News Portal

रेडियो सुन्नुहोस्

वर्षातका कारण डामृका ठाउँ ठाउँमा पहिरो : पैदल हिड्न कठिन

पहिरोको उच्च जोखिममा डामृ गाउँ

तेजेन्द्र बि.एम.२०७८ भाद्र २, प्यूठान
२८५७ पटक
२०७८ भाद्र २, प्यूठान

लगातारको झरी र वर्षातका कारण नौबहिनी गाउँपालिका ५ डामृका अधिकांस बस्ति पहिरोको जोखिममा परेका छन् । यहाँको ठूलोडामृ, लेतलेते र आसपासका वस्ति जोखिममा रहेको स्थानीय बताएका छन् । वर्षायाममा जोखिम भइरहने यो क्षेत्रमा यसअँघि केहि घरहरु पहिरोले बगाइसकेको छ । यो वर्ष पनि लगातार बर्षातका कारण बस्ति छेउँबाट पहिरो बगिरहेकाले आफूहरु त्रसित बनेको स्थानीय लोकेन्द्र थापामगरले बताए ।
डामृका केहि बस्तिहरुसँगै लेतलेतेको उपल्लो भेग तकमान सुनार (चेबे) को घरको पछाडिबाट पहिरो जाँदा घर भत्किएको उनको भनाई छ । सुनारका परिवार अहिले नजिकै गोठमा बसिरहेका छन् । यहि बर्षातकै कारण डामृको बसाइ स्थित अर्का तारा घर्ति मगरको घर पनि पछाडिबाट पहिरो संगै आएको रुखले घरको केहि भाग भत्किएको छ । पहिरोबाट बिस्थापित मगरको परिवार आगन नजिक गोठ बनाएर बस्न बाध्य भएका छन ।

पहिरोका कारण स्थानीय भागीराम घर्तिमगरको गोठ भत्किएर २ वटा बाख्रा पुरीएका छन् । स्थानिय बासिका अनुसार यो गाउँको अधिकांस ठाउँ पहिरोको उच्च जोखिममा रहेको बताउछन । पहिरोका कारण विद्युतको पोल ढल्दा विद्युत सेवा अवरुद्ध रहेको वडा अध्यक्ष अन बहादुर घर्तिमगरले बताए । पहिरोका कारण गाउँका थुप्रै ठाउँमा बिजुलीका पोल ढलेका छन् ।


यो संगैै बाहाने, डामृ, रोल्पा मोटरबाटो सडक खण्ड अन्तर्गतको डामृ क्षेत्रमा पहिरोका कारण बाटो अबरुद्ध हुँदा यातायातका सवारी साधन चल्न सकेका छैनन् । लगातारको बर्षातले घर माथिबाट पहिरो जाँदा घेरैका घर र आगनहरु हिलाम्य बनेका छन । स्थानीय पात्ले खोला र झेरुङ्ग खोलाको बहाव पनि बढेको छ ।

 

खोलो बढेपछि स्थानीयलाई ओहोरदोहोर गर्न कठिनाई भएको छ । बुधबारबिहान स्थानीयले बाँस तथा अन्य काठको प्रयोग गरी अहिले खोलो तर्न सक्ने साँघु बनाएका छन् । स्थानीयवासी साँघुबाट जेनतेन हिड्न सक्ने भएपनि गाडि चल्न सक्ने अवस्था छैन ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

सहिद पार्कमा भौतिक संरचना थपिदै

प्यूठान गनरपालिका ७ गाजुरीमा रहेको सहिद स्मृति पार्कको निर्माण कार्य भइरहेको छ । थप व्यवस्थित...

प्यूठानमा २२ हजार ८ सय २४ जना बालबालिकालाई दादुरा–रुवेला खोप लगाईदै

प्यूठानमा २२ हजार ८ सय २४ जना बालबालिकालाई दादुरा–रुवेला खोप लगाईदैछ । स्वास्थ्य कार्यालय प्यूठानले...

प्रजातन्त्र दिवस प्यूठानमा पनि विभिन्न कार्यक्रम गरि मनाईयो

प्रजातन्त्र दिवस प्यूठानमा पनि विभिन्न कार्यक्रम गरि मनाईएको छ । जिल्ला प्रशासन कार्यालय प्यूठानको आयोजनामा...

मुक्ति मा.विको ७२ औं वार्षिक उत्सव तथा अभिभावक भेला सम्पन्न

मुक्ति माध्यामिक विद्यालय रातामाटाको ७२ औं वार्षिक उत्सव तथा अभिभावक भेला सम्पन्न भएको छ ।...

घुमन्ते व्यापारीहरुलाई निरुत्साहित गर्न प्यूठान उद्योग वाणिज्य संघको होडिङ्ग वोर्ड

प्यूठान जिल्लामा अनाधिकृत रुपमा रहेका घुमन्ते व्यापारीहरुलाई निरुत्साहित गर्नको लागि प्यूठान उद्योग वाणिज्य संघले होडिङ्ग...