News Portal

रेडियो सुन्नुहोस्

फलोअप नारिकोटः थप एक महिना विद्यालय वन्द

दीपा घर्ती (पौडेल)३० असार, प्यूठान
९४६ पटक
३० असार, प्यूठान

विद्यालयमा विद्यार्थीहरु एक्कासी काम्ने,चिच्याउने र बेहोस हुन थालेपछि एक हप्ता देखि बन्द हुँदै आएको प्यूठानको अमृत जीवन मा.वि नारीकोट थप एक महिनाका लागि बन्द हुने भएको छ।

मास हिस्टोरीयाका कारण विद्यालयमा समस्या भएपछि डाक्टरको सुझाव अनुसार बर्षे विदाबाट कटौती गर्ने गरी विद्यालय बन्द गरिएको बिद्यालयका प्रधानाध्यापक रामचन्द्र गिरीले जानकारी दिए। बिद्यार्थीमा देखिएको समस्या समाधान नभएपछि थप एक महिनाका लागि बन्द गरिएको उनले बताए।

जिल्ला जनस्वास्थ्य कार्यालय र जिल्ला प्रशासन कार्यालय प्युठानको पहल तथा स्वास्थ्य सेवा बिभाग, मध्यपश्चिमाञ्चल क्षेत्रिय स्वास्थ्य निर्देशनालय नेपालगञ्जको सहयोगमा नेपालगञ्ज मेडिकल कलेजबाट आएको बिशेषज्ञ डाक्टरहरुको टोलीले समेत बिद्यालय बन्द गर्न सुझाव दिए सँगै बिद्यालय बन्द गरिएको हो ।

नेपालगञ्ज मेडिकल कलेजबाट आएको नशा तथा मानसिक रोग बिशेषज्ञ डा. ऋत पौडेलको नेतृत्वको डाक्टरहरुको टोलीले बिहिबार घटनास्थल पुगी अनुगमन गरेको छ। हामीहरु बिरामीहरु कहाँ पुग्यौं डा.पौडेलले भने –“बिरामीको लक्षणहरुलाई हेर्दा मास हिस्टोरिया नै हो। यसको उपचार भनेकै काउन्सील गरेर गर्ने हो।”

आफुहरुले बिरामी परेका बिद्यार्थीलाई अभिभावक,शिक्षक अन्य बिद्यार्थीको सँगै राखेर काउन्सील गर्दा केहि सुधार भएको ,एक्ला एक्लै राखेर काउन्सील गर्दा बिरामी सामान्य अवस्थामा आएको र पछि भिडमा जाँदा उस्तै समस्या देखिएपछि उनीहरुलाई एक्लै राख्न सुझाव दिएको डा. पौडेलले बताए।

मास हिस्टोरियाको बिषयमा अभिभावकहरुमा गलत बुझाईले गर्दा पनि यो नियन्त्रण बाहिर गएको डाक्टरहरुको बुझाई छ। कतिपय अभिभावकले औषधी माग्दै हुनुहुन्थ्यो, नजिकैको मन्दिरको देवी लाएको पनि भन्दै हुनुहुन्थ्यो डाक्टर पौडेलले भने –“पहिले यो गलत सोच नै बदल्नुपर्छ।”

डाक्टरहरुको टोलीले काउन्सील गरेता पनि केहिले राम्रोसंग बुझेको तर धेरै अभिभावकहरुले बिश्वास नगरेकाले अझै काउन्सीलको आवश्यकता रहेको टोलीमा संलग्न डा. राजेश गिरीले बताए। उनले यो समस्या देखिएका बिरामीलाई धेरै वास्ता नगर्ने, धेरै माया ममता नदिने , एकान्तमा राख्ने , उनीहरुले आफुले गर्न सक्ने काम आफै गर्न दिने र सके सम्म समुहमा भन्दा यो समस्या भएको बिरामीलाई छुट्टै राख्नुपर्ने बताए। टोलीमा डा.पौडेल सहित डा. राजेश गिरी,डा.दिपेन्द्र थापा र जिल्ला जनस्वास्थ्य कार्यालयका पुष्कल श्रेष्ठ र कौशलराज वैद्य सहभागी थिए।

जिल्ला अस्पताल प्युठानको स्तरउन्नती गरि पचास शैय्याको अस्पताल बनेपछि एक जना मनोरोग बिशेषज्ञको दरबन्दी भएतापनि अहिले सम्म पदपुर्ति हुन नसकेको जनस्वास्थ्य कार्यालय प्युठानका प्रमुख बिशाल सुवेदीले जानकारी दिए।
बिद्यालयमा एकै दिन ४८ जना बिद्यार्थी बेहोस हुने गरि अनौठो घटना देखिएपछि बिद्यालय बन्द गरिएको थियो।

प्रतिकृया दिनुहोस्

“गणतन्त्र गौरव” बाट पूर्व राष्ट्रपति भण्डारी सम्मानित

नेकपा (एमाले) ले पूर्वराष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारीलाई ‘गणतन्त्र गौरव’बाट सम्मान गरेको छ। नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी स्थापनाको...

आगलागी सम्बन्धी कृतिम अभ्यास कार्यक्रम बिजयनगरमा सम्पन्न

“समुदायको अगुवाईमा विपद जोखिम न्यूनीकरण परियोजना” अन्तर्गत आगलागी सम्बन्धी कृतिम अभ्यास कार्यक्रम बिजयनगरमा सम्पन्न भएको...

आजदेखि नयाँ शैक्षिक सत्रको भर्ना अभियान सुरु

नयाँ शैक्षिक सत्र २०८१ को विद्यालय भर्ना अभियान आजदेखि सुरु भएको छ । ‘सबै बालबालिकाको...

२०८२ मा उज्यालो प्यूठान घोषणा हुने

२०८२ सालसम्म प्यूठान जिल्ला पूर्ण विद्युतिकरण हुने नेपाल विद्युत प्राधिकरण वितरण केन्द्र प्यूठानले जनाएको छ...

मल्लरानीमा दोस्रो (फूडफेस्टिवल) खाना महोत्सव सुरु

मल्लरानीमा आजदेखि खाना महोत्सव सुरु भएको छ । नयाँ बर्षमा मल्लरानी जाऔं, प्राकृतिक रमणीय दृश्यवलोकनका...