News Portal

रेडियो सुन्नुहोस्

तिहारको मुखमा किसानलाई गहुँ छर्ने चटारो, प्रविधि भित्रिँदा सहज

बिबश जि.एम२०८० कात्तिक १७
१४७ पटक
२०८० कात्तिक १७

तिहारको मुखमा किसानलाई यतिबेला गहुँ छर्ने चटारो परेको छ । प्यूठानको झिमरुक फाँट लगायतका स्थानमा गहुँ छर्न किसानलाई भ्याईनभ्याई छ । दशैको मुखका धान भित्राएका किसानलाई फेरि तिहार नजिकिदै गर्दा गहुँ छर्न व्यस्त देखिन्छन् । तर किसानलाई पहिले जस्तो ३/४ दिन भने लाग्दैन। पहिले गोरुले जोत्ने खेत अहिले थोरै समयमा एकैछिनमा मेसिन प्रयोग गरेर जोत्ने गर्छन्। प्रविधिको यूगमा प्रविधिले नै किसानलाई सहज बनाएको छ । पहिले खेतबारी जोत्न होस वा छर्न गोरु प्रयोग गर्ने गर्थे तर पछिल्लो समय भने किसानहरु प्रविधिको प्रयोग गरि ३/४ दिन लाग्ने काम अहिले केही छिनमै सक्काउने गरेका छन् । प्रविधिले छिटो सँगै फुर्सद तथा अन्य कामलाई पनि समयमा गर्न सक्ने समय मिलाएको छ । प्रविधिले काम गर्न सजिलो, छिटो गर्न र सुविधायूक्त बनाउँदा किसान पनि त्यसैमा मोहित भएका छन् ।


प्यूठान नगरपालिका –३ चक्रिबाङका शिब बहादुर कुमाल पहिले गोरुले खेत जोतेर गहुँ छर्थे । ३ रोपनीको जग्गामा गोरुले गहुँ छर्दा ४ देखि ५ दिन सम्म लगाउने गरेको शिब बहादुर बताउँछन् । तर अहिले ट्याक्टरको प्रयोग गरेर ५ दिन लाग्ने गहुँ छर्ने कामलाई ३० मिनेटमा सक्काउने गरेका छन् । पहिले समय धेरै लाग्थ्यो शिब बहादुरले भने,‘अहिले जिल्लामा प्रविधि भित्रिएपछि थोरै समयमा एउटा काम सक्काएर अरु काम गर्न पनि फुर्सद मिलेको छ ।’ उनले खेतमा गौतम जातको गहुँ लगाएका छन् ।


उनी मात्र होइन प्यूठान नगरपालिका –४ टारीकी सावित्रा नेपालीले पनि ट्याक्टरको प्रयोग गरेर नै गहुँ छरेकी छन् । उनको बारीमा पनि २ हल गोरुले २ दिन लगाउने गथ्र्यो । तर अहिले आधा घण्टामै उनलाई फुर्सद बनाएको छ । गोरुले गर्दा पहिले धेरै सयम लाग्नुको साथै दुःख समेत धेरै हुन्थ्यो साबित्राले भनिन्, ‘ट्याक्टरको सहायताले अहिले भने सजिलो गराएको छ ।, पहिलेको दिनमा धेरै ज्यालादारी लगाउनु पथ्र्यो, अहिले आफु एक्लै पनि गरिरहेको छु ।

ट्याक्टर साहुले ट्याक्टर प्रयोग गरेबापत किसानबाट एक मिनेटको ७० रुपैयाँ लिने गरेको छ । पहिले फाँटै भरी थरिथरीका गोरुहरु देखिन्थे तर अहिले फाँटमा फाट्टफुट्ट कहिकतै मात्र देखिने गरेका छन् ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

गौमुखीमा भएको मानसिक स्वास्थ्य शिविरबाट ९५ जनाले सेवा लिए

निःशुल्क विशेषज्ञ मानसिक रोग सम्बन्धि स्वास्थ्य शिविर गौमुखी गाउँपालिकामा सम्पन्न भएको छ । गौमुखी गाउँपालिकाको...

गणतन्त्र आएपनि जनताको समस्या जस्ताको त्यस्तै

१७ औं गणतन्त्र दिवस प्यूठानमा विभिन्न कार्यक्रम गरी मनाईएको छ । दिवसको अवसरमा प्यूठानको खलंगामा...

पौडेल बंश महासंघ लुम्बिनी प्रदेशको पहिलो बैठक स्वर्गद्धारीमा सम्पन्न

प्यूठान, पौडेल बंश महासंघ लुम्विनी प्रदेश कमिटीको पहिलो बैठक प्यूठानको प्रमुख धार्मिक तथा पर्यटकिय स्थल...

कालिबहादुर के.सि. को स्मृतिमा श्रद्धाञ्जली कार्यक्रम सम्पन्न

सामाजिक अगुवा तथा बौद्धिक ब्यक्तित्व काली बहादुर के.सी.को स्मृतिमा श्रद्धाञ्जली कार्यक्रम सम्पन्न भएको छ ।...

माण्डवी ३ मा निशुल्क कम्प्यूटर तालिम सञ्चालन

माण्डवी गाउँपालिका ३ मा ३ महिने निशुल्क कम्प्यूटर तालिम सञ्चालन भएको छ । वडामा गठन...