News Portal

रेडियो सुन्नुहोस्

हाटबजारले ल्याएको किसानको खुसी

बिबश जि.एम२०८० भदौ २२
५५ पटक
२०८० भदौ २२

चर्को बजार मुल्य र बिषादीयुक्त तरकारी खाँदा दिक्क बनेका नागरिकहरु करेसाबारीबाट टिपेको तरकारी भान्छामा ताजै खान पाउँदा खुसी देखिन्छन् । यता नागबेली बहुउद्देश्यीय कृषि सहकारी संस्थाले स्थानीय स्तरमा उत्पादित तरकारीको हाटबजार सुरु गरेपछि किसानहरुमा झनै खुसि छाएको छ । किसानहरुको उत्पादित बस्तुले बजार र बजारभाउ पाएर खुसी भएको बताउँछन । नागबेली बहुउद्देश्यीय कृषि सहकारी संस्थाले प्यूठानको जुम्रीमा यहि भदौ १५ गतेदेखि औपचारिक रुपमा हाटबजार सुरु गरेको छ । अब देखि प्रत्येक हप्ताको शुक्रबार हाटबजार लाग्नेछ । हाटबजारमा किसान आफैले उत्पादन गरेका तरकारीहरु बिक्रीका लागि निःशुल्क रुपमा सटर समेत पाएका छन् । हाटबजारमा किसानले विभिन्न ठाउँबाट विभिन्न किसिमका तरकारीहरु लिएर बिक्रिका लागि आएका छन् ।

प्यूठान नगरपालिका ५ जुम्रीकाडा सिर्वाङकी दधा कुमारी भुषालले आफ्नै बारीमा उब्जाएका तरकारीहरु हाटबजारमा लिन सुरु गरेकी छिन् । उनले मर्चेकेरा, सिमेसाग, भाजीसाग, फर्सी लगायतका थुप्रै तरकारी लिएर हाट बजारमा आएकी थिईन। सहकारीले हाटबजारको व्यवस्था गरेपछि अहिले तरकारीले बजार भाउ पाएको भुषाल बताउँछिन् । भुषालले भनिन् “पहिले बजारमा डुलाउँदा पनि राम्रो भाउ पाउने थिएन, अहिले मेहनत अनुसारको बजार भाउ पाउँदा खुसी छु ।”

 

त्यस्तै प्यूठान नगरपालिका ८ खप्रेङखोलाकी रेखा बसेल पनि हाटबजारमा आफैले उत्पादन गरेको तरकारी बेच्दै गरेको अवस्थामा भेटिईन । उनले घिरौला,भिन्डी, धनियाँ लगायतका तरकारी लिएर आएकी थिईन । उनले विगत ९ बर्षदेखि ७ रोपनी भन्दा बढि जग्गामा तरकारी खेती गर्दै आएको बताईन् । फरक प्रसंगमा बसेलले भनिन् “हाटबजार लाग्यो खुसी छौ, तर आफुले उत्पादन गरेअनुसारको तरकारीलाई व्यवस्थित गर्न तरकारी संकलन केन्द्र भए अझ राम्रो हुन्थ्यो, त्यो नहुँदा भने आफुलाई दुख लागेको छ ।”संकलन केन्द्र भएको भए आफुहरु दिनभरि हाटबजारमा तरकारी कुरेर बस्नु नपर्ने भन्दै उनले समयको बचत हुने र थप काम गर्न सकिने बताए ।

त्यस्तै अर्का कृषक प्यूठान नगरपालिका ६ ढुङ्गेठाटीका कर्ण बहादुर पुन मगर पनि आफुले गाउँमा फलाएका तरकारीहरु लिएर अहिले हाटबजारमा नै आउन सुरु गरेका छन् । मगरले लौका, करेली, चिचिन्डो सँगै अन्य तरकारी लिने गर्छन् । मगर भन्छन् “पहिले तरकारी पसलका साहुलाई थोकमा दिन्थे, साहुले केही सस्तोमा लैजाने गर्थे, तर अहिले भने आफ्नै हातले सबैको सामु बेच्न पाउँदा खुुसी लागेको छ ।” उनले उत्पादित तरकारी कहाँ लगेर बिक्रि गर्ने भन्ने चिन्ता हाटबजार लागेपछि हटेको बताए ।

हाटबजारमा तरकारी किन्न पुगेकी स्थानीय सुमित्रा पौडेलले बजारमा भन्दा यहाँ ताजा र सस्तो मुल्यमा तरकारी पाएपछि आफु तरकारी किन्न यहि आउन थालेको बताईन । बजारमा धेरै दिनदेखि राखेको बासी र सडेको तरकारी भन्दा ताजा र बजार भाउ पनि सस्तो भएकाले हाटबजार सञ्चालन भएकोमा खुसी भएको सुनाईन ।

कृषकको उत्पादन र कृषकसँग नागबेली सहकारीसँगै जोडिएका कारण हाटबजारको सुरुवात गरिएको नागबेली बहुउद्देश्यीय कृषि सहकारी संस्थाका अध्यक्ष बिष्णु पाण्डेले बताए । बाह्य तरकारीले जिल्लाका स्थानीय तरकारी खेती गर्ने किसानहरुलाई प्रत्यक्ष रुपमा असर पारेको भन्दै स्थानीय उत्पादनलाई प्राथमिकता दिनका लागि हाटबजारको सुरुवात गरेको पाण्डेको भनाई छ । स्थानीय उत्पादन र बजार मागको आधारमा मापन गरेर हाटबजारलाई थप व्यवस्थित बनाउने र पछि यसलाई थोक बजारको रुपमा पनि विकास गर्ने योजनामा रहेको उनले बताए ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

नेपाल विद्यार्थी संघ प्युठानले नगरपालिकालाइ ज्ञापनपत्र बुझायो

नेपाल विद्यार्थी संघ प्युठानले प्युठान नगरपालिकालाइ आइतबार ज्ञापन पत्र बुजाएको छ । नगरपालिका भित्रका विद्यालय...

प्यूठान अस्पतालको बाटो मर्मतका लागि अनुगमन

प्यूठान अस्पतालको सडक मर्मतको लागि अनुगमन गरिएको छ । आइतबार सडक पूर्वाधार विकास कार्यालय प्यूठानका...

कालिका भगवती र भैरव मन्दिर परिसरमा सरसफाइ

४४ औं सामाजिक सेवा दिवसको अवसर पारी विजुवार बजार स्थित कालिका भगवती र भैरव मन्दिर...

झुलेनी पोष्ट अनलाईनका सम्पादक भण्डारी पुरस्कृत

झुलेनी यूनाईटेड नेटवर्क प्रा.लिद्वारा सञ्चालित झुलेनी पोष्ट अनलाईनका सम्पादक हरि प्रसाद भण्डारी पुरस्कृत भएका छन्...

सरकार र शिक्षकहरूबीच सहमति भएपछि आन्दोलनका कार्यक्रम फिर्ता

काठामाडौं, सरकार र आन्दोलनरत शिक्षकबीच सहमति भएको छ । गृह मन्त्रालयमा आज शुक्रवार बसेको बैठकमा...