News Portal

रेडियो सुन्नुहोस्

लामो खडेरीले मकैबाली सुक्न थाले, किसान चिन्तित

झुलेनी नेटवर्क२०८१ असार ३
८१ पटक
२०८१ असार ३

लामोसमय सम्म पानी नपरेर मकैबाली धमाधम सुक्न थालेपछि जिल्लाभरका किसान प्रभावित भएका छन् । मुख्यबालीको रुपमा पाखोबारीमा मकैबाली लगाउँदै आएका किसान पानी नपरेर सुक्न थालेपछि चिन्तित भएका हुन् । वर्षमा चार महिना यही उत्पादनबाट गुजारा चलाउँदै आएका किसान यस वर्ष मकै उत्पादन कम हुने भन्दै चिन्तित भएका हुन् । भर्खर चार/छ पाते भएका र केहि स्थानमा घोगा लाग्न थालेका बेला मकै सुक्न थालेपछि किसानहरु चिन्तित भएका छन् ।

लामो खडेरीले आफ्नो ५ रोपनी जग्गामा लगाएको मकैबाली सुकेको ऐरावती गाउँपालिका ३ बरौलाका किसान रामबहादुर थापाले बताए । चैतमा लगाएको चैते धानलाइ समेत पानी अभाव भएको उनले बताए । ‘गत वर्ष मकै बिक्री गरेर ५० हजार भन्दा बढी आम्दानी गरेको थिएँ । त्यसबाट ६ महिना घर खर्च टरेको थियो । यसपाली त गाह्रो हुने भो,’उनले भने, ‘मकैबाली सुकेकाले घर खर्च समेत चलाउन समस्या हुने देखिएको छ ।’

फोटो : विष्णु दसौदी

मकैबाली मात्र नभइ जिल्लाको पहाडी भेगका टारी खेतका लागि राखीएको धानको ब्याड समेत सुक्न थालेका र ब्याड जोगाउन गाग्रीमा पानी बोकेर बिहान बेलुकी चाहर्न पर्ने अवस्था आएको किसानहरुको गुनासो छ । मकै सुक्ने मात्र नभइ मकैसँग लगाएका अन्य कोसेबाली पनि नउम्रिएको प्यूठान नगरपाकिका ६ का किसान भिमकान्त भण्डारीले बताए । जेठको पहिलो तथा दोस्रो सातामा पानी परेपछि लगाएको तरकारी समेत सबै सखाप भएका उनले जानकारी गराए ।’ तीन रोपनी जग्गामा छरेको मकै उम्रदा वित्तकै सुक्यो,’उलने भने ।

फोटो : विष्णु दसौदी

लामो समयदेखि परेको खडेरीका कारण मुहान तथा खोला सुकेपछि सिँचाइको समस्याकै कारण किसानले लगाएको मकैबाली र धानको ब्याड सुक्न थालेको एकिकृत कृषी तथा पशुपन्छि विकास कार्यालय प्यूठानका निमित्त प्रमुख उमेश श्रेष्ठले बताए ।

मकैका बोट सुकेपनि दुई÷तीन दिन भित्रै बर्सात भएमा खासै असर नपर्ने उनले बताए । उनका अनुसार उच्च गर्मी तथा लामो समयदेखि परेको खडेरीका कारण खाद्यबाली मात्र नभई तरकारी, दलहन बालीलाई पनि असर परेको छ । रोपाइँ समेत प्रभावित भएको छ । प्यूठान जिल्लामा प्रत्येक वर्ष झण्डै ११ हजार हेक्टर क्षेत्रफलमा मकै र ६ हजार ५ सय ७५ हेक्टर क्षेत्रफलमा धान रोपाइँ गरिन्छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

हंसपुर स्वास्थ्य चौकीमा कार्यरत ल्याब असिस्टेन साधना के.सीले आफनो जन्मदिन क्षयरोग विरामीसँग मनाईन

सरुमारानी गाउँपालिकाको हंसपुर स्वास्थ्य चौकीमा कार्यरत ल्याब असिस्टेन साधना के.सीले आफनो जन्मदिन क्षयरोग विरामीसँग मनाएकी...

प्रचण्डले पाएनन् विश्वासको मत

१८ महिनापछि प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाल ’प्रचण्ड’ सत्ताबाट बाहिरिएका छन् । प्रतिनिधि सभामा शुक्रबार राखेको विश्वासको...

‘रेड एड्भाइजरी’ जारी भएका दिन रात्रिकालीन सवारी सञ्चालनमा रोक

‘रेड एड्भाइजरी’ (उच्च जोखिमको सूचना) जारी भएका दिन तोकिएका जिल्लाहरूमा रात्रिकालीन सवारी सञ्चालनमा रोक लगाईएको...

नारायणगढ–मुग्लिन सडकमा पहिरोले दुई वटा बस त्रिशुली नदीमा मिसायो

नारायणगढ–मुग्लिन सडकको सिमलतालमा लेदोसहितको पहिरोले २ वटा बस बगाएको छ । शुक्रबार बिहान साढे ३...

यूवा गैरसरकारी संस्था महासंघ प्यूठान शाखा अध्यक्षमा प्रज्वल पहाडी

यूवा गैरसरकारी संस्था महासंघ प्यूठानको भेला सम्पन्न भएको छ । मंगलबार जुम्रीमा भएको भेलाले प्रज्वल...