News Portal

रेडियो सुन्नुहोस्

झिमरुक फाँटमा फेरियो धानको बिउ, नयाँ जात किसानको रोजाइ

बिबश जि.एम२०८१ बैशाख ३०
५८ पटक
२०८१ बैशाख ३०

प्यूठानको झिमरुक फाँटमा यतिवेला धानको बिउ राख्न किसानलाई भ्याइनभ्याइ छ । गहुँबाली भित्र्याइसकेपछि किसान धान रोप्ने तयारीमा जुटेका छन् । धान रोप्नको लागि किसानले खेत समेत जोताइसकेका छन् । यसपाली किसानले नयाँ धान लगाउने तयारीमा छन् । प्यूठान नगरपालिकाले यस बर्ष किसानका लागि बिउमा अनुदानको समेत व्यवस्था गरेको छ । अनुदान मार्फत किसानले राधा १२, राधा १४, सुख्खा ३, साबित्री, राम धान लगायतका धानको बिउ रोजेका छन् ।

हिजोआज राखेको बिउ जेठको अन्तिमसम्ममा किसानले रोपी सक्छन् । असोज कात्तिकमा धान भित्र्याउछन् । धानको बिउ फरक भएपनि लगाउने र फल्ने समय उही नै भएको प्यूठान नगरपालिकाका कृषि शाखाका नायब प्राविधिक सहायक सुशिल के.एमले बताए । उनका अनुसार पहिलेको धानमा किसानलाई रोगले सताएको र धान धेरै ढल्ने गरेकाले यो बर्ष किसानले बिउ फेरेका हुन् । नगरपालिकाले ५० प्रतिशत अनुदानमा उपलब्ध गराएको धान ४ सय ६५ बढि कृषकले पाएका छन् । प्यूठान नगरपालिकाले १० हजार ६ सय किलो धानको विउ खरिद गरी किसानलाई वितरण गरेको जनाएको छ ।

जिल्लामा ६ हजार ५ सय ७५ हेक्टर क्षेत्रफलमा धान खेति गरिन्छ । त्यसको झण्डै आधा क्षेत्रफलमा झिमरुक फाँटले ओगटेको छ । झिमरुक फाँटमा करिब २ हजार ८ सय २९ हेक्टर क्षेत्रफलमा धान लगाउँदै आएको प्रधानमन्त्री कृषि आधुनिकिकरण परियोजना कार्यान्वयन इकाई प्यूठानका प्रमुख चुमानसिंह गिरीले जानकारी दिए । गिरीका अनुसार एक बर्षमा जिल्लाभर ३० हजार २ सय ४५ मेट्रिक टन धान उत्पादन हुँदै आएको छ । झिमरुक फाँटमा मात्रै १४ हजार ३२ मेट्रिक टन उत्पादन हुने गर्दछ ।

पछिल्लो समय किसानले गाई भैसी पाल्न छोडेपछि पराल धेरै हुने धानको बिउ भन्दा उत्पादन बढि हुने जात रोज्न थालेका छन् । पहिले लगाउने राधा ७, ९ जस्ता धानबाट धानसँगै पराल पनि हुने गर्दथ्यो । अहिले धेरैजसो किसानले साबित्री धान लगाउन थालेको नगरपालिका कृषि शाखाले जानकारी दिएको छ ।

नगरपालिकाले ५० प्रतिशत अनुदानमा धानको बिउ दिएपछि नयाँ धानको बिउ राखिएको प्यूठान नगरपालिका ३ सापडाँडा की भक्ती नेपालीले बताईन् । यो विउ आफुले पहिलोपटक लगाउन थालेको उनले बताईन् ।

त्यस्तै उनी मात्र होइनन् प्यूठान नगरपालिका ४ टारीकी रमा नेपालीले पनि नयाँ धान नै लगाउने तयारी गरेकी छिन् । उनले पनि नगरपालिबाट नै बिउ लिएर नयाँ धान रोप्न लागेकी हुन् ।

नगरपालिकाले ५० प्रतिशत अनुदानमा धानको बिउ दिएकोमा किसान खुसी छन् ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

गौमुखीमा भएको मानसिक स्वास्थ्य शिविरबाट ९५ जनाले सेवा लिए

निःशुल्क विशेषज्ञ मानसिक रोग सम्बन्धि स्वास्थ्य शिविर गौमुखी गाउँपालिकामा सम्पन्न भएको छ । गौमुखी गाउँपालिकाको...

गणतन्त्र आएपनि जनताको समस्या जस्ताको त्यस्तै

१७ औं गणतन्त्र दिवस प्यूठानमा विभिन्न कार्यक्रम गरी मनाईएको छ । दिवसको अवसरमा प्यूठानको खलंगामा...

पौडेल बंश महासंघ लुम्बिनी प्रदेशको पहिलो बैठक स्वर्गद्धारीमा सम्पन्न

प्यूठान, पौडेल बंश महासंघ लुम्विनी प्रदेश कमिटीको पहिलो बैठक प्यूठानको प्रमुख धार्मिक तथा पर्यटकिय स्थल...

कालिबहादुर के.सि. को स्मृतिमा श्रद्धाञ्जली कार्यक्रम सम्पन्न

सामाजिक अगुवा तथा बौद्धिक ब्यक्तित्व काली बहादुर के.सी.को स्मृतिमा श्रद्धाञ्जली कार्यक्रम सम्पन्न भएको छ ।...

माण्डवी ३ मा निशुल्क कम्प्यूटर तालिम सञ्चालन

माण्डवी गाउँपालिका ३ मा ३ महिने निशुल्क कम्प्यूटर तालिम सञ्चालन भएको छ । वडामा गठन...