News Portal

रेडियो सुन्नुहोस्

किसानको गोठमै पुगेर बाँझोपन भएका गाई भैंसीलाई सुई

बिबश जि.एम२०८१ बैशाख २५
१०० पटक
२०८१ बैशाख २५

गाई भैैसीमा बाँझोपन निवारण गर्नको लागि डोर टु डोर कार्यक्रम प्यूठानमा सञ्चालन भएको छ । मंगलबार राष्ट्रिय पशु प्रजनन कार्यालय नेपालगंज बाकेका प्राविधिक सहितको टिम प्यूठान आई प्यूठान नगरपालिका ४ मा किसानको गोठमै पुगेर बाँझोपन भएका गाई भैंसीलाई सुई लगाईएको छ । सोही कार्यक्रम बुधबार स्वर्गद्धारी नगरपालिकामा समेत गर्ने कार्यालयले जनाएको छ । लगाईसकेपछि औषधी समेत वितरण गरिएको छ ।

 

राष्ट्रिय पशु प्रधान कार्यालय नेपालगंजका कार्यालय प्रमुख डा. खगेन्द्रराज सापकोटाले किसानलाई कार्यालयमै बोलाएर औषधी बाड्दा वास्तविक समस्या पत्ता लगाउन कठिनाई हुने भएकाले यथार्थ किसानको समस्यालाई बुझ्न फिल्डमै पुग्ने गरेको बताए । फिल्डमै पुगेपछि पशुले के कारणले, के अवस्थामा, कुन तत्वको कमिले वा पाठेघर कुन तरिकाले बाँझोपन भयो भन्ने सबै तथ्यको पहिचान गर्ने गरेको बताएका छन् । साथै बाँझोपन एउटै कारणले नहुने भन्दै सबै व्यवस्थापनलाई बुझ्न आवश्यक रहेको उनको भनाई थियो ।

किसानको गोठमा पुगेर सेवा दिएको भन्दै प्यूठान नगरपालिकाले खुसी व्यक्त गरेको प्यूठान नगरपाकिलाका नगरप्रवक्ता सुमनराज श्रेष्ठले बताए । किसानलाई दिने हरेक सेवाको सन्दर्भमा सबै सेवाहरु किसान माझ पुर्‍याएको दाबी गरे । यसले गर्दा कृषि क्षेत्रलाई अझ प्रवाभकारी हुने समेत उनले विश्वास लिएका छन् ।

कार्यक्रममा राष्ट्रिय पशु प्रजनन कार्यालय नेपालगंज बाकेका प्राविधिक सहितको टिम, एकिकृत कृषि तथा पशुपंछी विकास कार्यालय प्यूठानका प्रमुख उमेश चन्द्र श्रेष्ठ, प्यूठान नगरपालिकाका पशु शाखा प्रमुख गिरिराज पौडेल, वडा नं ४ का वडाध्यक्ष रेशम कार्की लगायतको सहभागिता थियो ।

एकिकृत कृषि तथा पशुपंछी विकास कार्यालय प्यूठानको आयोजना र राष्ट्रिय पशु प्रजनन कार्यालय नेपालगंज बाकेको प्राविधिक सहयोगमा कार्यक्रम भएको हो ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

गौमुखीमा भएको मानसिक स्वास्थ्य शिविरबाट ९५ जनाले सेवा लिए

निःशुल्क विशेषज्ञ मानसिक रोग सम्बन्धि स्वास्थ्य शिविर गौमुखी गाउँपालिकामा सम्पन्न भएको छ । गौमुखी गाउँपालिकाको...

गणतन्त्र आएपनि जनताको समस्या जस्ताको त्यस्तै

१७ औं गणतन्त्र दिवस प्यूठानमा विभिन्न कार्यक्रम गरी मनाईएको छ । दिवसको अवसरमा प्यूठानको खलंगामा...

पौडेल बंश महासंघ लुम्बिनी प्रदेशको पहिलो बैठक स्वर्गद्धारीमा सम्पन्न

प्यूठान, पौडेल बंश महासंघ लुम्विनी प्रदेश कमिटीको पहिलो बैठक प्यूठानको प्रमुख धार्मिक तथा पर्यटकिय स्थल...

कालिबहादुर के.सि. को स्मृतिमा श्रद्धाञ्जली कार्यक्रम सम्पन्न

सामाजिक अगुवा तथा बौद्धिक ब्यक्तित्व काली बहादुर के.सी.को स्मृतिमा श्रद्धाञ्जली कार्यक्रम सम्पन्न भएको छ ।...

माण्डवी ३ मा निशुल्क कम्प्यूटर तालिम सञ्चालन

माण्डवी गाउँपालिका ३ मा ३ महिने निशुल्क कम्प्यूटर तालिम सञ्चालन भएको छ । वडामा गठन...