News Portal

रेडियो सुन्नुहोस्

२८औं राष्ट्रिय बालसाहित्य सम्मेलन २०८० प्यूठानमा सुरु

बिबश जि.एम२०८० मंसिर ९
१४१ पटक
२०८० मंसिर ९

२८औं राष्ट्रिय बालसाहित्य सम्मेलन २०८० प्यूठानमा सुरु भएको छ । नेपाल बालसाहित्य समाजको अयोजनामा शनिबार देखि प्यूठानको बाग्दुलामा सम्मेलन सुरु भएको हो । बिहान ७ बजे मल्लरानी गाउँपालिका ४ खलंगामा प्रभात फेरी सोही दिन विहान आज बाग्दुलामा सम्मेलनको उद्घाटन गरिएको छ । सम्मेलनमा पुस्तक समिक्षा प्रशिक्षण, कथा लेखन प्रशिक्षण, अभिनय प्रशिक्षण, निबन्ध लेखन प्रशिक्षण, चित्रकला प्रशिक्षण, नृत्य प्रशिक्षण, कथाबाचन प्रशिक्षण र कविता लेखन प्रशिक्षण गरि ८ विधाका कार्यक्रम फरक फरक कोठामा भइरहेको छ ।

नेपाल बालसाहित्यका अध्यक्ष प्रमोद प्रधानको अध्यक्षतामा सुरु भएको कार्यक्रममा प्रमुख अतिथि प्रतिनिधि सभा सदस्य सुर्य बहादुर थापा क्षेत्री, विशेष अतिथिमा लुम्बिनी प्रदेश सभा सदस्य निमा गिरी, अतिथिहरुमा नेपाल ललितकला प्रज्ञा प्रतिष्ठानका पूर्व कुलपति के के कर्माचार्य, नेपाल प्रज्ञा प्रतिष्ठान प्राज्ञ परिषद सदस्य डा. कौशिला रिसाल, प्रतिष्ठानकै प्राज्ञ सदस्य इशाबति कुर्मी, प्राज्ञ सदस्य बुँद राना, बरिष्ठ पुस्तकालयबिद इन्दिरा बली, नेवासासका पूर्व अध्यक्ष तथा सल्लाहकार तेज प्रकाश श्रेष्ठ, यसैगरी प्रा। धुव्रकुमार घिमिरे, सिर्जना शर्मा, राधेश्याम लेकाली सहित ४० भन्दा बढी सािहत्य सर्जकहरुको उपस्थिति रहेको थियो । बाल साहित्य समाजका महासचिव बिजयराज आचार्यले संचालन गरेको कार्यक्रमको स्वागत मन्तव्य स्थानीय आयोजक समिति संयोजक बिमला खनालले गरेकी थिइन् । साथै कार्यक्रममा १ दर्जन बढि पुस्तकहरु बिमोचन समेत भएको छ ।

प्रतिनिधि सभा सदस्य सुर्य बहादुर थापा क्षेत्रीले साहित्यमा महिला पनि अब्बल भएर अघि सरेको प्रसशां गर्र्दै महिलाहरु घरको काम धन्दामा मात्र सिमित नहुने बताएका छन् । शनिबार प्यूठानका बाग्दुलामा २८औं राष्टिय बालसाहित्य सम्मेलनको उदघाटन गर्दै सासंद थापाले यस्तो बताएका हुन् । बिमला खनाल र राजकुमारी कवरले विद्यालय शिक्षिका सँगै साहित्यलाई पनि अगांलेकोमा पुस्तकहरुको बिमोचन गर्दै सासंद थापाले उनीहरुलाई बधाई दिदै महिलाहरुले पनि अवसर पाए केही गर्न सक्छन् भन्ने उदाहरण बनेको चर्चा गरेका छन् । फरक प्रसगंमा सासंद थापाले अहिले निराशा र नकारात्मक खेती बढिरहेको भन्दै भएका कामलाई पनि नदेख्ने तथा निन्दा र भत्र्सनाको पार्टी भएको बताए । नकारात्क कुराले सधै व्यवस्थामा असर पुग्ने भन्दै नकारात्मकको निन्दा बन्द गर्नुपर्ने उनको भनाई थियो ।

प्यूठान नगरपालिकाका नगर प्रमुख बिष्णु बहादुर योगिले बालसाहित्य कार्यक्रमले नयाँ आयाम, नयाँ उचाई र प्यूठान जिल्लाको साहित्य क्षेत्रको परिधिलाई पनि अझ खुकुलो बनाउन सहयोग पुग्ने बताए । आज देशको राजनितिक, आर्थिक, सामाजिक र साहित्यीक सबै क्षेत्रमा राजनितिले चरित्रको विकास गरेको उल्लेख एउटा नागरिकको हैसियतले र विभिन्न तहमा भएका विशिष्ट व्यक्तिको हैसियतले सकारात्मक चरित्रमा बदल्न पर्ने सबैको साँझा र नैतिक दायित्व सिर्जना भएको बताएका छन् ।

त्यस्तै बालसाहित्य समाजका अध्यक्ष प्रमोद प्रधानले बच्चाबच्चीलाई जसरी खानपिनमा ध्यान पु¥याएको हुन्छौ त्यसरी नै पुस्तक पठनमा पनि विशेष ख्याल राख्न् आग्रह गरे । अहिलेको समयमा बालबालिकालाई विद्यालयको पठनपाठनले मात्र नपुग्ने भएकाले बाहिरी कुरामा पनि सक्रिय बनाई राख्न सुझाब दिएका छन् । साथै उनले परिक्षामा मात्र होइन जिवनको परिक्षामा समेत सफल हुने गरि अघि बढ्नुपर्ने आवश्यकता औल्याएका हुन् ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

प्रजातन्त्र दिवस प्यूठानमा पनि विभिन्न कार्यक्रम गरि मनाईयो

प्रजातन्त्र दिवस प्यूठानमा पनि विभिन्न कार्यक्रम गरि मनाईएको छ । जिल्ला प्रशासन कार्यालय प्यूठानको आयोजनामा...

मुक्ति मा.विको ७२ औं वार्षिक उत्सव तथा अभिभावक भेला सम्पन्न

मुक्ति माध्यामिक विद्यालय रातामाटाको ७२ औं वार्षिक उत्सव तथा अभिभावक भेला सम्पन्न भएको छ ।...

घुमन्ते व्यापारीहरुलाई निरुत्साहित गर्न प्यूठान उद्योग वाणिज्य संघको होडिङ्ग वोर्ड

प्यूठान जिल्लामा अनाधिकृत रुपमा रहेका घुमन्ते व्यापारीहरुलाई निरुत्साहित गर्नको लागि प्यूठान उद्योग वाणिज्य संघले होडिङ्ग...

शिशु कल्याण प्रा.विले अभिभावक शिक्षा अभिमुखिकरण तालिम सञ्चालन गर्‍यो

प्यूठान नगरपालिका ७ टाकुराचौर स्थित शिशु कल्याण प्रा.वि ले अभिभावक तथा अभिभावक शिक्षा अभिमुखिकरण तालिम...

सहकारीको मुल्यमान्यतालाई टेकेर सहकारी सञ्चालन गर्न प्रजिअ अर्यालको आग्रह

प्रमुख जिल्ला अधिकारी नारायण प्रसाद अर्यालले जिल्लामा रहेका सहकारी सञ्चालक समितिलाई सहकारीको मुल्यमान्यता भित्र रहेर...