News Portal

रेडियो सुन्नुहोस्

जिल्लामा १८ विद्यालयको नतिजा शून्य, प्यूठान नगरपालिका पहिलो

बिबश जि.एम२०८१ असार १७
६८ पटक
२०८१ असार १७

माध्यमिक शिक्षा परीक्षा (एसईई) २०८० को नतिजा हेर्दा चिन्ताजनक देखिन्छ । केहि दिन अगाडि मात्र सार्वजनिक भएको नतिजा अनुसार प्यूठान जिल्लामा १२ प्रतिशत मात्र विद्यार्थी उत्तीर्ण भएका छन् । जिल्लाका स्थानीय तहले लाखौं रुपैैयाँ शिक्षामा खर्चिदा समेत सोचेअनुरुपको नतिजा आउन सकेको छैन ।

माध्यमिक शिक्षा परीक्षा (एसईई) २०८० को नतिजा असार १३ गते बिहीबार सार्वजनिक भएको थियो । प्यूठान जिल्लाबाट ३ हजार ७ सय ३५ जना विद्यार्थीले (एसईई) परीक्षा दिएका थिए । त्यसमध्ये सामुदायिक तर्फ ४ सय ४४ र प्राविधिक धार तर्फ ४१ गरी कुल ४ सय ८५ जना विद्यार्थी मात्र उत्तीर्ण भएको शिक्षा विकास तथा समन्वय इकाई प्यूठानका प्रमुख दुर्गा बहादुर खड्काले जानकारी दिए ।

प्रमुख खड्काका अनुसार नयाँ नीति अनुसार हरेक विषयमा ३५ अंक ल्याउनुपर्ने र प्रयोगात्मक तर्फ ४० अंक अनिवार्य भएकाले पनि विद्यार्थीलाई पहिलेको भन्दा अहिले असहज भएको हो । विद्यार्थीले कक्षा ११ मा सामान्य विषय लिएर पढ्नको लागि गणित, विज्ञान, अङ्ग्रेजी बाहेक अरुमा मिहेनत गरौ भन्ने मानसिकता लिएकाले पनि नतिजा अहिले खस्किदो अवस्था भएको प्रमुख खड्काको भनाई छ । त्यस्तै अहिले नयाँ पाठ्यक्रममा व्यवहारिकता, जीवन पद्धतीसँग जोडिएको विषय भएपछि शिक्षकहरुले पहिलेकै आधारमा अध्यापन गराउँदा यस्तो समस्या देखिएको खड्काले बताए ।

लेटर ग्रेडिङको बारेमा अभिभावक र सरोकारवाला निकायलाई समेत बुझाउन नसकेकै कारण नतिजा निराशाजनक आएको हो । साथै अनुगमनको पाटोमा शिक्षकको पेशागत विकासको अनुगमन नभई प्रशासनिक अनुगमन बढि हुनुको कारणले पनि नतिजा सोचेअनुसारको नआएको उनले उल्लेख गरे ।

सामुदायिक तर्फ ७३ र संस्थागत ७ गरी ८० विद्यालयबाट २०८० को (एसईई) परीक्षामा विद्यार्थी सम्मिलित भएका थिए । ८० मध्ये १८ विद्यालयको नतिजा शुन्य रहेको छ । अर्थात एउटा पनि विद्यार्थी पास भएका छैनन् ।

जिल्लाको सबैभन्दा खस्किदो नतिजा ऐरावती गाउँपालिकामा ०.३१ प्रतिशत आएको छ भने सबैभन्दा राम्रो प्यूठान नगरपालिकामा २२.५४ प्रतिशत विद्यार्थी पास भएका छन् । त्यस्तै झिमरुक गाउँपालिकामा १९.१४ प्रतिशत, स्वर्गद्धारी नगरपालिकामा १५.६६, मल्लरानीमा ११.२३, सरुमारानीमा ६.३० र माण्डवीमा गाउँपालिकामा ५.८३ प्रतिशत विद्यार्थी उत्तीर्ण भएका छन् । गौमुखीमा ५.४८ हुँदा नौबहिनी गाउँपालिकामा २.५७ प्रतिशत विद्यार्थी पास भएका छन् ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

हंसपुर स्वास्थ्य चौकीमा कार्यरत ल्याब असिस्टेन साधना के.सीले आफनो जन्मदिन क्षयरोग विरामीसँग मनाईन

सरुमारानी गाउँपालिकाको हंसपुर स्वास्थ्य चौकीमा कार्यरत ल्याब असिस्टेन साधना के.सीले आफनो जन्मदिन क्षयरोग विरामीसँग मनाएकी...

प्रचण्डले पाएनन् विश्वासको मत

१८ महिनापछि प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाल ’प्रचण्ड’ सत्ताबाट बाहिरिएका छन् । प्रतिनिधि सभामा शुक्रबार राखेको विश्वासको...

‘रेड एड्भाइजरी’ जारी भएका दिन रात्रिकालीन सवारी सञ्चालनमा रोक

‘रेड एड्भाइजरी’ (उच्च जोखिमको सूचना) जारी भएका दिन तोकिएका जिल्लाहरूमा रात्रिकालीन सवारी सञ्चालनमा रोक लगाईएको...

नारायणगढ–मुग्लिन सडकमा पहिरोले दुई वटा बस त्रिशुली नदीमा मिसायो

नारायणगढ–मुग्लिन सडकको सिमलतालमा लेदोसहितको पहिरोले २ वटा बस बगाएको छ । शुक्रबार बिहान साढे ३...

यूवा गैरसरकारी संस्था महासंघ प्यूठान शाखा अध्यक्षमा प्रज्वल पहाडी

यूवा गैरसरकारी संस्था महासंघ प्यूठानको भेला सम्पन्न भएको छ । मंगलबार जुम्रीमा भएको भेलाले प्रज्वल...