News Portal

रेडियो सुन्नुहोस्

पुस्ता हुर्र्कियो तर, लुंग्रिमाडीको नहरमा पानि आएन

सिखबर संवाददाताप्यूठान
७२४ पटक
प्यूठान

लामो समयदेखि निर्माणधिन लुंग्रीमाडी सिंचाई आयोजना पुरा नहँुदा करिव ८ सय हेक्टर जमिन सिंचाई बिहिन बनेको छ । निर्माण शुरु भएको २९ बर्ष पुरा हुँदा समेत निर्माण सम्पन्न नहुँदा स्थानीय कृषक चिन्तित बनेका छन् ।

२०४४ सालदेखि निर्माण सुरु भएको उक्त आयोजनामा हालसम्म १२ करोड ३४ लाख ६० हजार ९ सय ५९ रुपैया बजेट खर्च भैसक्दा पनि रोल्पाको जुतुङखोला र माडीखोला गरी दुई मुलको पानी लिएर सारी आसपासका क्षेत्रमा सिंचाई गर्ने आशा पुरा हुन नसकेको स्थानीय केन्द्रप्रकाश पातिदेवती विश्वकर्माले बताए । राजनितिक खिाचातानीको कारण लामो समयसम्म लम्बिएको आयोजना सडक निर्माणमा देखिएको लापबाहीका कारण फेरी अस्तब्यस्त बनेको छ । सारी, बेल्वास, दाखाक्वाडी र वर्जिवाङ गाविसका किसानहरु सिंचाई सुविधाको आशामै बसेका छन् । बाह्रैमहिना सिंचाई सुविधा पु¥याउन आयोजनाबाट पहिलो चरणमा २ सय ३० हेक्टर जमिन सिंचाई सुविधा पु¥याउने लक्ष्य थियो । १२ किलोमिटरको आयोजना साढे ९ कि.मी निर्माण सपन्न भएको छ । सिंचाई आयोजनाको रोल्पाका अरेश, तेवाङ सिर्प जोड्ने मोटरवाटोहरुले करिव १ करोड बरावरको क्षति पुगेको जिल्ला सिंचाई डिभिजन कार्यालय प्यूठानका प्रमुख कृष्ण बहादुर बि.क.ले जानकारी दिए ।

कृषकको प्रश्न: विकासमा राजनितिक खिचातानी कहिले सम्म ?
बर्षौदेखि सिंचाई आयोजना निर्माणको सपना देखेका कृषकहरु विकास निर्माणमा राजनितिकरण देखिँदा राजनिति प्रति बाक्वदिक्क बनेका छन् । राजनितिक विवाद साम्य नहुँदा निरासमै सिमित आयोजना प्रभावित हुँदा निकै चिन्तित देखिएका छन् । राजनीतिक खिचातानीका कारण अन्योल बनेको सिंचाइ आयोजना कहिले पुुरा होला ? भन्ने अन्यौलतामा उनिहरु रहेको बताउछन् ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

नौबहिनीमा पहिरोले घरगोठ बगायो

गयराती परेको अविरल बर्षाका कारण नौबहिनी गाउँपालिकामा पहिरोले ३ घर बगाएको छ । नौबहिनी गाउँपालिका...

जन्मदिनको अवसरमा लायन्सले दियो फर्निचर

लायन्स क्लब अफ प्यूठानले जन्मदिनको अवसरमा सामाग्री प्रदान गरेको छ । बिहिबार लायन्स क्लव अफ...

संविधान दिवसमा बिरामीलाई फलफुल बितरण

संविधान दिबसको अबसरमा प्यूठान अस्पतालका बिरामीलाई फलफुल बितरण गरिएको छ । बिहिबार जिल्ला समन्वय समिति...

शिक्षकका माग पुरा नभए आन्दोलन थप शसक्त हुने

विद्यालय शिक्षा विधेयकका कतिपय व्यवस्थाप्रति विरोध जनाउँदै शिक्षकहरुको छाता संगठन नेपाल शिक्षक महासंघले आन्दोलनका कार्यक्रम...

प्यूठानमा ३ जनाको कैद सजाय माफी मिनाहा

आज संविधान दिवस,देशभर विभिन्न कार्यक्रम गरी मनाईएको छ । सार्वभौम संविधान सभाबाट २०७२ असोज ३...