News Portal

रेडियो सुन्नुहोस्

पुस्तकालयमा रमाउँदै-सिक्दै विद्यार्थीहरु

घनश्याम अस्तित्व प्यूठान कार्तिक १७
९२१ पटक
प्यूठान कार्तिक १७

जब एघार बज्छ, पुस्तकालयको ढोका खुल्छ । ढोका वरिपरि पुस्तकहरू समाएर झूमेका बिद्यार्थीहरू पुस्तकालय भित्र पस्छन् । कोही लगेको किताब पढी सकेर बुझाउछन्, कोही त्यही बसेर पढ्छन् त कोही नयाँ किताव बोकेर निस्कन्छन् । यस्तो दृश्य देखिन्छ आजकाल जनता माध्यामिक बिद्यालय ऐरावती-६ बिजुली प्यूठानको पुस्तकालय सेरोफेरोमा ।

एक बिद्यालय – एक पुस्तकालय कार्यक्रम अन्तर्गत यही शैक्षिक सत्रको सुरूआतमा जिल्ला शिक्षा विकास तथा समन्वय इकाईको आर्थिक सहयोगमा बिद्यालयमा पुस्तकालयको स्थापना भएको हो । रूम टु रिड कार्यक्रम अन्तर्गत पनि बिद्यालयमा केही पुस्तकहरू आएको तर राम्रो र ब्यवस्थित पुस्तकालय स्थापना गर्ने सपना यसपटक पुरा भएको बिद्यालयका प्रधानध्यापक खडानन्द पौडेलले बताउनुभयो ।

जिल्लाको पश्चिम क्षेत्रकै पहिलो, २०१६ सालमा स्थापित बिद्यालय ज.मा.बि. शैक्षिक उपलब्धिका हिसाबले पनि बेलाबखत चर्चामा आउने उहाँले बताउनुभयो । पुस्तकालय निर्माण पश्चात बिद्यार्थीहरू बिद्यालयको पाठ्यक्रममा आधारित पुस्तकहरूमा मात्रै आफ्नो अध्ययन सिमित नगरेर आफ्नी रूचिका बिभिन्न क्षेत्रहरूको पुस्तकहरूको पनि अध्ययन गर्दछन् ।

त्यसमा पनि कुनै दिन खाली हुने पिरियडमा बिद्यार्थीहरूले आफ्नो समय पुस्तकालयमा बिताउछन् । “पुस्तकालयभित्र अध्ययन गरि नसिध्यिने पुस्तकहरू बिद्यार्थीहरू आफ्नो घरमा लैजाने र अध्ययन गरि सिध्याएपछि पुस्तकालयको नियम बमोजिम तोकिएको दिनभित्र पुस्तकालयमा लिएर बुझाउने गर्दछन्”, लाइब्रेरियन देवा गुरूड़ले बताउनु भयो ।

पुस्तकालयमा बिभिन्न बिधा कला-साहित्य, राजनीति, धर्म, दर्शन, कृषी, बिज्ञान, सामान्य ज्ञान लगायतका हजार बढि पुस्तकहरू छन् । पुस्तकालय निर्माणसंगै शिक्षक, बिद्यार्थी र स्थानीय बुद्धिजिबीहरू सबैमा अध्ययन गर्ने बानी र संस्कृतिको झन् बढि बिकास हुँदै जान थालेको छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

प्रथम अध्यक्ष कपको उपाधि सुनिलस्मृति रोल्पालाई

माण्डवी गाउँपालिकाले आयोजना गरेको प्रथम अध्यक्ष कप राष्ट्रव्यापी अन्तर स्थानीय तह पुरुष भलिबल प्रतियोगिताको उपाधि...

प्यूठानमा विश्व एड्स दिबसमा स्वास्थ्यकर्मी र समाजसेवी सम्मानित भए

समुदायको नेतृत्वमा एड्स अन्त्य गरौ भन्ने मुल नाराका साथ ३६ औ विश्व एड्स दिवसका अवसरमा...

प्रथम अध्यक्ष कप पुरुष भलिबल प्रतियोगिता माण्डवी गाउँपालिकामा सुरु

प्रथम अध्यक्ष कप पुरुष भलिबल प्रतियोगिता माण्डवी गाउँपालिकामा सुरु भएको छ । “स्वास्थ्यको लागि खेलकुद,...

कानुनको पालना र सरकारी आम्दानिका लागि हुलाकमार्फत ढुवानि सुनिस्चित गर्दैछौं: महानिर्देशक अधिकारी

हुलाक सेवा विभागले बिहिवार सरकारी चिठ्ठीपत्र र कागजात हुलाक मार्फत पठाउने सुनिश्चित गर्ने व्यवस्था सम्बन्धी...

“शहरी जीवन भन्दा गाँउले जीवन ठिक” बिषयक वादविवाद प्रतियोगिता सम्पन्न

लुप्लुङ्ग माध्यामिक विद्यालयमा वादविवाद प्रतियोगिता सम्पन्न भएको छ । विद्यालयमा रहेको नेपाल जुनियर तथा युवा...