News Portal

रेडियो सुन्नुहोस्

बँदेल र बादर धपाउन मल्लरानी ३ ले गर्‍यो यस्तो निर्णय

झुलेनी नेटवर्क२०७९फागुन२१ प्यूठान
३३१ पटक
२०७९फागुन२१ प्यूठान

जिल्लाको मल्लरानी गाउँपालिका वडा नं. ३ चुँजाठाटीले स्थानीयबासीलाई बादर र बँदेल धपाउने बन्दुक उपलब्ध गराएको छ । मल्लरानी गाउँपालिका वडा नं ३ निवासी ८२ बर्षिय ठग बहादुर खत्री वडा कार्यालयबाट बन्दुक पाएपछि निकै खुसी देखिन्छन् । बँदेल र बाँदरले बालीनाली खाइदिँदा हैरान भएका खत्रीले वडा अध्यक्षलाई बाँदर र बँदेलबाट बालीनाली बचाउन आग्रह गरेको सुनाउछन् । मकै भित्राउने बेला बाँदरले खाएर रुने बनाउथ्यो खत्रिले भने –“ वडा अध्यक्षले बन्दुक दिएका छन् अस्ति बाँदर आएको पट्काएको भाग्यो ।” पट्काउँदा बन्यजन्तु तर्साउने बन्दुकले धेरै बालीनालीको संरक्षण हुने उनको भनाई छ।
चौथी लगाउने टोल विकास संस्थाका अध्यक्ष वीर बहादुर थापा बाँदर धपाउने बन्दुकले धेरै किसानहरु खुसि रहेको सुनाउछन् । टोल विकास संस्थाको मातहतमा चल्ने गरि दुईवटा बन्दुक आफुहरुसंग रहेको भन्दै ३५ बर्षिय थापाले बाँदर आएमा आफु बन्दुक लिएर पट्काउन जाने बताए । सानो काम जस्तो छ थापाले भने “वडा कार्यालयले किसानको लाखौको बालीनाली बचाउन राम्रो योजना लिएको मैले महसुस गरेको छु ।”
त्यस्तै बर्वाेट टोल विकास संस्थाको सचिव सुनिता कामीलाई बाँदर धपाउने कामनै गर्न परेको गुनासो सुनाईन् । महिलालाई बाँदरले नटेरेर एक, दुईपटक पिटेको उनले बताईन् । उनले भनिन् “वडा अध्यक्षले दिएको बन्दुकले किसान खुसी छन्।” महिलाहरुले पनि सजिलै पट्काउन सकिने बन्दुकबाट आवाज मात्र ठुलो आउने, आवाज सुन्दा जंगली जनावर तर्सिएर भाग्ने गरेको सुनिताले बताइन् ।
बाँदर र बँदेलले हैरान पारेको गुनासो वडावासीले गरेपछि बन्दुक बनाएको वडा अध्यक्ष नोमराज पौडेलले बताए । अनलाईनमा खोजेर यो प्रविधिबाट बाँदर र बँदेल भगाउन सकिने हुँदा प्युठानमा पहिलो पटक यो काम आफुले सुरु गरेको अध्यक्ष पौडेलले दावी गरे । अध्यक्ष पौडेलका अनुसार यो प्रविधी निकै प्रभावकारी बनेको छ । आर्थिक बर्ष २०७९÷८० को बार्षिक स्वीकृत बजेटबाट वडाले महाविर पुनले संचालन गरेको आविस्कार केन्द्र काठमाडौंबाट लिएको वडा सचिव मनोज कुमार जि सिले जानकारी दिए । यो बन्दुक बँदेल र बाँदर धपाउनुको साथै हाम्रो परम्परागत रुपमा चल्दै आएको विवाह, छोरा छोरीको छैठीमा समेत पट्काउन मिल्ने हुँदा संस्कृतिको पनि जगेर्ना गर्न सकिने वडा अध्यक्ष पौडेलको भनाई छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

माग पूरा नभएको भन्दै शिक्षा शाखामा तालाबन्दी

नेपाल विद्यार्थी संघ प्यूठानले प्यूठान नगरपालिकामा तालाबन्दी गरेको छ । बुधबार नेविसंघले प्यूठान नगरपालिकाको शिक्षा...

प्यूठानमा भिरबाट लडेर एकजना पुरुषको ज्यान गयो

प्यूठानमा भिरबाट लडेर एकजना पुरुषको ज्यान गएको छ । माण्डवी गाउँपालिका २ मर्कावाङका ६० बर्षिय...

माछा मार्न खोलामा गएका एक पुरुषको डुबेर मृत्यु

प्यूठानमा माछा मार्ने क्रममा खोलामा डुबेर एक जना पुरुषको मृत्यु भएको छ । सोमवार साँझ...

पुर्नउत्पादनमुखी कृषि तथा सुरक्षित खाद्य उत्पादन सम्बन्धि अभिमुखिकरण तालिम

पुर्नउत्पादनमुखी कृषि तथा सुरक्षित खाद्य उत्पादन सम्बन्धि अभिमुखिकरण तालिम बरौलामा भएको छ । सोमबार ऐरावती...

पुर्व प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओली प्यूठान आउने कार्यक्रम स्थगित

मौसम प्रतिकुलताका कारण पुर्व प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओली प्यूठान आउने कार्यक्रम स्थगित गरिएको छ ।...