News Portal

रेडियो सुन्नुहोस्

बिगतलाई भुल्न त भएन नि ?

किरण पोख्रेल (एक बसन्त)२०७९ पाैष ०६ गते प्यूठान
६२६ पटक
२०७९ पाैष ०६ गते प्यूठान

लामो इतिहास बोकेको नेपाली काँग्रेसको बिगत गर्वलाग्दो भएपनि बिगत दुई दशक भने खासै राम्रो रहेन । नेपाली काँग्रेसभित्र सुवर्ण, विपि, गणेशमान तत्कालीन समयका चर्चित नेता थिए । सुनेको वि पि भन्नुहुन्थ्यो एकदिन नेपाली काँग्रेसमा खराब मानिसहरुको हालीमुहाली हुनेछ जसको अन्त्यको लागि असल कार्यक्रताले पार्टीभित्र विद्रोह गर्नुपर्ने हुन्छ । आज विपिको त्यो भनाइले सार्थकता पाएको छ ।

अहिलेको समग्र राजनितीको चर्चा गर्दा यहाँ दुई तरिकाले सोच्ने मान्छेहरु राजनितीमा छन् । एक दिमाग र दुईमा दिल, देशविकास भन्दा पनि आफ्नो स्वार्थ भनौं नाम र दाम परिपुर्तिको लागि राजनितीलाई प्रयोग गर्नेहरुले दिमाग देखि सोच्छ्न् । जसले राष्ट्रहित, जनहितको लागि सोच्छ्न् उनिहरु दिलदेखी सोच्ने गर्छन् । दिमाग देखी सोचेर राजनीति गर्नेहरुले गर्दा नै दिलदेखि सोच्नेहरुको अवमूल्यन भैरहेको छ । जसले गर्दा देशले ठुलो मूल्य चुकाउन परेको छ । जब नराम्रा मान्छेहरुको भिड ठुलो हुँदै जान्छ त्यहाँ राम्रा मान्छेहरु पाखा लाग्ने गर्छन् । त्यसैले राजनीतिमा राम्रा मान्छेहरुको भिड बढाउनु छ । उनिहरुलाई साथ र समर्थन गर्नु छ । जसले गर्दा नराम्रा मान्छेहरु पाखा लागुन् । त्यसैले जुन दल पार्टीबाट आएपनि आशालाग्दा युवाहरुलाई राजनितीमा स्वागत छ । जनभावनालाई बुझेर काम गर्नु पार्टी र नेता दुबैको जिम्मेवारी हुन्छ । अझ पाटि नेतृत्वले झन् यो कुरालाई बढी गम्भीरताका साथ लिनुपर्छ । नेपाली राजनीतिको पछिल्ला ३ दशकमा उनै अनुहारहरु पालै पालो सत्तामा बसेर नेतृत्व गर्दा अस्थिर सरकार र नेताका जिवनशैलिमा परिवर्तन भयो तर देश र जनताको स्थिती ज्युँ को त्यँु रह्यो । देशलाई आवश्यक परेको बेला राजनीति परिवर्तन गर्न सक्ने चाहे विपि हुन् या प्रचण्ड जस्ले गरे युवा अवस्थामै गरे । आफुहरु युवा अवस्थामा विद्रोह गरि नेतृत्वमा पुगेर अहिले बिगतलाई भुल्न त भएन नि ?

१४ औं महाधिवेशनमा गुट बचाउ अभियानमा उहाँ सभापति दोहोरिनु भएको हो । आदरणीय सभापतिलाई फेरी प्रधानमन्त्री बन्न बाध्य बनाउने तिनिहरु हुन् जो “मै खाउँ मै लाउँ मै मात्र बनु” भन्ने सोँच राख्छन्, जसको राजनैतिक भविष्य सभापतिको आशीर्वादले मात्रै टिकेको छ । विपिले भनेझैं नेतृत्वले गलत गर्दा पनि टुलुटुलु हेरेर बस्ने कार्यकर्ता या त चरम अवसरवादी हुन् या त दास हुन् । नेतृत्व परिवर्तन संगै सहि नेतृत्वले के गर्छ भन्ने कुरा राप्रपाले छोटो अन्तराल मै देखाइदियो भने जनमोर्चा (मसाल)को हविगत देखिएकै छ । नेपालमा राजनीति स्थिरता छैन । कसैले यो नसोचे हुन्छ । अब काँग्रेसका छोरा काँग्रेस नै रहन्छन् । काँग्रेस कै घरबाट पुर्ण रुपमा प्रत्यक्ष छाडौँ समानुपातिक मै काँग्रेसमा भोट गएको छैन ।

अहिले भैरहेको भारतको राज्यचुनावमा भाजपा र आम आद्मिको उदयसंगै अहिले काँग्रेसको के हालत छ ? ठिक त्यहीँ मार्गमा नेपाली काँग्रेस छ । भर्खरै सम्पन्न सम्सदिय चुनावमा नेपाली काँग्रेसले गठबन्धन गरेर प्रत्येक्षतर्फ ५७ र समानुपातिक तर्फ ३२ सिट गरेर जम्मा ८९ सिट लिन सफल भएको छ । गठबन्धन गरेर लिएको प्रत्येक्ष सिट संख्या र समानुपातिकमा बिगतको भन्दा कम मत संख्याले पार्टीलाई थप कमजोर साबित गरेको छ । यस्तो बिग्रदो स्थिति, काँग्रेसभित्र उहीँ पुराना नेताहरुको नेतृत्व र सरकारमा हुँदा केही गर्न नसकेको अवस्थाले युवा कार्यकर्ता काँग्रेसको विकल्पमा अरु रोज्न थालेको पाइन्छ । अहिलेको राजनीति परिस्थिति र कार्यकर्ताको भावनालाई सम्बोधन गर्दै यसपाली नेपाली काँग्रेस सभापति शेर बहादुर देउवा, सम्माननिय नेता, रामचन्द्र पौडेल, प्रकाशमान सिंह र शेखर कोइरालाले गगन थापालाइ संसदिय दलको नेता बनाउदै देशको प्रधानमन्त्री गराउँदा पार्टी रहन्छ । पाटिभित्र हामी रहन्छौँ । मैले काँग्रेस नेतृत्वमा परिवर्तन चाहान्छु भने अरु हजारौं लाखौं काँग्रेस प्रेमीहरुले चाहानुहुन्छ।

 

प्रतिकृया दिनुहोस्

रक्तदाता दिवसको अवसरमा प्यूठानमा १५ जनाले गरे रक्तदान

विश्व रक्तदाता दिवस प्यूठानमा पनि मनाईएको छ । नेपाल रेडक्रस सोसाईटी जिल्ला शाखा प्यूठानको आयोजना...

प्यूठानको ऐरावतीमा भिरबाट लडेर एक पुरुषको मृत्यु

प्यूठानको ऐरावती गाउँपालिकामा एक पुरुषको भिरबाट लडेर मृत्यु भएको छ । शुक्रबार विहान साढे ११...

माण्डवी गाउँपालिकाले दिगो विकास लक्ष्यको स्थानीयकरण गर्दै

माण्डवी गाउँपालिकाले दिगो विकास लक्ष्यको स्थानीयकरणका लागि कार्य सुरु गरेको छ । संयुक्त राष्ट संघमार्फत...

एकै दिनमा २ सय ५० जनाले आँखा जाँच गराए

आँखा अस्पताल बिजुवारमा एक दिने शिविर सम्पन्न भएको छ । शिविरबाट २ सय ५० जनाले...

जिल्ला पूर्ण खोप सुनिश्चितता घोषणा गर्ने तयारीमा

प्यूठान जिल्लाका सबै स्थानीय तह पूर्ण खोप सुनिश्चितता पालिका घोषणा भएका छन् । जन्मेदेखि १५...