News Portal

रेडियो सुन्नुहोस्

पुस्ता हुर्र्कियो तर, लुंग्रिमाडीको नहरमा पानि आएन

सिखबर संवाददाताप्यूठान
८२३ पटक
प्यूठान

लामो समयदेखि निर्माणधिन लुंग्रीमाडी सिंचाई आयोजना पुरा नहँुदा करिव ८ सय हेक्टर जमिन सिंचाई बिहिन बनेको छ । निर्माण शुरु भएको २९ बर्ष पुरा हुँदा समेत निर्माण सम्पन्न नहुँदा स्थानीय कृषक चिन्तित बनेका छन् ।

२०४४ सालदेखि निर्माण सुरु भएको उक्त आयोजनामा हालसम्म १२ करोड ३४ लाख ६० हजार ९ सय ५९ रुपैया बजेट खर्च भैसक्दा पनि रोल्पाको जुतुङखोला र माडीखोला गरी दुई मुलको पानी लिएर सारी आसपासका क्षेत्रमा सिंचाई गर्ने आशा पुरा हुन नसकेको स्थानीय केन्द्रप्रकाश पातिदेवती विश्वकर्माले बताए । राजनितिक खिाचातानीको कारण लामो समयसम्म लम्बिएको आयोजना सडक निर्माणमा देखिएको लापबाहीका कारण फेरी अस्तब्यस्त बनेको छ । सारी, बेल्वास, दाखाक्वाडी र वर्जिवाङ गाविसका किसानहरु सिंचाई सुविधाको आशामै बसेका छन् । बाह्रैमहिना सिंचाई सुविधा पु¥याउन आयोजनाबाट पहिलो चरणमा २ सय ३० हेक्टर जमिन सिंचाई सुविधा पु¥याउने लक्ष्य थियो । १२ किलोमिटरको आयोजना साढे ९ कि.मी निर्माण सपन्न भएको छ । सिंचाई आयोजनाको रोल्पाका अरेश, तेवाङ सिर्प जोड्ने मोटरवाटोहरुले करिव १ करोड बरावरको क्षति पुगेको जिल्ला सिंचाई डिभिजन कार्यालय प्यूठानका प्रमुख कृष्ण बहादुर बि.क.ले जानकारी दिए ।

कृषकको प्रश्न: विकासमा राजनितिक खिचातानी कहिले सम्म ?
बर्षौदेखि सिंचाई आयोजना निर्माणको सपना देखेका कृषकहरु विकास निर्माणमा राजनितिकरण देखिँदा राजनिति प्रति बाक्वदिक्क बनेका छन् । राजनितिक विवाद साम्य नहुँदा निरासमै सिमित आयोजना प्रभावित हुँदा निकै चिन्तित देखिएका छन् । राजनीतिक खिचातानीका कारण अन्योल बनेको सिंचाइ आयोजना कहिले पुुरा होला ? भन्ने अन्यौलतामा उनिहरु रहेको बताउछन् ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

गणतन्त्र आएपनि जनताको समस्या जस्ताको त्यस्तै

१७ औं गणतन्त्र दिवस प्यूठानमा विभिन्न कार्यक्रम गरी मनाईएको छ । दिवसको अवसरमा प्यूठानको खलंगामा...

पौडेल बंश महासंघ लुम्बिनी प्रदेशको पहिलो बैठक स्वर्गद्धारीमा सम्पन्न

प्यूठान, पौडेल बंश महासंघ लुम्विनी प्रदेश कमिटीको पहिलो बैठक प्यूठानको प्रमुख धार्मिक तथा पर्यटकिय स्थल...

कालिबहादुर के.सि. को स्मृतिमा श्रद्धाञ्जली कार्यक्रम सम्पन्न

सामाजिक अगुवा तथा बौद्धिक ब्यक्तित्व काली बहादुर के.सी.को स्मृतिमा श्रद्धाञ्जली कार्यक्रम सम्पन्न भएको छ ।...

माण्डवी ३ मा निशुल्क कम्प्यूटर तालिम सञ्चालन

माण्डवी गाउँपालिका ३ मा ३ महिने निशुल्क कम्प्यूटर तालिम सञ्चालन भएको छ । वडामा गठन...

चितवन बस दुर्घटना : थप एक पुरुषको मृत्यु

नारायणगढ–मुग्लिन सडकमा चारवटा गाडी ठोक्किएर भएको दुर्घटनामा थप एक जना पुरुषको मृत्यु भएको छ ।...