News Portal

रेडियो सुन्नुहोस्

कृषि यान्त्रिकरण मर्मत सम्भार एवं संचालन सम्बन्धी तालिमले कृषक उत्साहित

तेजेन्द्र बि. एम.२०७८ चैत १६ प्यूठान
३४३ पटक
२०७८ चैत १६ प्यूठान

प्रधानमन्त्री कृषि आधुनिकीकरण परियोजना, परियोजना कार्यान्वयन इकाई, प्युठानले संचालन गरेको कृषि यान्त्रिकरण मर्मत, सम्भार एवं संचालन सम्बन्धी ३ दिने तालिम सप्पन्न भएको छ । तालिममा सहभागी कृषकहरु सीप सिक्न पाएकोमा उत्साहित भएका छन् ।

चैत १३ गतेदेखि संचालन गरिएको तालिम आज मङ्गलबार समापन गरिएको हो । तालिममा जिल्लामा उपयुक्त कृषि मेसिनरी यन्त्रहरु प्रयोग गर्दै आएका प्युठान नगरपालिका, स्वर्गद्वारी नगरपालिका, ऐरावती गाउँपालिका, मल्लरानी गाउँपालिका, झिमरुक गाउँपालिका र माण्डवी गाउँपालिकाका कृषकहरुको सहभागीता थियो । तालिममा मुख्य प्रशिक्षकको रुपमा चितवनका लेखनाथ सुवेदी र सहायक प्रशिक्षककको रुपमा प्युठान नगरपालिका १० का राम बहादुर के. सी. रहेका थिए ।

समापन सत्रको को कार्यक्रममा बोल्दै प्रशिक्षक सुवेदीले तालिममा सहभागी कृषकहरुले अत्यन्तै चासो दिएर सिकेको कुरामा खुसी व्यक्त गर्दै अब यो सीपलाई व्यवहारमा उतार्न आग्रह समेत गरेका थिए । ’तपाइहरुले बनाउन नसक्ने खालको कुनैपनी मेसिनरी समस्याहरु भए मलाई सम्झिनुस सधै तपाईहरुको साथमा रहने छु,’ उनले भने । यस्तै धान जोन संचालन समिति संयोजक श्याम थापाले नेपाल कृषि प्रधान देश भएकोले कृषकहरुले नै कृषिलाई आधुनिकीकरण गर्न आवाज उठाउन, उत्पादन बढाउन र बाहिर बाट आउने रसायनजन्य उत्पादनमा कमि ल्याउन पनि कृषकहरुले मेहनत गर्नुपर्ने बताएका छन् ।

तालीममा प्रशिक्षार्थीका रुपमा रहेका बिपना भण्डारीले आफैले ट्याक्टरले खेत जोतेको थिए अब बनाउन सक्ने भए भनेर खुशी व्यक्त गर्दै यो तालिम फलदायी भएको बताएका छन् । पहिले पुरुषहरुले मात्र यस्तो काम गरेको देखिन्थ्यो त्यही पनि चितवन, नेपालगन्ज गएर तालिम लिएर तर अहिले जिल्लामा यो तालिम संचालन हुदा मैले सम्म अवसर पाए अब यसलाई व्यवहारिक रुपमा काम गरेर देखाउछु,’ उनले भने ।

कार्यक्रमको समापन गर्दै कृषि अधिकृत चुमान सिंह गिरिले बजेत कम भएकाले ३ दिने तालिम संचालन गरेको र यहाँका कृषकहरुले यो तालिमबाट आधारभूत कुराहरु सिकेको हुनाले आगामी वर्षहरुमा अझै धेरैदिनको तालिम संचालन गर्ने बताएका छन् । साथै यो तालिमले कृषकहरुमा थप उत्साह र हौसला मिलेको बताउदै कार्यालय र आफू सदैव कृषकहरुकै साथमा रहने समेत बताएका छन् ।

सहभागी २२ जना कृषकहरुलाई प्रमाणपत्र र एक–एक वटा पिलास समेत दिइएको थियो । समापन कार्यक्रमको प्रमुख अतिथी जिल्ला समन्वय समिति, प्युठानका प्रमुख केशवराज आचार्य रहनुभएको थियो । परियोजना इकाई प्युठानका प्रमुख चुमान सिंह गिरिको अध्यक्षतामा भएको कार्यक्रमको संचालन भने बिपिन खड्काले गरेका थिए ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

हामीस‌ग जोडिनुहोस।

कहॉ रोकियो पर्यटकीय पदमार्ग ?

प्यूठानको स्वर्गद्रारीबाट गौमुखी पुग्ने पर्यटकीय पदमार्ग वर्षौ देखि अलपत्र परेको छ । पछिल्ला वर्षहरुमा केन्द्रिय,...

प्यूठानको गौँमुखीमा अरिङगालले टोकेर एक जनाको मृत्यु ,५ घाइते

प्यूठानको गौंमुखी गाउँपालिका ५ खुङमा अरिङगालले टोकेर एक जनाको मृत्यु भएको छ । पाँच जना...

शिक्षा पहिलो प्राथमिकतामा किन पर्दैन?

विषय प्रवेश : हरेक राजनीतिकर्मी, अधिकारकर्मी, समाजसेवी, बौद्धिककर्मीले विकास र समृद्धिका कुरा गर्दा, भाषण गर्दा...

जीवनकाे रङ्ग : बुटिक कलामा रम्दै मनि

फेशन डिजाइन र बुटिकले नङ र मासुको जस्तो सम्बन्ध कायम गरेको छ । फेसन डिजाइनिङ...

    हामिस‌ग जोडिनुहोस।

    समाचार सुचना र मनोरञ्जनका लागी