News Portal

रेडियो सुन्नुहोस्

राेल्पामा वडापालिकाले जवर्जस्ति कर अशुलि गर्दै

वडापालिका लाई सहयोग भन्दै प्रति पसल वाट १५ सय देखि ४५ सय सम्म रकम अशुलि गरेको स्थानीयकाे गुनासाे

गणेश केसि २४ श्रावण २०७५
१२३१ पटक
२४ श्रावण २०७५

राेल्पा सुनछहरी गाउँपालिका ३ बाहिरी गाउँमा वडापालीकाले आफु खुसि कर संकलन गरेको व्यापारिहरुले गुनासो गरेका छन । उनिहरुले गाउपालीकाको निर्देशन भन्दै वडापालीकाका सचिव र अध्यक्षले चन्दा मागेको उनिहरुले आरोप लगाएका छन । वडापालिका लाई सहयोग भन्दै प्रति पसल वाट १५ सय देखि ४५ सय सम्म रकम अशुलि गरेको उनिहरुले वताएका छन ।

वडापालीका अध्यक्ष मत व घर्तिमगर र वडा सचिव नारायण प्रसाद आचार्यले प्रत्यकको पसलहरुमै पुगि जवर्जस्ति पैसा मागेको वताइएको छ । सामान्य किराना पसल, होटेल तथा नास्ता पसलहरुमा उनिहरुले रकम लिएको वताइएको छ । “यो त अति भयो, हामिलाइ व्यापार व्यवसाय गरेर खान पनि नदिने ? यदि कर नै लिएको भए पनि तुलसिपुर कर कार्यालयमा हामिले तिरेका छौँ, घरेलुमा पनि तिरेका छौँ, फेरी गाउपालीकालाई पनि दिनु पर्ने ? यसरी त हामिले घर परिवार कसरी पाल्ने ? सानो व्यापार व्यवसाय गरेर कमाएको थोरै पैसा पनि तिन चार ठाउँमा कर तिर्न मै ठिक्क हुन्छ, हामि दोहोरो तेहेरो करको मारमा प¥यौँ”, सुनछहरी गाउँपालीका ३ बाहिरी गाममा किराना पसल गर्दै आउनु भएका नाम नबताउने सर्तमा एक जना व्यापारीले गुनासो पोख्नु भयो । नेपालको गाउँ, नगर, तथा जुनसुकै सरकारमा पनि व्यापार व्यवसाय गर्दा दोहोरो करको मारमा पर्नु हुँदैन । “गाउपालीकाको ३ नम्वर वडामा के भएको हो” ?, भनि हामिले सुनछहरी गाउपालीकाका प्रवत्ता अम्मरजित पुन लाई सोधेका थियौँ । उहाले “गाउँपालीका भित्र दर्तामा नआएका व्यवसायिहरुलाइ पटक–पटक दर्ता गर्न आग्रह गरेको तर कोहि पनि आए पश्चात गाउपालीकाले ति दर्ता नभई चलाइएका व्यवसायहरु वाट आन्तरीक कर लिने निर्णय गरिएको थियो, सोहि बमोजिम कर लिएको हुनु पर्छ”, उहाले प्रतिकृया दिनुभयो ।

यता उद्योग वाणिज्य संघ रोल्पाका अध्यक्ष विश्व कुमार चन्दलाई यस बारेमा के हो? भनि प्रतिकृया माग्दा “कुनै पनि गाउँ तथा नगरपालीकामा दर्ता नगरी व्यवसाय संचालन गर्न नपाइने, यद्धपि कुनै गाउँ तथा नगरपालीकामा व्यवासाय दर्ता नगरि व्यवसाय संचालन गरेकाहरु वाट त्यसरि आन्तरीक कर भनेर लिन मिल्दैन” उहाले भन्नु भयो । “जसरी भए पनि गाउँ तथा नगरपालीकाले व्यवसायहरुलाइ दर्ता प्रकृयामा लिनु पर्छ, त्यसरी कर लिनु गैर कानुनि हो”, अध्यक्ष चन्दले थप्नु भयो । दर्ता नगरेका व्यवसायिहरुलाई भने यो निर्णय ठिकै होला तर दर्ता गरि व्यवसाय संचालन गरेका हरुलाइ भने यो निर्णयले दोहोरो करको मारमा पार्ने छ । गामका ति व्यापारीहरुले दर्ता गरे नगरेका सबै खालका व्यवसायिहरु वाट कर संकलन गरेको प्रतिकृया समेत दिएका छन । यस वारेमा गाउपालीका र सम्वन्धित पक्षको गम्भिर ध्यान जानु पर्ने देखिएको छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

आगलागी सम्बन्धी कृतिम अभ्यास कार्यक्रम बिजयनगरमा सम्पन्न

“समुदायको अगुवाईमा विपद जोखिम न्यूनीकरण परियोजना” अन्तर्गत आगलागी सम्बन्धी कृतिम अभ्यास कार्यक्रम बिजयनगरमा सम्पन्न भएको...

आजदेखि नयाँ शैक्षिक सत्रको भर्ना अभियान सुरु

नयाँ शैक्षिक सत्र २०८१ को विद्यालय भर्ना अभियान आजदेखि सुरु भएको छ । ‘सबै बालबालिकाको...

२०८२ मा उज्यालो प्यूठान घोषणा हुने

२०८२ सालसम्म प्यूठान जिल्ला पूर्ण विद्युतिकरण हुने नेपाल विद्युत प्राधिकरण वितरण केन्द्र प्यूठानले जनाएको छ...

मल्लरानीमा दोस्रो (फूडफेस्टिवल) खाना महोत्सव सुरु

मल्लरानीमा आजदेखि खाना महोत्सव सुरु भएको छ । नयाँ बर्षमा मल्लरानी जाऔं, प्राकृतिक रमणीय दृश्यवलोकनका...

अहिलेको शैक्षिक अवस्था, एक चिन्तन

आजभोली विद्यालय शिक्षाको बार्षिक नतिजा प्रकाशनको समय भएकोले नतिजा प्रकाशन र यसका सन्दर्भमा विभिन्न कोणबाट...