News Portal

रेडियो सुन्नुहोस्

बाख्रापालनमा रम्दै पूर्व हवल्दार

एलबी थापा२०८० जेठ २३
२८४ पटक
२०८० जेठ २३

सरकारी जागिर खाएर सुखमय जीवन बिताउने रहर सबैको हुन्छ । सरकारी जागिर पछिको पेन्सन बाँकि जीवन बिताउने सजिलो माध्यम हो । गाउँमै माध्यामिक तहसम्मको अध्ययन पुरा गरे नेपाल प्रहरीमा जागिर खाएका ऐरावती गाउँपालिका वडा नं. ३, जाबुनेका प्रेम पुन भने पेन्सनपछि कृषि पेसामा होमिएर सबैलाइ उत्पादनमा लाग्नुपर्छ भन्ने सन्देश दिएका छन् ।

पुनले राम्री थुम पशु तथा कृषि फर्म दर्ता गरेर सञ्चालन गरेका छन् । सुरुमा ११ वटा बाख्राबाट व्यवसायिक रुपमा बाख्रापालन थालेका उनले ३ लाख ३० हजारमा जिल्ला बाहिरबाट बोयर बोका समेत खरिद गरि ल्याएका थिए । २०७२ सालबाट सुरु गरेको फर्ममा उनले २०७५ सालसम्म आम्दानी लिन सकेनन् ।

पेन्सनको पैसा र गाउँघरमा सापटि लिएर थालेको व्यवसायबाट चौंथो वर्षबाट आम्दानी दिन थालेपछि उनी बाख्रापालनमा हौसीएका छन् । ‘चौंथो वर्षमा ९ वटा पाठापाठि बिक्रिबाट २ लाख आम्दानी भएको थियो’, उनले भने, ‘पाँचौ वर्ष वर्षमा ३ लाख जति आम्दानी भयो ।’

हालसम्म बाख्रा खोर, घाँस खेती लगायत काममा करिब ८० लाख भन्दा बढि लगानी लागेको पुनले बताए । फर्ममा अहिले ६२ वटा बाख्रा छन् । जसमध्ये ४ वटा माउँ बाख्रा छन् भने अन्य पाठापाठि र एक वटा बोयर बोका छ । उनले १ सय ३० वटा सम्म बाख्रा पाल्न सक्ने गरी खोर निर्माण गरेका छन् ।

‘अबको ६ वर्षमा फर्मको लगानी उठिसक्ने अनुमान गरेको छुँ’, उनले भने, ‘त्यसपछि बल्ल फर्म नाफामा जाने आशा गरेको छुँ ।’ बाख्रा पालनमा उनको श्रीमती प्रेमकला सँगै छोराले पनि सहयोग गर्दै आएका छन् । बाख्रापालनका लागि घाँस बढि चाहिने हुँदा पुनले आफ्नो भएभरको जग्गामा घाँस खेति गरेका छन् ।

‘बाख्रालाई चराउनभन्दा काटेको घाँसबाट फाइदा हुने रहेछ’ उनले भने, ‘मैले आफ्नो भएभरको जग्गामा घाँस खेती गरेको छुँ ।’उनका अनुसार ३६ रोपनी क्षेत्रफलमा नेप्पियर, पासपालम, किम्वु, दालचिनी लगायत बिभिन्न स्थानीय प्रजातिका समेत घाँस लगाएका छन् ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

नेपाल विद्यार्थी संघ प्युठानले नगरपालिकालाइ ज्ञापनपत्र बुझायो

नेपाल विद्यार्थी संघ प्युठानले प्युठान नगरपालिकालाइ आइतबार ज्ञापन पत्र बुजाएको छ । नगरपालिका भित्रका विद्यालय...

प्यूठान अस्पतालको बाटो मर्मतका लागि अनुगमन

प्यूठान अस्पतालको सडक मर्मतको लागि अनुगमन गरिएको छ । आइतबार सडक पूर्वाधार विकास कार्यालय प्यूठानका...

कालिका भगवती र भैरव मन्दिर परिसरमा सरसफाइ

४४ औं सामाजिक सेवा दिवसको अवसर पारी विजुवार बजार स्थित कालिका भगवती र भैरव मन्दिर...

झुलेनी पोष्ट अनलाईनका सम्पादक भण्डारी पुरस्कृत

झुलेनी यूनाईटेड नेटवर्क प्रा.लिद्वारा सञ्चालित झुलेनी पोष्ट अनलाईनका सम्पादक हरि प्रसाद भण्डारी पुरस्कृत भएका छन्...

सरकार र शिक्षकहरूबीच सहमति भएपछि आन्दोलनका कार्यक्रम फिर्ता

काठामाडौं, सरकार र आन्दोलनरत शिक्षकबीच सहमति भएको छ । गृह मन्त्रालयमा आज शुक्रवार बसेको बैठकमा...