News Portal

रेडियो सुन्नुहोस्

जेष्ठ १३ गतेदेखि आई.पि.भी खोप अभियान सञ्चालन हुँदै

बिबश जि.एम२०८१ जेष्ठ ७
९७ पटक
२०८१ जेष्ठ ७

जेष्ठ १३ गतेदेखि प्यूठान सहित देशभर एकसाथ आई.पि.भी खोप अभियान सञ्चालन हुने भएको छ । स्वास्थ्य कार्यालय प्यूठानले सोमबार जिल्ला स्तरीय खोप समन्वय समितिको बैठक तथा सञ्चारकर्मीसँग अन्तक्रिया कार्यक्रम गरी जानकारी गराएको हो ।

आई.पि.भी खोप छुटेको र यो खोप बच्चाको लागि अति आवश्यक भएकाले २०७३ वैशाख महिना देखि २०७५ आश्विन महिना सम्म जन्मिएका बालबालिकाहरुलाई लगाउन लागिएको स्वास्थ्य कार्यालयले जनाएको छ । त्यस अवधिमा जिल्लामा अनुमानित केन्द्रबाट १३ हजार १ सय ७९ खोप प्राप्त भएपनि स्थानीय तहहरुबाट प्राप्त तथ्यांक अनुसार ११ हजार ५ सय ६४ जना बालबालिका रहेको स्वास्थ्य कार्यालय प्यूठानले बताएको छ ।

करिब १४ दिनसम्म चल्ने अभियानमा ६४ खोप कार्यकर्ता, १ सय २८ स्वयंसेवक, ४ सय १ जना शिक्षक, ६४ कार्यालय सहयोगी, ९४ जना अन्य स्वास्थ्यकर्मी रहेका छन् । कुल जनशक्ति ७ सय ५१ जना परिचालित हुने स्वास्थ्य कार्यालय प्यूठानले जानकारी दिएको छ ।
खोप अभियानको बारेमा स्वास्थ्य कार्यालय प्यूठानका प्रमुख हेमराज पाण्डेले जानकारी दिएका थिए । कार्यक्रममा पोलियो रोग–पोलियोमाईलाईटिस के हो, पोलियो रोगको उपचार तथा बच्ने उपाय, पोलियो उन्मुलनको अवस्था, आई.पि.भी खोप र ओ.पि.भी खोपको प्रयोग लगायतका बारेमा जानकारी गराएका थिए ।

त्यस्तै आई.पि.भी खोप अभियानको औचित्य, खोप अभियान सञ्चालन मिति र अवधि, ओ.पि.भी खोपबाट उत्पन्न भएको पोलियो भाईरसबाट हुनसक्ने पोलियोमाईलाईटिस, ओ.पि.भी. खोपबाट उत्पन्न भएको पी २ पोलियो भाईरसबाट पोलियोमाईलाईटिस भएका विरामीहरुको संख्याको बारेमा जानकारी दिएका थिए ।

कार्यक्रममा प्रमुख जिल्ला अधिकारी नारायण प्रसाद अर्याल, प्यूठान नगरपालिकाका नगरप्रमुख बिष्णु बहादुर योगी, पत्रकार महासंघ प्यूठानका जिल्ला अध्यक्ष सञ्जय रिजाल लगायतले मन्तव्य राखेका थिए ।

जिल्ला समन्वय समिति प्यूठानका प्रमुख तथा जिल्ला स्तरीय खोप समन्वय समितिका अध्यक्ष धरम बहादुर जि.सी को अध्यक्षतामा भएको कार्यक्रमको सञ्चालन स्वास्थ्य कार्यालय प्यूठानका कोल्ड चेन निरीक्षक कोशल राज बैद्यले गरेका थिए ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

रक्तदाता दिवसको अवसरमा प्यूठानमा १५ जनाले गरे रक्तदान

विश्व रक्तदाता दिवस प्यूठानमा पनि मनाईएको छ । नेपाल रेडक्रस सोसाईटी जिल्ला शाखा प्यूठानको आयोजना...

प्यूठानको ऐरावतीमा भिरबाट लडेर एक पुरुषको मृत्यु

प्यूठानको ऐरावती गाउँपालिकामा एक पुरुषको भिरबाट लडेर मृत्यु भएको छ । शुक्रबार विहान साढे ११...

माण्डवी गाउँपालिकाले दिगो विकास लक्ष्यको स्थानीयकरण गर्दै

माण्डवी गाउँपालिकाले दिगो विकास लक्ष्यको स्थानीयकरणका लागि कार्य सुरु गरेको छ । संयुक्त राष्ट संघमार्फत...

एकै दिनमा २ सय ५० जनाले आँखा जाँच गराए

आँखा अस्पताल बिजुवारमा एक दिने शिविर सम्पन्न भएको छ । शिविरबाट २ सय ५० जनाले...

जिल्ला पूर्ण खोप सुनिश्चितता घोषणा गर्ने तयारीमा

प्यूठान जिल्लाका सबै स्थानीय तह पूर्ण खोप सुनिश्चितता पालिका घोषणा भएका छन् । जन्मेदेखि १५...