News Portal

रेडियो सुन्नुहोस्

पुस्तकालयमा रमाउँदै-सिक्दै विद्यार्थीहरु

घनश्याम अस्तित्व प्यूठान कार्तिक १७
६४३ पटक
प्यूठान कार्तिक १७

जब एघार बज्छ, पुस्तकालयको ढोका खुल्छ । ढोका वरिपरि पुस्तकहरू समाएर झूमेका बिद्यार्थीहरू पुस्तकालय भित्र पस्छन् । कोही लगेको किताब पढी सकेर बुझाउछन्, कोही त्यही बसेर पढ्छन् त कोही नयाँ किताव बोकेर निस्कन्छन् । यस्तो दृश्य देखिन्छ आजकाल जनता माध्यामिक बिद्यालय ऐरावती-६ बिजुली प्यूठानको पुस्तकालय सेरोफेरोमा ।

एक बिद्यालय – एक पुस्तकालय कार्यक्रम अन्तर्गत यही शैक्षिक सत्रको सुरूआतमा जिल्ला शिक्षा विकास तथा समन्वय इकाईको आर्थिक सहयोगमा बिद्यालयमा पुस्तकालयको स्थापना भएको हो । रूम टु रिड कार्यक्रम अन्तर्गत पनि बिद्यालयमा केही पुस्तकहरू आएको तर राम्रो र ब्यवस्थित पुस्तकालय स्थापना गर्ने सपना यसपटक पुरा भएको बिद्यालयका प्रधानध्यापक खडानन्द पौडेलले बताउनुभयो ।

जिल्लाको पश्चिम क्षेत्रकै पहिलो, २०१६ सालमा स्थापित बिद्यालय ज.मा.बि. शैक्षिक उपलब्धिका हिसाबले पनि बेलाबखत चर्चामा आउने उहाँले बताउनुभयो । पुस्तकालय निर्माण पश्चात बिद्यार्थीहरू बिद्यालयको पाठ्यक्रममा आधारित पुस्तकहरूमा मात्रै आफ्नो अध्ययन सिमित नगरेर आफ्नी रूचिका बिभिन्न क्षेत्रहरूको पुस्तकहरूको पनि अध्ययन गर्दछन् ।

त्यसमा पनि कुनै दिन खाली हुने पिरियडमा बिद्यार्थीहरूले आफ्नो समय पुस्तकालयमा बिताउछन् । “पुस्तकालयभित्र अध्ययन गरि नसिध्यिने पुस्तकहरू बिद्यार्थीहरू आफ्नो घरमा लैजाने र अध्ययन गरि सिध्याएपछि पुस्तकालयको नियम बमोजिम तोकिएको दिनभित्र पुस्तकालयमा लिएर बुझाउने गर्दछन्”, लाइब्रेरियन देवा गुरूड़ले बताउनु भयो ।

पुस्तकालयमा बिभिन्न बिधा कला-साहित्य, राजनीति, धर्म, दर्शन, कृषी, बिज्ञान, सामान्य ज्ञान लगायतका हजार बढि पुस्तकहरू छन् । पुस्तकालय निर्माणसंगै शिक्षक, बिद्यार्थी र स्थानीय बुद्धिजिबीहरू सबैमा अध्ययन गर्ने बानी र संस्कृतिको झन् बढि बिकास हुँदै जान थालेको छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

हामीस‌ग जोडिनुहोस।

कहॉ रोकियो पर्यटकीय पदमार्ग ?

प्यूठानको स्वर्गद्रारीबाट गौमुखी पुग्ने पर्यटकीय पदमार्ग वर्षौ देखि अलपत्र परेको छ । पछिल्ला वर्षहरुमा केन्द्रिय,...

प्यूठानको गौँमुखीमा अरिङगालले टोकेर एक जनाको मृत्यु ,५ घाइते

प्यूठानको गौंमुखी गाउँपालिका ५ खुङमा अरिङगालले टोकेर एक जनाको मृत्यु भएको छ । पाँच जना...

शिक्षा पहिलो प्राथमिकतामा किन पर्दैन?

विषय प्रवेश : हरेक राजनीतिकर्मी, अधिकारकर्मी, समाजसेवी, बौद्धिककर्मीले विकास र समृद्धिका कुरा गर्दा, भाषण गर्दा...

जीवनकाे रङ्ग : बुटिक कलामा रम्दै मनि

फेशन डिजाइन र बुटिकले नङ र मासुको जस्तो सम्बन्ध कायम गरेको छ । फेसन डिजाइनिङ...

    हामिस‌ग जोडिनुहोस।

    समाचार सुचना र मनोरञ्जनका लागी