News Portal

रेडियो सुन्नुहोस्

भुपराजको सहारा ः भुर्तेलको अटो

मधुसुदन पोख्रेलसाेमवार ,माघ,१३
१५३२ पटक
साेमवार ,माघ,१३

प्यूठान , सुन्दा पनी पत्यार लाग्दैन होला खुुट्टा विना गाडि चलाउन सकिन्छ भन्दा ।तर अपाङ्गता भएका व्यक्ति भुपराज भुर्तेल मज्जाले अटो चलाउन सक्छन । उनले यात्रुलाई सम्वन्धीत ठाउमा पुर्याउने काम गरीरहेका छन । उनी अहिले ३१ वर्षका भए उनको हिडडुल गर्ने माध्यम वैशाखी मात्र हैन तिन पांग्रे अटो पनी सहारा हो । अटो अहिले साहारा मात्रै हैन जिवन जिउने माध्यम पनी हो । भुर्तेलको पुर्व जनमुक्ति सेनामा छदा २०५७ सालमा पाल्पा आक्रमणका क्रममा वाया ख्ट्टामा गोली लाग्यो र घाईते भए । उनको अहिले बाया खुट्टा छैन ।
वर्दघाट नगरपालिका १३ नवलपरासीका भुर्तेल माघ नौ गते अटो ड्राइभ गर्दै प्यूठान आइपुगे । अपाङ्गसेवासङको कार्यक्रममा उनी अपाङ्गता भएका कलाकारहरुलाइ लिएर अटो चलाउदै प्यूठान आएका हुन । उनले अटो चलाएको देखेर यात्रुहरु पनी दङ्ग परेर हेरी रहेका थिए तर उनले कुनै सङकोच नमानी मज्जाले अटो चलाइरहेका थिए ।
भुर्तेलले अटो चलाउनु भन्दा पहिला मोवाइल बनाउने काम गर्थे । एक दिन गाडिमा यात्रा गर्दा गाडिवालाले नराम्रो व्यभार गरेपछी मैले यो किन नसक्ने म यो काम गर्न छक्छु भन्ने आटले किस्तामा अटो. लिएर चलाउन थालेको उनी बताउछन । उनले अटो चलाउन थालेको ४ वर्ष भयो। सुरुमा लाइसन पाउन गारो भएको भुर्तेल बताउछन । अहिले उनको लाइसेन पनी छ र अटो चलाएर राम्रै आम्दानी गरीरहेको बताउछन । उनले भन्छन आफुले चलाउन सक्दा माषिक १ लाख वरावरको पैसा कमाइ हुने गरेको छ यसमा म निकै खुसी छु । भुर्तेल संग ख वर्गको अपाङ्गता परिचय पत्र छ तर उनले राज्यले दिने सेवा नलिने गरेको बताउछन । उनी भन्छन “ देश वदल्ने भनेर लागि परियो तर खै हाम्रा लागि केछ दुखीहरुको सुख कैले आउने दुइ चार सयले के आउछ बरु सरकारले कुनै सीप दिए हुन्छ ” अपाङ्गता भएका व्यक्ति सरणर्थि जस्तै भएको भुर्तेलले गुनासो गर्छन ।उनी भन्छन “ अपाङ्गता भएका व्यक्तिहरुको लागि कुनै वैङ्क ,लगुवित्तहरुले लोन दिन मान्दैन र विमा कम्पनीले विमा गर्न समेत मान्दैन ”
केही गरौ भन्ने अपाङ्गता भएका व्यक्तीलाई सरकारले हेपेको समेत उनी गुनासो गर्छन । उनी हाल सम्म १५ जिल्ला घुमी सकेका छन । नेपालका सवै जिल्लामा घुम्ने उनको चाहाना छ । नेपालमा घुमी सकेपछी अपाङ्गता भएका व्यक्तिहरुका लागि हित हुने सहकारी खोल्ने उनको उदेश्य छ ।
नेपालमा सवै थोक छ उनी भन्छन पहिले सोच सकारात्मक हुनु पर्यो असम्भव केहि छैन । जागर हुने र उदेश्य ल्याउने व्यक्ति जहागए पनि सफल हुने उनको बुझाई छ । भुर्तेल एक गतिलो उदाहरणिय व्यक्ति हुन उनी भन्छन मलाई भाग्यले ठगे पनी समयले ठगेको छैन जसरी पनी मेरो उदेश्य पुरा गरेरै छाड्ने छु । कैले काहि मलाई अफ्ठयारो हुन्छ तर यसमा मेरो चित्त दुखाई छैन । भुर्तेल जस्तै मेहनत र हिम्मत भए नहुने केही छैन उनी जस्तै केही हिम्मत भएका व्यक्तिहरुलाई सरोकारवालाको ध्यान जान आवाश्यक देखिन्छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

हामीस‌ग जोडिनुहोस।

प्यूठानको जेठो विद्यालयको कम्यूटर ल्याव बेहाल !

तस्बिर हेर्दा सबैलाई लाग्छ यो कुनै भग्नावशेष भएको भवन हो । त्यहाँ बर्षौदेखि रेखदेख गर्ने...

विभिन्न कार्यक्रम गरि नौंबहिनीले मनायो गणतन्त्र

१६औं गणतन्त्र दिवस नौबहिनी गाउँपालिकाले पनि मनाएको छ । गणतन्त्र दिवसको अवसरमा नौबहिनी गाउँपालिकाले सोमबार...

झिमरुक बिजुली–लिफ्ट खानेपानी आयोजनाको काम अघि बढ्ने

आयोजनाको स्टीमेटमा समस्या भएर रोकिएको झिमरुक बिजुली लिफ्ट खानेपानी आयोजना निर्माणको काम अघि बढ्ने भएको...

प्यूठानमा गाडी दुर्घटना

प्यूठानमा गाडी दुर्घटना भएको छ । स्वर्गद्धारी नगरपालिका ६ देउराली बाट बिजुवारको लागि छुटेको लु...

प्यूठानमा मेकानिकल सहितको ट्राफिक चेकजाँच

हुनसक्ने सडक दुर्घटना रोक्न र न्यूनीकरण गर्नको लागि प्यूठानमा ट्राफिक प्रहरीले मेकानिकल चेकजाँच अभियान सुरु...

हामिस‌ग जोडिनुहोस।

समाचार सुचना र मनोरञ्जनका लागी