न नयाँपनमा जोड दिऔं र जिवन बचाऔं भन्ने नाराका साथ प्यूठान सहित नेपालमा पनि विश्व औलो दिवस मनाईएको स्वास्थ्य कार्यालय प्यूठानले जनाएको छ । औलोविरुद्ध जनचेतना जगाउने उद्देश्यले सोमवार प्यूठान सहित देशभर विविध जनचेलनामूलक कार्यक्रमको आयोजना गरिएको थियो ।

औलो नेपालको प्राथमिकता एकमा पर्ने जनस्वास्थ्य समस्या हो । नेपालमा हालसम्म पनि बर्षेनी करिब २ हजार जति प्रयोगशाला प्रमाणित औलो रोगी भेटिएको जनाइएको छ । संक्रमित पोथी एनोफिलिज लामखुट्टेको टोकाइबाट लाग्ने औलो रोगबाट गर्भवति महिला तथा पाँच वर्षमुनिका बालबालिका बढी जोखिममा रहेको पाईएको छ ।

संसारभर पाइने औलो परजिविमध्ये २ परजिविहरु प्लाज्मोडियम फाल्सिपेरम र प्लाज्मोडियम भाइभेक्स जातको परजिवि मात्र नेपालमा पाइने चिकित्सकले बताएका छन् ।

यी दुईमध्ये प्लाज्मोडियम फाल्सिपेरम परजिविले सार्ने औलो रोग बढी कडा र खतरनाक हुने विज्ञको दाबी छ । यो नेपालमा रहेको जम्मा औलो संक्रमण संख्याको १७ देखी २० प्रतिशतमा पाइन्छ । सरकारले नेपालमा औलो उन्मूलन गर्न २०२५ सम्मको दिर्घकालिन रणननिती लिएको छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

हामीस‌ग जोडिनुहोस।

लुङ रिजाल बन्दुहरुको देवाली हेर्न हजारौ दर्शक

रमेश पुन १५ ,मंसिर, २०७९ प्यूठानको नौबहिनी गाउँपालिका ६ लुङमा रिजाल बन्दुहरुको सावेशी कुलपँुजा चलिएरको...

लुम्बिनी प्रदेशको राजधानी सार्ने विषयमा कर्मचारीको खिचलो

लुम्बिनी प्रदेशको राजधानी सार्ने विषयमा कर्मचारीले किचलाे झिकेका छन् । राजधानी दाङको भालुबाङमा सार्ने प्रदेश...

लुम्बिनीमा एमाले पहिलो दल

झुलेनी नेटवर्क लुम्बिनीमा प्रत्यक्षतर्फ नेकपा एमाले नै ठूलो दल बनेको छ । यहाँ रहेका ५२...

प्युठानको मतपरिणाम रोचक बन्दै, गढ क्षेत्रमै गठबन्धन कम्जोर

प्यूठान जिल्ला सरदमुकाम खलंगा स्थीत जिल्ला समोन्वय समितिको सभाहलमा प्रतिनिधी सभा र प्रदेश सभाको मतगणना...

हामिस‌ग जोडिनुहोस।

समाचार सुचना र मनोरञ्जनका लागी