News Portal

रेडियो सुन्नुहोस्

सम्पादकीय: अस्पतालको समस्या तत्काल समाधान गर !

झुलेनी पोष्ट साप्ताहिक पत्रिका
१४० पटक

लामो समयदेखी प्यूठान अस्पत्ताल विवादित वनेको छ । अस्पत्तालको सेवा प्रवाहवारे निरन्तर जनगुनासो वढिरहेकै वेला स्वास्थ्यकर्मीले नविग्रिएको भिडियो एक्सरे मेसिन विग्रियो भन्नु, अस्पत्तालका स्वास्थ्यकर्मी स्वयं निजी क्लिनिकमा संलग्न हुनुले आम नागरिकमा प्यूठान अस्पत्तालको सेवाप्रवाहवारे गुनासो मात्रै होईन आक्रोस उत्पन्न भएको छ ।

२०७२ सालदेखी प्यूठानमा सल्यक्रिया सेवाको सुरु भएको थियो । सानो पोर्टेवल मेसिनवाट भिडियो एक्सरे गरि डा. फणिन्द्र वरालले पहिलो अपरेशन गरेका थिए । सोहि मेसिनवाट गर्भवती महिला, हाईड्रोसिल, हर्निया अपसेशन सुरु गरेको प्यूठान अस्पत्तालमा स्वास्थ्य सेवा विभागवाट २०७४ सालमा पोर्टेवल भिडियो एक्सरे मेसिन आएको थियो । उक्त मेसिनवाट ६ वर्षसम्म प्यूठान अस्पत्तालमा भिडियो एक्सरे गरेर सेवा प्रवाह गरेकोमा निजि क्लिनिकले नयाँ भिडियो एक्सरे मेसिन ल्याएपछी प्यूठान अस्पत्तालका स्वास्थ्यकर्मीले अस्पत्तालको भिडियो एक्सरे मेसिनले राम्रो काम नगर्ने भन्दै बिरामिलाई निजि क्लिनिकमा पठाउने गरेका छन् ।

लुम्विनी प्रादेशिक अस्पत्तालमा काम गरेका रेडियोलोजिस्ट डा. राजेन्द्र खनालले अस्पत्तालको सोहि मेसिनवाट बिरामिको भिडियो एक्सरे गरेसंगै प्यूठान अस्पत्तालका चिकित्सकले गत असारदेखी निजि क्लिनिकसंग मिलेमतो गरेर अस्पत्तालको मेसिन प्रयोग नगरेर क्लिनिकमा बिरामि पठाउने गरेको रहस्य बाहिरिएको हो । जसकारण नागरिकलाई सास्ति मात्र भएको छैन प्यूठान अस्पत्तालको कोषमा पुग्ने लाखौँ रुपैया निजि क्लिनिकमा पुगेको छ ।

६ वर्षसम्म निरन्तर सोहि मेसिनले काम गर्नु, निजि क्लिनिकले भिडियो एक्सरे मेसिन ल्याएसंगै अस्पत्तालको उक्त मेसिन प्रयोगमा नल्याईनु र रेडियोलोजिस्टले मेसिन नबिग्रिएको बताउनुले जिल्ला अस्पत्तालका स्वास्थ्यकर्मी र निजि क्लिनिक बिचको सम्वन्ध रहेको आशंका गरिन्छ । कार्यालयमा मेडिकल सुपरिटेन्डेन्ट नहुनु, अस्पताल विकास समितिको अध्यक्ष नहुनु, दरबन्दिका चिकित्सक नहुनुले कार्यरत चिकित्सकमा मनोमानी हुँदा विगतमा गुणस्तरीय सेवामा प्रभाव परेको आम नागरिकको बुझाई छ । नवगठित अस्पत्ताल विकास समिति, जिल्लाका सम्पुर्ण सरोकारवाला र अस्पत्तालका कर्मचारिहरु यो विषयमा गम्भिर हुन जरुरी छ ।

-झुलेनी पोष्ट साप्ताहिक वर्ष ९ अंक ३७ (२०८० बैशाख १२ गते म‌‌ङ्गलबार) प्रकाशित सम्पादकीय

प्रतिकृया दिनुहोस्

मगर दिवसको अवसरमा प्युठानका ४ स्थानीय तहले दिए बिदा

मगर दिवसको अवसरमा प्युठानका ४ स्थानीय तहले सार्वजनिक बिदा दिएका छन् । फागुन १५ गते...

दादुरा–रुवेला खोप अभियान २०८० को प्यूठानमा शुभारम्भ

दादुरा–रुवेला खोप अभियान २०८० औपचारिक रुपमा शुभारम्भ गरिएको छ । प्यूठानमा जिल्ला खोप समन्वय समिति...

किसानले मोहियानी हक नपाएपछि सडक मै सुते

प्यूठान, स्वर्गद्वारी आश्रम प्युठानको नाममा दर्ता स्रेस्ता कायम भई दाङमा रहेको ७ सय ५३ बिगाहा...

विद्युत माग्दै स्याउलीवाङबासी विद्युत प्राधिकरणमा डेलिगेशन

प्यूठानको दुर्गम मानिने नौबहिनी गाउँपालिका –१ स्याउलीवाङका स्थानीयबासीहरु सयम मै विद्युत लाइन बिस्तार नभएर समस्या...

७ करोड ऋणमा खानेपानी कार्यालय, योजनाहरु अलपत्र

जिल्ला खानेपानी तथा सरसफाई डिभिजन कार्यालय प्यूठान अन्तर्गतका योजनाहरुमा प्रयाप्त बजेट नआएका कारण भुक्तानीमा समस्या...