News Portal

रेडियो सुन्नुहोस्

गन्तव्य नौबहिनी : हेलो स्याउँलीबाङ !

गिरुप्रसाद भण्डारी
२३० पटक

जिल्लाको दुर्गम क्षेत्र मानिने नौबहिनी गाउँपालिका १ स्याउँलीबाङ फेरिँदै छ । उत्तरी प्यूठानको बजार केन्द्र बहाने बजारबाट पैदल ६ घण्टा लाग्ने स्याउँलीबाङ सम्म हिजोआज हिउँदको समयमा सहजै  मोटर पुगेको छ । बहानेबाट बढिमा गाडि चढेको ढेड घण्टामा पुग्न सकिन्छ ।

पिलपिल गर्ने लघु जलविद्युतको लाइन विस्थापीत हुँदै छ । नेपाल बिद्युत प्राविधिकरणको राष्ट्रिय प्रशारण लाइन बिस्तार हुदैछ । सायद वर्षभरमै स्याउलीबाङ झलमल्ल होला । खर,ढुंगाले छाएका घरहरु पक्कि,जस्तामा बदलिदै छन्  र पुराना घरहरुको मुहार फेरिदै छन् । यहाँको ठूलोगाउँमा दर्जन पक्कि घरहरु बनेका छन् । यी घरमा स्थानीय व्ययापारीले उपभोग्य बस्तु बिक्रिका लागि दोकान खोलेका छन् ।

केहि वर्ष पहिलेसम्म बहानेबाट स्याउँलीबाङको लागि यात्रा तय गर्दा बाटैभरि भरिया भेटिन्थे । तर, हिजोआज राशन खोज्न बहाने झरेकाहरु सररर् जीपमा हुइकिन्छन् । स्थानीयको आयआर्जनको माध्यम भने अझै फेरिएको छैन । स्याउलीबाङको कोसेली खलेसवाङको आलु बहाने झारेर आफन्तलाई चखाउन पिठ्यूमा बोन्न पर्दैन ।

पर्यटकीय स्थल नौबहिनी क्षेत्र अवलोकन गर्न जादा खलेसवाङ फेदीसम्म गाढि पुगेको छ । जोस, जागर हुनेहरु खलेसबाङ हुँदै प्यूठानको सबैभन्दा अग्लो कोठि ३६ सय ६० मिटर सम्म पुग्न सक्छन । जैविक विविधताले भरिपूर्ण नौबहिनी क्षेत्रको अवलोकन गर्दा बेग्लै स्वाद लिन सकिन्छ ।

जिल्लाकै दुर्गम भएरपनि स्याउलीवाङ पुगेर के पाइन्छ भन्नका लागि एकपटक यहाँ पुग्नै पर्दछ । यहाँ पुगेसी बाटैभरी छहरा गुफा र मनौरम दृश्य लोभलाग्दो छ ।

फोटो फिचर ।

 

प्रतिकृया दिनुहोस्

हामीस‌ग जोडिनुहोस।

प्यूठानको जेठो विद्यालयको कम्यूटर ल्याव बेहाल !

तस्बिर हेर्दा सबैलाई लाग्छ यो कुनै भग्नावशेष भएको भवन हो । त्यहाँ बर्षौदेखि रेखदेख गर्ने...

विभिन्न कार्यक्रम गरि नौंबहिनीले मनायो गणतन्त्र

१६औं गणतन्त्र दिवस नौबहिनी गाउँपालिकाले पनि मनाएको छ । गणतन्त्र दिवसको अवसरमा नौबहिनी गाउँपालिकाले सोमबार...

झिमरुक बिजुली–लिफ्ट खानेपानी आयोजनाको काम अघि बढ्ने

आयोजनाको स्टीमेटमा समस्या भएर रोकिएको झिमरुक बिजुली लिफ्ट खानेपानी आयोजना निर्माणको काम अघि बढ्ने भएको...

प्यूठानमा गाडी दुर्घटना

प्यूठानमा गाडी दुर्घटना भएको छ । स्वर्गद्धारी नगरपालिका ६ देउराली बाट बिजुवारको लागि छुटेको लु...

प्यूठानमा मेकानिकल सहितको ट्राफिक चेकजाँच

हुनसक्ने सडक दुर्घटना रोक्न र न्यूनीकरण गर्नको लागि प्यूठानमा ट्राफिक प्रहरीले मेकानिकल चेकजाँच अभियान सुरु...

हामिस‌ग जोडिनुहोस।

समाचार सुचना र मनोरञ्जनका लागी