News Portal

रेडियो सुन्नुहोस्

प्यूठानमा सुरक्षित नागरिक आवासवाट १७ सय वढी परिवार लावान्वित हुने, प्रतिघर ५० हजार अनुदान

सिखबर संवाददाता२५ भदाै, प्यूठान
११४७ पटक
२५ भदाै, प्यूठान

सुरक्षित नागरिक आवास कार्यक्रम अन्तरगत जिल्लामा १ हजार ७ सय ६ परिवार लाभान्वित हुने भएका छन्। विहिवार प्रतिनिधी सभा सदस्य दुर्गा पौडेलको संयोजकत्वमा वसेको वैठकले जिल्लाभरवाट १ हजार ७ सय ६ घरलाई सुरक्षित आवास कार्यक्रमवाट लावान्वित हुने निर्णय गरेको हो।

प्युठान नगरपालिकामा २ सय, स्वर्गद्धारी नगरपालिकामा २ सय ५०, गौमुखी गाउँपालिकामा ५०, माण्डवी गाउँपालिकामा एक सय, सरूमारानी गाउँपालिकामा २ सय, मल्लरानी गाउँपालिकामा एक सय ६६, नौवहिनी गाउँपालिकामा दुई सय २०, झिमरुक गाउँपालिकामा २ सय र ऐरावती गाउँपालिकामा तीन सय २० घरपरिवार कार्यक्रमवाट लावान्वित हुने समितिका सदस्य एवं प्यूठान नगरपालीकाका मेयर अर्जुनकुमार कक्षपतिले वताउनु भयो। स्थानिय तहअनुसार संख्या छनोट गरिएको तर लावान्वितको छनोट सम्वन्धित स्थानिय तहले गर्ने कक्षपतीले वताउनु भयो। १० दिने सुचना जारी गरि स्थानिय तहले आवेदन माग गर्ने र आवेदक मध्यवाट कार्यविधिले निर्दिष्ट गरेको सुचकका आधारमा लावान्वित छनोट गरिने छ।

स्थानिय तहवाट छनोट भएका घरहरुले घर निर्माण तथा पुनर्निमाणका लागि प्रतिघर ५० हजार रुपैयाँ पाउने र उक्त रकम सम्वन्धित घरधनिको खातामा पठाईने सघन शहरी तथा भवन निर्माण अयोजना दाङका आयोजना प्रमुख महेश वहादुर सिँहले वताउनु भयो। कार्यक्रमवाट प्राप्त रकमले जस्तापाता र घर निर्माणका लागी आवश्यक काठ लगायत निर्माण सामाग्रीमा खर्च गर्नसक्ने सिँहले वताउनु भयो।

यस्ता छन लाभग्राही छनोटका आधारः
सुरक्षित नागरिक आवास कार्यन्वयन कार्यविधि, २०७५ ले गरिविको रेखामुनी रहेका, प्रकोपका कारण घरवार विहिन भएका घर परिवारहरुले सुरक्षित आवास निर्माण आफैले गर्न चाहेमा जस्तापाता र सहुलियत दरको काठ लगायतका सामाग्री खरिदका लागी कार्यविधिको परिच्छिेद २ को उपदफा ३ वमोजिम लाभग्राही पहिचान र उपदफा ४ मा छनोटका आधारको व्यवस्था गरेको छ।

घरको छाना खर, पराल, स्याउला, आसवेसटस, विटुमिन, ड्रम वा आगो, पानि र हुरिवाट सहजै प्रभावित हुनसक्ने सामाग्रीवाट छाएको, गरिविको रेखामुनी रहेका आफैले सुरक्षित आवास निर्माण गर्न चाहेको तथा निर्माण गरिरहेको परिवार, जग्गाधी प्रमाण पुर्जा वा घर जग्गाको तिरो, विद्युत पानि वा अन्य सुविधा शुल्क वुझाएका, सम्वन्धित स्थानिय तहमा स्थायि वसोवास गरिरहेका परिवारका सदस्यहरु कार्यक्रमवाट लावान्वित हुनेछन्। सगोलमा रहेका परिवारले एउटा आवासको लागि मात्र अनुदान रकम पाउने व्यवस्था कार्यविधीले गरेको छ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

नौबहिनीमा पहिरोले घरगोठ बगायो

गयराती परेको अविरल बर्षाका कारण नौबहिनी गाउँपालिकामा पहिरोले ३ घर बगाएको छ । नौबहिनी गाउँपालिका...

जन्मदिनको अवसरमा लायन्सले दियो फर्निचर

लायन्स क्लब अफ प्यूठानले जन्मदिनको अवसरमा सामाग्री प्रदान गरेको छ । बिहिबार लायन्स क्लव अफ...

संविधान दिवसमा बिरामीलाई फलफुल बितरण

संविधान दिबसको अबसरमा प्यूठान अस्पतालका बिरामीलाई फलफुल बितरण गरिएको छ । बिहिबार जिल्ला समन्वय समिति...

शिक्षकका माग पुरा नभए आन्दोलन थप शसक्त हुने

विद्यालय शिक्षा विधेयकका कतिपय व्यवस्थाप्रति विरोध जनाउँदै शिक्षकहरुको छाता संगठन नेपाल शिक्षक महासंघले आन्दोलनका कार्यक्रम...

प्यूठानमा ३ जनाको कैद सजाय माफी मिनाहा

आज संविधान दिवस,देशभर विभिन्न कार्यक्रम गरी मनाईएको छ । सार्वभौम संविधान सभाबाट २०७२ असोज ३...