News Portal

रेडियो सुन्नुहोस्

खैरा–दाखाक्वाडी जोड्ने पक्की पुल अलपत्र

झुलेनी नेटवर्क२०८० माघ ७
२२९ पटक
२०८० माघ ७

प्यूठान नगरपालिकाभित्रको सुन्दर गाउँ खैरा दाखाक्वाडी जोड्न झिमरुक नदिमा पक्की पुल निर्माणको काम सुरुमा निर्माण कार्य थाल्दा स्थानीय निकै खुसी थिए । स्थानीयको बर्षौको मागपछि सडक डिभिजन कार्यालय प्यूठानमार्फत पुल निर्माणको काम २०७३ सालदेखि अघि बढेको थियो । पुलले खैरा गाउँ लाई जिल्लाको मुख्य सहायक राजमार्ग भालुबाङ–प्यूठान सडकसँग जोड्थ्यो । पुल बनेपछि नदिका कारण दुर्गम बनेको खैरा गाउँमा समृद्धि ल्याउने स्थानीयले आसा गरेका थिए । तर, पुल निर्माणको काम थालेको बर्षौ बितिसक्दासम्म पूरा भएको छैन् । अलपत्र अवस्थामा छ । काम कछुवा गतिमा भइरहेको छ । पुल अलपत्र पर्दा स्थानीयमा निराशा छाएको छ ।

‘पुल निर्माणको काम थाल्दा सुरुमा खैराबासी निकै हौसियौ,’स्थानीय सामाजिक अगुवा पार्वता आचार्यले भनिन,‘पुलले खैरा गाउँलाई सुगमतातिर उन्मुख गराउने आसा जगाएको थियो । अलपत्र पर्दा सबैमा निराशा छाएको छ ।’ जिल्लाको मुख्य बजार बिजुवारको नजिकैको गाउँ भएर पनि झिमरुक नदिपारीको गाउँ खैरा सधँै पछाडी परेको स्थानीयले गुनासो गर्दछन् । खैरालीहरु हिउँदको समयमा झिमरुक जलबिद्युत आयोजना बुटवल पावर कम्पनीले बनाएको ड्याम कचवयबाट गाडीमा वारपार गर्ने गर्छन ।

बर्खाको ठूलो भेलमा महिनौ गाडी चल्ने अवस्था हुँदैन । ‘बर्खाको समयमा स्थानीयले उत्पादन गरेको कृषिजन्य उत्पादन बजार पु¥याउन समस्या हुन्छ,’आचार्यले भनिन, ‘पुल बनेपछि धेरै राहत मिल्थ्यो ।’

हिजोआज खैराबासी दाखाक्वाडी पुग्न गाडीमा चेरनेटा भएर एक घन्टाको घुमाउरो बाटो हिड्छन् । पुल बने खैराबाट ८/१० मिनेट मै दाखाक्वाडी पुग्न सकिन्छ । पुल निर्माण सम्पन्न भए खैरा गाउँको रौनक नै फेरिने गैरसरकारी संस्था महासंघ प्यूठानका निवर्तमान अध्यक्ष तथा स्थानीय नेत्रमणी आचार्यले बताए । ‘सुन्दर गाउँ हुँदाहुँदै पनि यातायातको समस्याले खैराबाट धेरै जनाले गाउँ छाडे,’ उनले भने, ‘पुल निर्माणको काम थालिएपछि गाउँमा बसाईसराई गरेर जाने क्रम रोकिएको थियो । तर, फेरि निराशा बढेको छ ।’ खैरा–दाखाक्वाडी जोड्ने पक्की पुल निर्माणले प्यूठान नगरपालिका– १ को खैरा गाउँका स्थानीयले धेरै लाभ लिने प्यूठान नगरपालिकाका निवर्तमान मेयर अर्जुनकुमार कक्षपतिले बताए । ‘त्यही भएर पुल निर्माणको लागि धेरै पहल गरेका थियौ,’उनले भने । खैरामा डबल लेनको पुल निर्माण हुन थालेपछि यसैलाई आधार मानेर मदन भण्डारी राजमार्गलाई बाग्दुलाबाट खैरा हुँदै लैजाने प्रस्ताव तत्कालिन नगरसभामा गरेको कक्षपतिले बताए ।

खैरामा पाँच स्प्यानको डवल लेनको पुल निर्माण गर्न थालिएको छ । यो पुल निर्माणको लागि निर्माण कम्पनीसँग १४ करोड ५५ लाख ६३ हजार रुपैयाँ लागतमा ठेक्का सम्झौता भएको सडक डिभिजन कार्यालय प्यूठानले जनाएको छ । निर्माण कम्पनीलाई १२ करोड ७२ लाख ६३ हजार भुक्तानी भइसकेको सडक डिभिजन कार्यालय प्यूठानका लेखा अधिकृत झग बहादुर दसौतीले बताए । २०७७ बैशाख ३० गते निर्माण सम्पन्न गर्ने गरी पुल निर्माणको जिम्मा नागार्जुन कन्स्ट्रक्सनले लिएको थियो ।

हालसम्म पुलको भौतिक प्रगति ८२ प्रतिशत भएको सडक डिभिजन कार्यालय प्यूठानका प्रमुख राजिव श्रेष्ठले बताए । ‘निर्माण कम्पनीलाई पछिल्लो पटक थपिएको म्याद पनि सकिन थालेको छ,’ श्रेष्ठले भने, ‘हामीले ताकेता गरीरहेका छौ । निर्माण कम्पनीले तिब्र रुपमा काम गरेको छैन ।’

प्रतिकृया दिनुहोस्

रक्तदाता दिवसको अवसरमा प्यूठानमा १५ जनाले गरे रक्तदान

विश्व रक्तदाता दिवस प्यूठानमा पनि मनाईएको छ । नेपाल रेडक्रस सोसाईटी जिल्ला शाखा प्यूठानको आयोजना...

प्यूठानको ऐरावतीमा भिरबाट लडेर एक पुरुषको मृत्यु

प्यूठानको ऐरावती गाउँपालिकामा एक पुरुषको भिरबाट लडेर मृत्यु भएको छ । शुक्रबार विहान साढे ११...

माण्डवी गाउँपालिकाले दिगो विकास लक्ष्यको स्थानीयकरण गर्दै

माण्डवी गाउँपालिकाले दिगो विकास लक्ष्यको स्थानीयकरणका लागि कार्य सुरु गरेको छ । संयुक्त राष्ट संघमार्फत...

एकै दिनमा २ सय ५० जनाले आँखा जाँच गराए

आँखा अस्पताल बिजुवारमा एक दिने शिविर सम्पन्न भएको छ । शिविरबाट २ सय ५० जनाले...

जिल्ला पूर्ण खोप सुनिश्चितता घोषणा गर्ने तयारीमा

प्यूठान जिल्लाका सबै स्थानीय तह पूर्ण खोप सुनिश्चितता पालिका घोषणा भएका छन् । जन्मेदेखि १५...