News Portal

रेडियो सुन्नुहोस्

वैदेशिक रोजगारबाट फर्किएका भण्डारी मौरीपालन व्यवसायमा

हरि प्रसाद भण्डारी२०८० कात्तिक २६
१६५ पटक
२०८० कात्तिक २६

विदेशमा लाखौ कमाउने गिरीराज भण्डारी नेपालमा आएर व्यवसायिक रुपमा मौरी पालन गर्दै आएका छन् । प्यूठानको प्यूठान नगरपालिका–४ टारीका गिरीराज भण्डारीले मौरी पालन गर्न थालेको करिब ४ बर्ष भयो । २ लाख लगानीबाट सुरु गरेको मौरी पालन व्यवसाय अहिले १० लाख बराबर पुगिसकेको उनी बताउँछन् । अहिले उनीसँग १ सय घार मेरिफेरा जातको मौरी छन्। विदेशको बसाई उनको मलेसिया ३ र दुवई १३ गरि १६ बर्ष बित्यो । थुप्रै सपना र धेरै धन कमाउने आशा बोकेर विदेशिएका गिरीराज अहिले आफ्नै देशमा केही गर्नुपर्छ भनेर मौरी पालन व्यवसाय गर्दै आएको बताउँछन ।

विदेशमा पनि राम्रै कमाई भएको थियो गिरीराजले भने, तर अर्काको देशमा बसेर काम गर्दा र घर परिवारसँगै बसेर काम गर्नुमा धेरै फरक अनुभूति भएको उनी सुनाउँछन्। परिवारको सल्लाहले नै विदेशको बसाई छोडेको हु,उनले भने । बार्षिक रुपमा अहिले ८ देखि ९ लाख सम्म कमाई हुने गरेको उनी बताउँछन् ।
मौरी पालन व्यवसाय अलिकति चुनौती भएको गिरीराज बताउँछन् । तर मौरी व्यवसायमा अलिकति आत्तियो भने यो व्यवसायबाट हात धुनुपर्ने वा पछि पर्नु पर्ने देखिन्छ गिरिराजले भने, ‘नआत्तिएर काम गरियो भने राम्रो हुन्छ, गत साल हामी सबै प्यूठानका मौरी पालन व्यवसायी नै सुन्यमा पुगेका थियौ ।

उनले विगत सम्झँदै भने, व्यवसाय राम्रो भएन भनेर छोडेर म पछि हटेको भए मेरो पहिलेको सबै लगानी नै डुब्थ्यो।’
मौरी चरन क्षेत्रको लागि विशेष गरी तोरी, फूलहरु, चिउरी बताउँने उनी बाह्रै महिना नहुने भएका कारण जिल्ला बाहिर लैजानु पर्ने उनको भनाई छ । चिसोमा यो बाँच्न नसक्ने भएका कारण पनि ६ महिना जिल्ला बाहिर कपिलबस्तु तिर लैजानु पर्छ उनले थपे । प्यूठान नगरपालिकाले गत साल ५० प्रतिशत अनुदानमा १ सय घार बराबर २ लाख रुपैयाँ दिएको थियो। उत्पादन भएका महले भनेजस्तो बजार नपाउँदा भने गिरीराज चिन्तित छन् ।

नगरपालिकाले बजार व्यवस्थापन गरिदिए आफुहरुले उत्पादन गरेका महले सहजै बजार पाउनेमा उनी आशावादी छन्।आफुले उत्पादन गरेको मह केही मात्रामा उनले दाङ, कपिलबस्तु लगायतका जिल्लामा बेच्दै आएको बताए । जिल्लामा मेरीफेरा र सेरिना गरी दुईजातको मौरी व्यवसायिक रुपमा पालन गर्दै आएको उनको भनाई छ । प्राय मानिसले चिनी राखेको मह भने पनि यो विशुद्ध अर्गानिक हुने उनले दाबी गर्छन् ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

नौबहिनीले गर्‍यो विषयगत समितिका प्रमुखहरुसँग छलफल

नौबहिनी गाउँपालिकामा विषयगत समितिको बैठक सकिएको छ । आज सोमबार बसेको विभिन्न शाखाका शाखा प्रमुखहरुको...

लामो खडेरीले मकैबाली सुक्न थाले, किसान चिन्तित

लामोसमय सम्म पानी नपरेर मकैबाली धमाधम सुक्न थालेपछि जिल्लाभरका किसान प्रभावित भएका छन् । मुख्यबालीको...

प्यूठान नगरपालिका ३ मा भएको पशु स्वास्थ्य शिविरबाट ८४ जनाले सेवा लिए

प्यूठान नगरपालिका ३ मा पशु स्वास्थ्य शिविर सम्पन्न भएको छ । आइतबार प्यूठान नगरपाकिलाको पशु...

रक्तदाता दिवसको अवसरमा प्यूठानमा १५ जनाले गरे रक्तदान

विश्व रक्तदाता दिवस प्यूठानमा पनि मनाईएको छ । नेपाल रेडक्रस सोसाईटी जिल्ला शाखा प्यूठानको आयोजना...

प्यूठानको ऐरावतीमा भिरबाट लडेर एक पुरुषको मृत्यु

प्यूठानको ऐरावती गाउँपालिकामा एक पुरुषको भिरबाट लडेर मृत्यु भएको छ । शुक्रबार विहान साढे ११...