News Portal

रेडियो सुन्नुहोस्

झिमरुक गाउपालिका प्यूठानले पाठ्यक्रम निर्माण गर्ने

बिमल प्रसाद पोख्रेल२०८० जेठ ३
६२ पटक
२०८० जेठ ३

जिल्लाको झिमरुक गाउपालिका प्यूठानले स्थानिय पाठ्यक्रम निमाणर् गर्ने भएको छ । आगामि शैक्षिक सत्रको कक्षा १ देखि आधारभुत तह कक्षा ८ सम्म पाठ्यक्रम लागु गर्ने भएको हो । पाठ्यक्रम निर्माणका लागि गाउँपालिकाले बृहत गोष्ठिको आयोजना गरि तयारी थालेको हो ।

स्थानीय आवश्यकताका आधारमा स्थानीय परिवेश अनुकुलका बिषय बस्तु पाठ्यक्रममा समाबेश गरिने भएको हो । स्थानीय पाठ्यक्रम निर्माण कार्यदलका सदस्य बालाराम पोख्रेलले अन्य स्थानीय तहको पाठ्यक्रम र स्थानीय आवश्यकताको पहिचान र गहन अनुसन्धान गरि तयार गरिएको जानकारी दिए ।

शिक्षा बिकास तथा समन्वय इकाइ प्युठानका प्रमुख शिबराज पण्डितले पाठ्यक्रम उपयोगी र असल कुराहरुको उजागर गर्ने र बिकृतिको निरुत्साहित गर्नुपर्ने बताए । पण्डितले समय, ऋण र क्यालेन्डर हेरेर बिद्यालय जाने शिक्षकले रुचिकर तरिकाले विद्यार्थीलाई सिकाइ उपलब्धि दिन नसक्ने उनको तर्क राखेका छन् ।

स्थानीय कला, सस्कृती, भेष भुसा, पौराणिक मठ मन्दिर आदिलाई समाबेश गरेर पाठ्यक्रम तयार हुनेछ उनले बताए । विभिन्न बिषयगत ग्रुप बनाई आएका महत्वपुणर् सुझाव ग्रहण गर्ने गरि समुह बिभाजन गरिएको शिक्षा शाखा प्रमुख मोहन बुढा क्षेत्रिले बताए ।

झिमरुक गाउपालिका अध्यक्ष पित बहादुर महतरा क्षेत्रीले शिक्षाको बिकास बिना अन्य बिकास सम्भव नहुने भन्दै शिक्षामा सबैको सहकार्य आवश्यक रहेको बताए । अध्यक्ष एमसीले भने, ‘ शिक्षाको बिकास र शैक्षिक गुणस्तर कामय गर्न सबै लाग्नुपर्छ ।’

झिमरुकको समृद्धिको लागि हामिले निर्माण गर्ने शिक्षा निति र पाठ्यक्रममा भरपर्ने भएकोले त्यस तर्फ सुझ बुझका साथ लाग्नुपर्ने एमसिले बताए । निवर्तमान गाउँपालिका अध्यक्ष तिलक बहादुर जिसीले सबैको सक्रिय सहभागिता भएको भन्दै स्थानीय पाठ्यक्रम झिमरुकमा सुहाउँदो हुनुपर्ने धारणा राखेका छन् ।

अबको शिक्षा सीपमुलक र रोजगारयुक्त हुने गरी प्रयोग मुखी शिक्षालाई प्राथमिकता दिन उनको सुझाव थियो । गाउपालिका उपाध्यक्ष प्रमोद पोख्रेलले हाम्रो झिमरुक राम्रो झिमरुक बनाउने गरि अगाडि बडनुपर्ने बताएका छन । ‘जल जमिन जङ्गल लाई महत्व दिएर पाठ्यक्रम निर्माण हुनुपर्छ’, उनले भने, “स्थानीय स्रोत साधनको उचित प्रयोग गरेर पाठ्यक्रम बनाउन लाग्नुपर्छ ।’

प्रतिकृया दिनुहोस्

हामीस‌ग जोडिनुहोस।

बालमैत्री स्थानीय शासन सञ्चालन सम्बन्धि तालिम ऐरावतीमा

बालमैत्री स्थानीय शासन सम्बन्धि तालिम ऐरावती गाउँपालिका ५ मा सम्पन्न भएको छ । सरोकार सञ्चार...

मुक्ती माविमा विद्यार्थीमाथि निर्घात कुटपिट, विद्यार्थीको हात भाँचियो, एकजनालाई रिफर

विद्यालय हाताभित्र विद्यार्थीमाथि कुटपिट हुँदा कम्तिमा ४ जना विद्यार्थी घाईते भएका छन्। बुधवार मुक्ति माध्यमिक...

मल्लरानी ३ मा सुर्तीजन्य पदार्थ सेवनको न्यूनीकरण सम्बन्धी सचेतना कार्यक्रम

सुर्तीजन्य पदार्थ सेवनको न्यूनीकरण सम्बन्धी सचेतना कार्यक्रम बुधबार मल्लरानी गाउपालिका ३ मा सम्पन्न भएको छ...

रुखबाट लडेर झिमरुकमा एक महिलाको मृत्यु

रुखबाट लडेर झिमरुक गाउँपालिकामा एक महिलाको मृत्यु भएको छ । मगंलबार बिहान घाँस काट्न भनी...

सरुमारानीमा प्रधानाध्याकहरुलाई आईसिटी तालिम

सरुमारानी गाउँपालिकामा प्रधानाध्यापकहरुलाई आईसिटि सम्वन्धी तालिम दिइएको छ । गाउँपालिका भित्रका सामुदायिक तथा संस्थागत विद्यालयका...

हामिस‌ग जोडिनुहोस।

समाचार सुचना र मनोरञ्जनका लागी