News Portal

रेडियो सुन्नुहोस्

प्युठानबाट १६ मेट्रिक टन जडिबुटी निर्यात

सागर रिजालप्युठान,१८ मंसिर
८६१ पटक
प्युठान,१८ मंसिर

प्यूठानमा जडिबुटीको निर्यात बढको छ । जिल्लाबाट गत आर्थिक वर्ष २०७४÷०७५ को असार मसान्तसम्ममा जिल्लाका विभिन्न वनबाट करिव १६ मेट्रिक टन जडिबुटी जिल्ला बाहिर निर्यात भएको छ । जिल्लाका वनबाट विभिन्न प्रजातिका १ लाख ५८ हजार ३ सय १३ दशमलब ५ किलो जडिबुटी निर्यात भएको हो । गत बर्ष निर्यात नभएका विभिन्न जडिबुटी यस बर्ष निर्यात भएको जिल्ला डिभिजन बन कार्यालय प्यूठानले जानकारी दिएको छ ।

५४ हजार १ सय ९१ रुपियाँ राजश्व संकलन
जडिबुटी निकासीबाट ५४ हजार १ सय ९१ रुपैया राजस्व संकलन भएको छ । यस वर्ष सबैभन्दा धेरै टिमुर निकासी भएको डिभिजन बन कार्यालय प्यूठानका प्रमुख अम्बिका प्रसाद पौडेलले जानकारी दिनुभयो । उहाँका अनुसार यस वर्ष जिल्लाका व्यक्तिगत,निजी र राष्ट्रिय वनबाट टिमुर,रिठा,दालचिनीको बोक्रा,पात मलाय गेडी,काउलाको बोक्रा,चुत्रा तथा तेजपात,अल्लो धागो,पखनबेद,लोक्ता, साधारण च्याउ लगायतका जडीबुटी निकासी भएको छ ।

विभिन्न प्रकारका जडिवुटी निर्यात
यस वर्ष जिल्लाबाट विभिन्न प्रकारका जडिवुटी निर्यात गरिएको छ । १५ हजार २ सय ३८ किलोग्राम टिमुर, दालचिनीको बोक्रा र पात गरी कुल १ लाख ७ हजार ९ सय ७३ किलोग्राम,रिठा १२ हजार ८ सय ८० किलोग्राम निकासी भएको छ । ५ सय किलोगा्रम मलाय गेडी,११ हजार १० किलोगा्रम काउलाको बोक्रा,चुत्रो ५ हजार १ सय ८० किलोगा्रम,अमला १५० किलोगा्रम,अल्लोको धागो २ हजार ८ सय ७३ किलोग्राम,पखनबेद १ हजार ९ सय ६८ किलोगा्रम,लोक्ता ५२५ किलोगा्रम र साधारण च्याउ साढे १५ किलोगा्रम निकासी भएको छ । गत आर्थिक बर्ष २०७३÷०७४ मा १९ मेट्रिक टन जडिबुटी निर्यात भएको थियो ।

३ करोड भन्दा वढी मुल्यको जडिबुटी निकासा
डिभिजन बन कार्यालयका अनुसार यो अबधि सम्ममा ३ करोड भन्दा बढी मुल्य बराबरको जडीबुटी जिल्लाबाट निकासा भएको छ । उत्पादित जडिबुटी नेपालको कृष्णनगर,कपिलबस्तु र नेपालगञ्ज सहित भारतीय बजारमा समेत पुग्ने गरेको छ । जिल्लामा जडिबुटी उत्पादन र विस्तारको लागी ५ बर्षे कार्ययोजना बनाएर जिल्ला बन कार्यालय अघि बढेको डिभिजन बन कार्यालय प्यूठानकाप्रमुख अम्बिका प्रसाद पौडेलले बताउनुभयो । ‘कार्ययोजना लक्ष्य अनुसार जडिबुटी उत्पादन र निर्यात गर्ने नसकिएका छँैनौ तर किसानहरुले जडिबुटीबाट रामै्र आम्दानी गरेका छन ।’ यस वर्ष गत वर्षमा विक्रि नभएको साधारण च्याउ पनि निकासी भएको उहाँले बताउनुभयो ।
जिल्लामा जडिबुटी बिक्रीवाट राम्रो अम्दानी गरेका छन । यस वर्ष प्यूठानमा ८ सयदेखि १ हजारसम्म टिमुर विक्री गरेका छन् । वनमा आधारित बस्तु अन्र्तगत १ बर्षको अवधीमा १ हजार ९ सय ४५ किलो अल्लो जिल्ला बाहिर निकासी भएको हो । जिल्लाको उत्तरीक्षेत्रका साथै तिराम, पकला,हँसपुर लगायतका क्षेत्रमा बढि जडिबुटी उत्पादन भएको हुने गरेको डिभिजन बन कार्यालय प्युठानले जानकारी दिएको छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

भानुभक्त मा वि बर्वाेटको अन्तीम मत परिणाम

प्युठानको मल्लरानी गाँउपालिका ३ वर्वोट स्थित भानुभक्त माध्यमिक विद्यालयमा वि व्य स गठन गर्दा जम्मा...

गाैतम बुद्धको २५६८ औं जयन्ती आज मनाइँदै, लुम्बिनीमा बिशेष समाराेह हुने

गाैतम बुद्धको २५६८ औं जयन्ती आज मनाइँदै छ । प्रत्येक वर्ष वैशाख शुक्ल पूर्णिमाका दिन...

जेष्ठ १३ गतेदेखि आई.पि.भी खोप अभियान सञ्चालन हुँदै

जेष्ठ १३ गतेदेखि प्यूठान सहित देशभर एकसाथ आई.पि.भी खोप अभियान सञ्चालन हुने भएको छ ।...

सुस्त श्रवण शक्ति भएका विद्यार्थीहरुलाई शैक्षिक सामग्री

पेशागत महासंघ जिल्ला कमिटी प्यूठानले सुस्त श्रवण शक्ति भएका विद्यार्थीहरुलाई शैक्षिक सामग्री वितरण गरेको छ...

भानुभक्त मा.बि बर्बोटको वि.व्य.स. गठन निर्वाचनद्धारा गरीने

प्यूठानको चुजाठाटी स्थित भानुभक्त मा.बि बर्बोटको विद्यालय व्यवस्थापन समिती सदस्य गठन चुनाबी प्रकृयामा पुगेको छ...